Promotor Grudziądza z nagrodą
Prof. dr hab. Wiesław Sieradzan z Wydziału Nauk Historycznych UMK otrzymał nagrodę za promocję historii Grudziądza. Nagroda ma wymiar podziękowania za dotychczasową działalność profesora i jego dokonania w kontekście budowy pozycji i promocji miasta w skali całego kraju.
Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 15 kwietnia w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu. Na spotkaniu prezydent miasta Maciej Glamowski podkreślił "niewątpliwy wkład Profesora w budowę Grudziądza jako ośrodka naukowego", m.in. poprzez wieloletnie wsparcie Muzeum.
Co więcej, prof. Wiesław Sieradzan jest redaktorem naczelnym "Rocznika Grudziądzkiego" (od 2007 roku), redaktorem serii wydawniczej "Graudentum. Studia z dziejów Grudziądza i okolic" (wyd. 2020) oraz redaktorem publikacji "Wpisani w dzieje miasta. Znani i mniej znani ludzie Grudziądza na przestrzeni wieków" (wyd. 2016).
Prof. dr hab. Wiesław Sieradzan - studia historyczne na specjalności nauczycielskiej odbył w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył je w 1982 roku, pod opieką prof. Tadeusza Grudzińskiego. Przez trzy miesiące pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej w Dobrzejewicach. W 1983 roku został zatrudniony na Wydziale Humanistycznym UMK. W 1991 r. obronił doktorat pt. "Świadomość historyczna świadków w procesach polsko-krzyżackich w XIV-XV w.", którego promotorem był prof. Antoni Czacharowski. W roku 1999 złożył habilitację ("Sąsiedztwo mazowiecko-krzyżackie w okresie przemian w Europie Środkowo-Wschodniej w latach 1411-1466"). W 2009 r. ukazała się książka profesorska ("Misja Benedykta Makraia w latach 1412-1413. Z metod pokojowego rozwiązywania konfliktów międzypaństwowych w późnym średniowieczu"). W latach 2008-2016 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Nauk Historycznych UMK. Tytuł profesora otrzymał w 2011 roku. Od 2015 r. jest profesorem zwyczajnym. Prowadził badania naukowe i występował z referatami w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Austrii, Włoszech i na Węgrzech. Odznaczony Złotym Medalem za Długoletnią Służbę i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Członek licznych organizacji i towarzystw naukowych: Polskiego Towarzystwa Historycznego, Komisji do Badań Pograniczy przy ZG PTH, Association for History and Computing, Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Rady Muzeum w Grudziądzu, Stowarzyszenia Byłych Stypendystów DAAD w Polsce; redaktor naczelny Rocznika Grudziądzkiego; przewodniczący Kolegium Redakcyjnego serii wydawniczej Homines et historia; członek korespondencyjny Die Historische Kommission für ost- und westpreußische Landesforschung. Zainteresowania badawcze Profesora dotyczą historii średniowiecznej Polski i zakonu krzyżackiego w Prusach; dziejów książęcego Mazowsza do 1526 r.; historii nauki i książki w Prusach Wschodnich i Zachodnich w XIX i XX w.; komputerowego wspomagania badań historycznych i dydaktyki historii; historii kartografii miast polskich oraz metod rozwiązywania międzynarodowych konfliktów politycznych w późnym średniowieczu.