Stypendystka na Sorbonie
Doktorantka Szkoły Doktorskiej "Academia Artium Humaniorum" mgr Anna Zalewska otrzymała stypendium rządu francuskiego (BGF) na dwumiesięczny staż badawczy w Katedrze Slawistyki Uniwersytetu Sorbona w Paryżu.
Stypendium rządu francuskiego na pobyt badawczy (SSHN) przyznawane jest co roku polskim i zagranicznym badaczom pracującym w polskiej instytucji naukowej, a także doktorantom. Selekcja kandydatów dokonywana jest przez zespół ekspertów działu ds. współpracy naukowej i uniwersyteckiej Ambasady Francji w Polsce na podstawie życiorysu zawodowego, opisu projektu oraz listu referencyjnego od polskiego instytutu badawczego. Dofinansowanie otrzymuje średnio ok. 30-40 proc. złożonych wniosków.
Dzięki otrzymanemu stypendium mgr Anna Zalewska odbędzie dwumiesięczny staż naukowy pod kierunkiem wybitnej specjalistki dr hab. Galiny Kabakowej w Katedrze Slawistyki na Uniwersytecie Sorbona w Paryżu, a także w centrum badawczym Eur'Orbem. Podczas pobytu we Francji doktorantka będzie realizowała projekt pt. "Guides, Charmers, Anthropophagites. Women with Demonic Connotations in Polish and East Slavic Folk Magic Fairy Tale" poświęcony bajkowym wizerunkom czarownicy i wiedźmy oraz transformacjom, jakim podlegają względem ludowych wierzeń na ich temat. Planowane jest ukazanie wspomnianych postaci w świetle kulturowo-antropologicznym, a także odwołanie się do narracyjnych źródeł historycznych oraz krytyki feministycznej. Program stażu zakłada także konsultacje naukowe, udział w seminariach, liczne kwerendy biblioteczne oraz opublikowanie artykułu w zagranicznym periodyku naukowym.
Mgr Anna Zalewska jest absolwentką historii i filologii rosyjskiej na UMK, a obecnie doktorantką w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych "Academia Artium Humaniorum", w której realizuje projekt badawczy pt. "Postaci demoniczne w polskiej i wschodniosłowiańskiej bajce magicznej: kategorie, źródła i funkcje" pod kierunkiem dr hab. Iwony Rzepnikowskiej, prof. UMK. Publikuje w polskich i zagranicznych punktowanych czasopismach naukowych, a ponadto wyniki swoich badań prezentowała m.in. podczas konferencji w Moskwie i Helsinkach.