Rzut za złoty medal

— UCS UMK

Nie tylko złoto w kategorii uniwersytetów, ale również pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet zdobyły toruńskie koszykarki podczas Akademickich Mistrzostw Polski w koszykówce 3x3, które odbywały się 7-9 czerwca w Wilkasach. Studentki prowadzone przez mgr. Piotra Dobrolubowa zgarnęły wszystkie możliwe nagrody.

Marta Wieczyńska, Aleksandra Pszczolarska, Łucja Grzenkowicz i Justyna Michalak drogę do sukcesu rozpoczęły zwycięstwami w fazie grupowej, w której pokonały kolejno: Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie (21:3), Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (15:8) i Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie (16:5). W starciu z zawodniczkami z Politechniki Gdańskiej nasze koszykarki przegrały dwoma punktami, ale w kolejnych rozgrywkach nie oddały żadnego zwycięstwa i w 1/8 finału pokonały Państwową Wyższą Szkołę Zawodową Leszno 19:8, a w 1/4 finału ograły Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej 17:7. W półfinale zawodniczki UMK bez problemu dały sobie radę z Uniwersytetem Gdańskim, z którym wygrały 16:8. W meczu finałowym koszykarki pewnie pokonały Uniwersytet Medyczny w Łodzi, kończąc ostatni mecz z wynikiem 17:10.

Studentki z UMK okazały się równie bezkonkurencyjne w dodatkowych wyzwaniach, które organizatorzy przygotowali w ramach atrakcji. W finale Skills Challange, który polegał na pokonaniu toru przeszkód i oddaniu celnych rzutów do kosza, spotkały się Marta Wieczyńska i Aleksandra Pszczolarska. Zwyciężczyni mogła być tylko jedna i została nią Ola Pszczolarska. Zwieńczeniem doskonałej passy naszych zawodniczek był wybór Łucji Grzenkowicz MVP (most valuable player) Mistrzostw.

Tegoroczne zwycięstwo w koszykówce 3x3 to jeden z największych sukcesów w wieloletniej historii startów zawodniczek Uniwersytetu w Akademickich Mistrzostwach Polski. Poprzedni tak duży sukces drużyna UMK świętowała w 2006 roku, kiedy zespół zdobył tytuł Mistrza Polski Szkół Wyższych w Streetbaskecie.

Klasyfikacja końcowa

1. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu