Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu obchodzi święto w związku z urodzinami swojego patrona Rektorzy stojący tyłem, w tle pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu Życie kampusu

Święto Uniwersytetu 2023

19 lutego, z okazji urodzin swojego patrona, UMK obchodzi Święto Uniwersytetu. Tego dnia odbędzie się inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego, a podczas uroczystości dzień później prof. Jan Reedijk odbierze godność doktora honoris causa naszej uczelni, wręczone zostaną również odznaczenia państwowe i uniwersyteckie oraz dyplomy dla doktorów habilitowanych i doktorów.

W związku z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika oraz trwającym Rokiem Kopernika tegoroczny kalendarz wydarzeń wokół 19 lutego jest wyjątkowo bogaty.

18 lutego o godz. 18:00 w Auli UMK odbędzie się koncert "Muzyka i kosmos" Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą litewskiego dyrygenta Dainiusa Pavilionisa. Artyści przygotowali program pełen kosmicznych nawiązań; zabrzmią następujące kompozycje: R. Strauss – Tako rzecze Zarathustra op. 30, cz. I Wschód słońca; L. van Beethoven arr. J. Kowalewski – Sonata księżycowa; A. Wesołowski – Utwór z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika; G. Holst – Planety op. 32.

19 lutego – dokładnie w rocznicę narodzin Kopernika – w Auli UMK nastąpi inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który w Toruniu rozpoczyna swoją całoroczną podróż po Polsce, a konkretnie ośrodkach najbliżej związanych z życiem astronoma. W maju Kongres zagości w Krakowie, a w czerwcu w Olsztynie, by we wrześniu powrócić do Torunia. Wydarzeniem inauguracji będzie wykład, który wygłosi prof. Phillip James Edwin Peebles, kanadyjsko-amerykański fizyk, kosmolog, astrofizyk i astronom, jeden z pionierów teorii formowania się struktur kosmicznych, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

W poniedziałek 20 lutego o godz. 9:00 w Collegium Maximum odbędzie się posiedzenie Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich.

Tego dnia obchody Święta Uniwersytetu rozpoczną się o godz. 15:15 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Ludwika Kolankowskiego, a następnie przeniosą się do Auli UMK.

W programie znalazły się m.in przemówienie JM Rektora prof. dr. hab. Andrzeja Sokali oraz nadanie tytułu doktora honoris causa UMK prof. Janowi Reedijkowi z Leiden University i jego wystąpienie.

Tego dnia nastąpi także wręczenie nagrody naukowej "Ratio et Spes" ks. prof. Michałowi Hellerowi i wyróżnienia prof. Tomowi McLeishowi.

Święto Uniwersytetu będzie okazją do wręczenia odznaczeń państwowych, Medali Komisji Edukacji Narodowej, Medalu za zasługi położone dla rozwoju Uczelni oraz tytułu Ambasadora UMK.

Zgodnie z uniwersytecką tradycją podczas uroczystości swoje dyplomy odbiorą nowi doktorzy habilitowani i doktorzy.

Ceremonię zamknie minirecital Chóru Akademickiego UMK.

Od godz. 15:30 obchody będą transmitowane za pośrednictwem UMK TV.

Wkraczamy w Rok Kopernikański

Akredytacje prasowe na Kongres

Wokół najbardziej znanej książki naukowej świata

Artykuł zawiera galerię