Spotkanie noworoczne
Dotychczasowe osiągnięcia i plany na najbliższą przyszłość przedstawiło kolegium rektorskie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podczas spotkania noworocznego ze społecznością uczelni oraz władzami miasta i regionu.
W noworocznym spotkaniu władz, przedstawicielek i przedstawicieli pracowników, doktorantów i studentów UMK, zorganizowanym w Collegium Maximum, uczestniczyli marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, wicewojewoda kujawsko-pomorski Piotr Hemmerling i prezydent Torunia Paweł Gulewski. Prof. dr hab. Andrzej Tretyn, rektor UMK zrezygnował z tradycyjnego przemówienia noworocznego, wspomniał jedynie o sytuacji finansowej uczelni, a o podsumowanie roku i zdradzenie planów na przyszłość poprosił swoich zastępców.
Zanim jednak zabrali głos, rektor przywitał zgromadzonych gości, wśród których oprócz samorządowców było pięciu byłych rektorów UMK: prof. dr hab. Stanisław Dembiński, prof. dr hab. Jan Kopcewicz, prof. dr hab. Andrzej Jamiołkowski, prof. dr hab. Andrzej Radzimiński i prof. dr hab. Andrzej Sokala.
To szczególna uroczystość, bo w jednym miejscu i czasie spotyka się sześciu byłych rektorów, do których i ja się zaliczam – mówił prof. Tretyn. – Jak szybko policzyłem, patrząc na portrety wiszące w tej sali, to jedna trzecia wszystkich osób które kierowały naszym uniwersytetem w ciągu jego 80-letniej historii.
Prof. Andrzej Tretyn przypomniał, że ubiegły rok był szczególny – był rokiem zarówno wyborów na uczelniach, jak i wyborów samorządowych. W ich wyniku na najważniejszych fotelach w mieście i regionie zasiedli absolwenci UMK: Piotr Całbecki i Zbigniew Ostrowski w urzędzie marszałkowskim i Paweł Gulewski w urzędzie miasta Torunia.
Rektor zauważył, że prognozy finansowe zakładały, że Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zakończy rok 2024 z długiem sięgającym pond 30 mln zł. Tymczasem nowy rok rozpoczynamy z zyskiem przekraczającym 6 mln zł. To m.in. efekt dodatkowych pieniędzy z budżetu państwa, które uczelni udało się pozyskać w grudniu.
Prorektor ds. nauki dr hab. Adam Kola, prof. UMK mówił o rozpoczętych pracach nad nowym projektem do ministerialnego programu "Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza". – Chciałbym, aby nowy projekt nie był ekskluzywny, przygotowany dla wąskiej grupy naukowców, ale jak najbardziej otwarty – tłumaczył prof. Kola. – Bez względu na decyzję resortu, na to, czy nadal będziemy uczelnią badawczą, powinniśmy skupić się na pewnych obszarach badawczych. Poza tym nadal będziemy rozwijać współpracę europejską w ramach YUFE i YERUN oraz regionalną, by wspierać miasto i województwo od strony naukowej.
Prorektor ds. kadrowych i polityki finansowej dr hab. Radosław Sojak, prof. UMK wspominał o wprowadzonej 1 stycznia reformie administracji centralnej uniwersytetu, czekającej nas rewolucji informatycznej i dwóch dużych inwestycjach: termomodernizacji budynków rektoratu i Biblioteki Uniwersyteckiej. Poinformował również, że w tym roku ruszą pracę nad nowelizacją statutu uczelni.
W 2024 r. rozpoczęliśmy obchody Roku Jubileuszy. Najpierw świętowaliśmy 40. rocznicę powołania Akademii Medycznej w Bydgoszczy i 20-lecie jej połączenia z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, a w tym roku celebrujemy 80-lecie uczelni toruńskiej. Prorektorka ds. promocji i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK mówiła o nadchodzących wydarzeniach związanych z jubileuszem, powstaniu filmów i pracy nad dwutomowym wydawnictwem poświęconym historii UMK.
Dla Collegium Medicum ubiegły rok był nie tylko okazją do świętowania rocznic, ale też otwarcia kierunku lekarsko-dentystycznego. Prof. dr hab. Dariusz Grzanka prorektor ds. Collegium Medicum wspominał o modernizacji szpitali uniwersyteckich i planach budowy nowego akademika.
Spoglądając w przeszłość, czujemy, że się rozwijamy – mówił prof. Grzanka. – Widzimy poziom nauk medycznych i nasze miejsce w Polsce i na świecie. To uniwersytet zapewnia nam możliwość rozwoju.
O otwarciu dwóch nowych kierunków: Urban Sustainability Studies opracowanego w ramach konsorcjum YUFE oraz analityki weterynaryjnej mówiła prorektorka ds. studenckich i kształcenia dr hab. Monika Wałachowska, prof. UMK, która zwróciła uwagę, że uniwersytet – wsłuchując się w głosy studentów i te płynące z rynku pracy – aktualizuje programy na wielu kierunkach i przygotowuje się do wprowadzenia programu student-pracownik.
Po wystąpieniach prorektorów JM Rektor prof. Andrzej Tretyn podziękował kończącej kadencję Radzie Uniwersytetu z jej przewodniczącą Justyną Morzy na czele oraz ustępującym z funkcji kanclerza dr. Tomaszowi Jędrzejewskiemu oraz rzecznika prasowego – dr. hab. Marcinowi Czyżniewskiemu, prof. UMK. Spotkanie noworoczne było okazją do podziękowań dla odchodzących ze stanowisk dyrektorów jednostek uniwersyteckich: ICNT (prof. dr hab. Jerzy P. Łukaszewicz), Wydawnictwa Naukowego (prof. dr hab. Mirosław Strzyżewski), UCS (prof. dr hab. Piotr Błajet), Biblioteki Uniwersyteckiej (dr Krzysztof Nierzwicki), CPATT (Michał Mentel), UCJO (Adam Czajkowski) i Od Nowy (Maurycy Męczekalski) oraz kierowniczki biura rektora (Joanna Zwierzchowska).
Rektor przedstawił też osoby obejmujące stanowiska – kanclerz Karolinę Sokalską oraz dyrektorów: CPATT – dr. inż. Cezarego Odrzygóździa, Wydawnictwa Uniwersyteckiego – Andrzeja Szewczyka, Biblioteki Uniwersyteckiej – dr Milenę M. Śliwińską i UCS – Michała Słomę. Nowym rzecznikiem prasowym UMK będzie dr Patryk Tomaszewski, a kierowniczką biura rektora Cecylia Tlałka.
– Z uwagą wysłuchałem ambitnych wystąpień rektora i prorektorów UMK – mówił marszałek Piotr Całbecki. – Wpisujemy się w nie jako partner i deklarujemy współpracę szczególnie w obszarze przedsiębiorczości i innowacji.
Prezydent Torunia Paweł Gulewski przypomniał, że miasto i uniwersytet od dekad stanowią piękny duet, od 1 października 2024 r. współpracujący w nowych ramach, w oparciu o porozumienie podpisane przez rektora i prezydenta miasta.