Świętujemy medyczne jubileusze
Uroczyste posiedzenie Rady Rektorskiej i Senatu UMK oraz wręczenie pierwszych statuetek Laurus Aesculapii uświetnią obchody jubileuszu 40-lecia powstania Akademii Medycznej w Bydgoszczy, 20-lecia jej połączenia z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu i utworzenia Collegium Medicum UMK.
Historia bydgoskiej medycyny sięga 1984 roku, w którym na bazie Zamiejscowego Wydziału Lekarskiego Gdańskiej Akademii Medycznej utworzono Akademię Medyczną im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Dwie dekady później, 24 listopada 2004 roku, połączyła ona swoje siły z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, a na mocy ustawy powołano Collegium Medicum UMK.
Niemal równo 20 lat później – 25 listopada 2024 r. w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy – społeczność uniwersytecka celebrować będzie oba medyczne jubileusze. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9:30. W programie – oprócz okolicznościowych wystąpień JM Rektora UMK prof. dr. hab. Andrzeja Tretyna i prorektora ds. Collegium Medicum UMK prof. dr. hab. Dariusza Grzanki – przewidziano także wykład dr. Krzysztofa Nierzwickiego "Z dziejów akademickiego nauczania medycyny w Bydgoszczy". Goście będą mieli szansę posłuchać również wspólnego występu obu uniwersyteckich chórów: Chóru Akademickiego UMK oraz Chóru Collegium Medicum.
Uroczyste posiedzenie Rady Rektorskiej i Senatu będzie również okazją do uhonorowania osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju Collegium Medicum i kształcenia medycznego na UMK. Po raz pierwszy wręczone zostaną statuetki Laurus Aesculapii. Nagroda stworzona w Roku Jubileuszy z inicjatywy władz rektorskich ma uhonorować tych, którzy rozwijają badania naukowe, infrastrukturę uczelni, wspierają rozwój kadry akademickiej, budują międzynarodowe relacje i współpracują z otoczeniem społeczno-gospodarczym, a także swoim działaniem przyczyniają się do popularyzacji osiągnięć Collegium Medicum, zarówno w kraju, jak i za granicą.
Statuetka składa się z dwóch szklanych, przeźroczystych bloków, w których zawarta jest symbolika związana z historią Collegium Medicum i UMK. Autorką projektu i wykonawczynią statuetki jest toruńska artystka prof. dr hab. Alicja Majewska z Wydziału Sztuk Pięknych UMK.
Wydarzenie w Filharmonii Pomorskiej zakończy koncert Krzysztof Herdzin Trio.
W związku z uroczystością obchodów 40-lecia Akademii Medycznej w Bydgoszczy i 20-lecia jej połączenia z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu 25 listopada w ciągu całego dnia w Collegium Medicum będą obowiązywały godziny rektorskie. Dla kadry naukowo-dydaktycznej, doktorantów i doktorantek oraz osób studiujących z toruńskiej części uczelni, które wezmą udział w uroczystości w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, będzie to również dzień wolny od zajęć bez konieczności ich odrabiania.
Przypomnijmy – w roku akademickim 2024/2025 Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu świętuje trzy ważne jubileusze: 20-lecie połączenia z Akademią Medyczną w Bydgoszczy i utworzenia Collegium Medicum z UMK, 40-lecie powstania Akademii Medycznej w Bydgoszczy oraz 80-lecie istnienia Uniwersytetu.
Ważne daty:
21 lipca 1984 r. – ustawa o utworzeniu Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy na bazie Zamiejscowego Wydziału Lekarskiego Gdańskiej Akademii Medycznej
24 listopada 2004 r. – połączenie UMK z Akademią Medyczną w Bydgoszczy
24 sierpnia 1945 r. – Dekret Rady Ministrów (zatwierdzony 11 września przez Krajową Radę Narodową) o utworzeniu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uniwersytet tworzyły początkowo dwa wydziały: humanistyczny (z sekcją sztuk pięknych) i matematyczno-przyrodniczy. Rektorem i faktycznym organizatorem uczelni został wcześniej prof. Ludwik Kolankowski.
5 stycznia 1946 r. – uroczysta inauguracja pierwszego roku akademickiego na UMK w Collegium Maius. Wykłady inauguracyjne wygłosili: historyk prof. Kazimierz Hartleb i astronom prof. Władysław Dziewulski. Indeksy odebrało 1605 studentów.
Z okazji jubileuszy, które w tym roku akademickim obchodzi Uniwersytet Mikołaja Kopernika, w Toruniu i Bydgoszczy powstają murale nawiązujące do świętowanych rocznic. Pierwszą z prac można już oglądać na ścianie budynku Collegium Medicum UMK przy ul. Karłowicza 24. Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace nad toruńskim muralem, który zajmie ponad 130 m kw. widocznej z rektoratu wschodniej ściany wieżowca przy ul. Gagarina 120-126.