Rektor, Prorektorzy oraz Prorektorki UMK siedzący na scenie w Auli UMK, za nimi ekran z wyświetlonym zdjęciem mężczyzn Życie kampusu

"Ratio et Spes" wokół zdrowia i życia

Laureatem międzynarodowej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes" został w tym roku prof. Matthew Hanley. Wyróżnienie otrzymał za publikację "Determining Death by Neurological Criteria. Current practice and Ethics".

"Ratio et Spes" to nagroda przyznawana wspólnie od 2020 r. przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Watykańską Fundację Joseph Ratzinger-Benedetto XVI za wybitną interdyscyplinarną publikację naukową lub cykl publikacji mieszczących się w corocznie określanej problematyce.

Tegorocznej edycji towarzyszył temat "Wartość życia i troska o zdrowie". Zdaniem jury najciekawsza okazała się książka prof. Matthew Hanleya, niezależnego naukowca na co dzień mieszkającego w Kalifornii, autora publikacji o tematyce związanej ze zdrowiem publicznym, bioetyką, religią i kulturą. Laureat przez pierwsze lata swojej kariery naukowej pracował jako doradca w licznych programach prowadzonych przez Kościół Katolicki, przebywał wielokrotnie na misjach w Afryce.

Wręczenie nagrody tradycyjnie odbywa się podczas Święta Uniwersytetu, które przypada 19 lutego, a laureat uświetnia obchody swoim wykładem. W tym roku wystąpienie prof. Matthew Hanleya przygotowane zostało w formie elektronicznej:

Potrójne święto Kopernika

Urodziny Kopernika z noblistami

Święto Uniwersytetu

Ratio et Spes dla badacza skutków globalnego ocieplenia