Radioastronomiczny sukces

Dr hab. Agnieszka Słowikowska, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej wygrała konkurs na prestiżowe stanowisko dyrektora Joint Institute for Very Long Baseline Interferometry, który funkcjonuje w ramach konsorcjum ERIC (The European Research Infrastructure Consortium).

Joint Institute for VLBI to międzynarodowy ośrodek, mający ugruntowaną pozycję wśród 25 europejskich infrastruktur naukowych (ERIC). Jego zadaniem jest koordynowanie współpracy naukowej większości europejskich ośrodków radioastronomicznych oraz kilku podobnych instytucji z całego świata (USA, Chin, RPA, Korei Południowej).  - Cieszę się, że zaproponowano mi stanowisko dyrektora JIVE - mówi prof. Agnieszka Słowikowska. - To dla mnie zaszczyt, a także duże wyzwanie. Uważam, że moje doświadczenie zdobyte w ostatnich latach na UMK na stanowisku kierowniczym stanowi doskonałą podstawę do wypełniania obowiązków związanych z nową funkcję.

Prof. Agnieszka Słowikowska pracuje w Instytucie Astronomii na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki UMK. Przez ostatnie trzy lata była zastępcą dyrektora instytutu ds. infrastruktury badawczej, jest ponadto członkiem Rady Dyrektorów Europejskiego Konsorcjum Sieci VLBI, a także obecną przewodniczącą rady projektu Opticon RadioNet Pilot.

Prof. Słowikowska na stanowisku zastąpi dr. Francisco ("Paco") Colomera, który po pięciu latach kierowania JIVE wraca do Hiszpanii, gdzie dołączy do zespołu Ministerstwa Nauki i Innowacji, by koordynować działania związane z prezydencją w Radzie Unii Europejskiej w okresie lipiec-grudzień 2023 r.

Dr hab. Agnieszka Słowikowska, prof. UMK – absolwentka Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doktorat  z nauk fizycznych w zakresie astronomii uzyskała w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, natomiast stopień doktora habilitowanego na WFAiIS UMK. W swej karierze zawodowej odbyła kilka staży zagranicznych w renomowanych ośrodkach naukowych, między innymi w: Netherlands Institute for Space Research (SRON, Holandia), Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics (Garching, Niemcy), Max Planck Institute for Radioastronomy (Effelsberg, Niemcy), Foundation for Research and Technology – Hellas (Kreta, Grecja) oraz Ataturk Univeristy (Erzurum, Turcja). Po powrocie do Polski pracowała jako adiunkt na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego, a od października 2018 r. pracuje w Instytucie Astronomii WFAiIS UMK, gdzie w 2019 roku objęła funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Astronomii UMK ds. infrastruktury badawczej. Jest stypendystką European Association for Research in Astronomy Marie Curie Training Site (EARASTARGAL), Deutscher Akademischer Austausch Dienst (DAAD), Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Fundacji Tygodnika "Polityka" Zostańcie z nami! oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców). Jest również laureatką stypendium powrotowego Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Homing Plus oraz European Reintegration Grant w ramach FP7, kierownikiem grantów Narodowego Centrum Nauki (SONATA oraz OPUS), Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (SpUB) oraz grantu popularnonaukowego Fundacji na rzecz Nauki Polskiej SKILLS/eNgage. Prof. Słowikowska w swej pracy naukowej zajmuje się obiektami zwartymi, w szczególności gwiazdami neutronowymi oraz białymi karłami izolowanymi oraz w układach podwójnych. Szczególny aspekt jej pracy dotyczy badań polarymetrycznych wysokiej rozdzielczości czasowej  w widzialnym i radiowym zakresie widma elektromagnetycznego. Jest współodkrywczynią pierwszego optycznego magnetara. Doświadczenie obserwacyjne na teleskopach optycznych oraz radioteleskopach zdobywała w Polsce, Niemczech, Włoszech, Grecji, Indiach, Turcji, Hiszpanii, Bułgarii oraz USA. Prof. Słowikowska była ostatnio główną pomysłodawczynią i organizatorką międzynarodowej szkoły Toruń Summer School 2019 pt. "Polarimetry as a diagnostic tool in astronomy". Jest również współedytorką ,,Astronomical Polarisation from the Infrared to Gamma Rays" w ramach Springer Astrophysics and Space Science Library. W projekcie Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza jest członkiem zespołu ,,Galaxy evolution and structure research group" w ramach Centrum Doskonałości Astrofizyka i Astrochemia. Ostatnio zaangażowała się też w budowę i testy polarymetru dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

UMK w astronomicznej sieci

Zabytkowe Piwnice