Rada dla dziedzictwa kulturowego
21 października prezydent miasta Paweł Gulewski wręczył akty powołania do Rady Dziedzictwa Kulturowego Torunia. W jej składzie znalazło się ośmioro badaczy i badaczek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Rada Dziedzictwa Kulturowego Torunia jest zespołem doradczym, eksperckim, opiniodawczym i inicjatywnym Prezydenta Miasta Torunia w zakresie ochrony, opieki, popularyzacji i promocji materialnego oraz niematerialnego dziedzictwa kulturowego miasta.
Podczas spotkania w Ratuszu Staromiejskim prezydent Torunia powołał 17-osobową Radę, w której znalazło się aż ośmioro uczonych z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika:
- dr hab. Michał Białkowski, prof. UMK z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie, przewodniczący Rady, pełnomocnik prezydenta Torunia ds. dziedzictwa kulturowego,
- dr hab. Magdalena Iwanicka, prof. UMK z Wydziału Sztuk Pięknych, dyrektor Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK, zastępca przewodniczącego Rady,
- dr hab. Piotr Birecki, prof. UMK z Wydziału Sztuk Pięknych,
- dr hab. Anna Błażejewska, prof. UMK z Wydziału Sztuk Pięknych,
- prof. dr hab. Wojciech Chudziak z Wydziału Nauk Historycznych,
- prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow z Wydziału Nauk Historycznych,
- prof. dr hab. Krzysztof Mikulski z Wydziału Nauk Historycznych,
- dr Maciej Prarat z Wydziału Sztuk Pięknych.
Pełny skład członków Rady Dziedzictwa Kulturowego
Jednym z pierwszych zadań nowo powołanej Rady będzie uporządkowanie spraw związanych z prowadzonymi pracami archeologicznymi w obrębie starówki oraz podjęcie działań na rzecz ochrony budownictwa szkieletowego. Rada opracuje wieloletni program ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego Torunia i przygotowanie miasta do zbliżającego się jubileuszu 800-lecia lokacji i nadania praw miejskich, który będzie miał miejsce w 2033 roku.
Kadencja Rady rozpoczęła się 21 października 2024 roku i upłynie wraz z kadencją Rady Miasta Torunia, czyli w 2029 roku. Działalność w RDKT ma charakter społeczny.