
Przyszłość europejskiej nauki
Przedstawiciele i przedstawicielki uczelni zrzeszonych w sieci młodych europejskich uniwersytetów badawczych YERUN spotkali się na Uniwersytecie w Rijece, aby omówić przyszłe wspólne działania na lata 2026-2030.
W ciągu trzech dni od 19 do 21 marca reprezentanci partnerskich uczelni uczestniczyli w dyskusjach dotyczących strategii, priorytetów oraz kluczowych obszarów działania. Grono zapoznało się z ostatnimi wytycznymi i dyrektywami opracowanymi na szczeblu europejskim. Unia Umiejętności (Union of Skills), Kompas Konkurencyjności (Competitiveness Compass) oraz przygotowywany Ramowy Program Badań naukowych i innowacji FP10, a przede wszystkich ich wpływ na funkcjonowanie uniwersytetów, to tematy poruszane na sesjach. Konkluzje wypracowane podczas zjazdu pozwolą wzmocnić rolę stowarzyszenia i jego wpływ na europejską politykę dotyczącą edukacji wyższej.
– Wspólnie zastanawialiśmy się, jak zachować równowagę między jakością a wzrostem. Jak zachować spójność i wartości, które definiują nas od samego początku: silny nacisk na badania, zaangażowanie na rzecz Europy i wspólne działania na rzecz młodych uniwersytetów z ambicjami – tak spotkanie podsumował dr hab. Adam Kola, prof. UMK, prorektor ds. nauki oraz wiceprzewodniczący zarządu YERUN. Podkreślił również, że z perspektywy UMK kluczową kwestią jest równowaga geograficzna. – Wyraźnie potrzebujemy silniejszej reprezentacji z Europy Środkowej i Wschodniej. Jest to przestrzeń, którą musimy zająć się bardziej efektywnie – dodał.

fot. Tanja Kanazir
W dobie, gdy poszczególne państwa przeznaczają coraz mniejsze nakłady finansowe na badania i kształcenie, pozyskiwanie dotacji zewnętrznych jest konieczne dla dalszego rozwoju nauki. Ważnym narzędziem wspierającym uczelnie partnerskie w staraniach o granty jest ConnectByYERUN. Platforma ułatwia odnalezienie partnerów do prowadzenia badań i pozyskiwania wspólnych funduszy. YERUN w ten sposób łączy akademickie środowisko, zapewniając przyjazną, opartą na współdziałaniu i zaufaniu sieć.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika reprezentowały także Lucyna Kejna, koordynatorka YERUN na UMK i Karolina Jarzynka z Działu Wsparcia Badań i Projektów, która jest członkiem Grupy Roboczej ds. Przyszłości YERUN odpowiedzialnej za opracowanie Strategii YERUN na lata 2026-2030. W czerwcu w Brukseli odbędzie się kolejne spotkanie, tym razem związane z obchodami 10. rocznicy funkcjonowania sieci.