Mgr Olgierd Borowiecki Mgr Olgierd Borowiecki Nauki społeczne

Sukces w badaniach nad pamięcią

Mgr Olgierd Borowiecki, absolwent kognitywistyki na UMK i doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych, otrzymał Nagrodę im. Profesora Jerzego Perzanowskiego w konkursie organizowanym przez Uniwersytet Jagielloński we współpracy z Polskim Towarzystwem Kognitywistycznym. Nagroda została przyznana za pracę magisterską.

Olgierd Borowiecki ukończył studia drugiego stopnia na kierunku kognitywistyka na UMK, broniąc pracę pt. "Memory "that" and memory "how" – how are they interrelated? Neurobiological, computational, psychological, and philosophical perspectives". Temat rozprawy odzwierciedla jego interdyscyplinarne zainteresowania, które rozwijał podczas licznych wymian, m.in. na University of Helsinki, Sapienza University czy University College of London.

Podczas studiów magisterskich był nagrodzony tytułem Najlepszego Studenta Wydziału Humanistycznego, dwukrotnie otrzymał Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz grant w Konkursie Grants4NCUStudents. W 2019 roku został laureatem Diamentowego Grantu, który pozyskał na projekt "Praksje wyobrażeniowe – czy mózgowe podłoże proceduralnych umiejętności kognitywnych jest tożsame z mózgowym podłożem proceduralnych umiejętności motorycznych? – badanie fMRI". Jest członkiem Toruńskiego Koła Kognitywistycznego. W 2019 roku był organizatorem Międzynarodowej Konferencji Neuromania, podczas której omówione zostały najnowsze hipotezy dotyczące sposobu funkcjonowania pamięci. Jego praca naukowa opiera się na próbie interdyscyplinarnego zrozumienia pamięci.

W swojej pracy magisterskiej podejmuje temat pamięci, która przyjmuje wiele form i może być pomostem łączącym poszczególne dyscypliny kognitywistyki. Na tym właśnie według niego polega kognitywistyka - na łączeniu perspektyw poszczególnych dziedzin w poszukiwaniu głębszego zrozumienia mechanizmów rządzących poznawaniem rzeczywistości.

Obecnie uczęszcza do Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Academia Rerum Socialium na UMK, a na co dzień dzieli się swoją pasją w mediach społecznościowych, prowadząc profil Kognitywista Olgierd.

Instytut Filozofii we współpracy z Instytutem Psychologii UJ oraz Polskim Towarzystwem Kognitywistycznym przyznają corocznie dwie Nagrody imienia Profesora Jerzego Perzanowskiego: jedną za najlepszą pracę magisterską z zakresu szeroko rozumianej kognitywistyki i drugą - za najlepszą pracę doktorską z tego zakresu. W ostatniej edycji konkursu nie przyznano nagrody za rozprawę doktorską. Do udziału w konkursie prace mogą być zgłaszane wyłącznie przez członków odpowiednich komisji, w tym promotorów i recenzentów, nie mogą natomiast być zgłaszane przez samych autorów.

Współczucie łagodzi pandemiczne lęki

Zielone kłamstwa narodowych narcyzów

Artykuł zawiera film Artykuł zawiera podcast

Słowa opowiedziane gestem