Szlakiem Kopernika
Z okazji przypadającej w przyszłym roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika trzy województwa: kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie i pomorskie połączy historyczny turystyczny Szlak Kopernikowski. List intencyjny w tej sprawie podpisali przedstawiciele samorządów i instytucji, w tym rektor UMK.
Porozumienie zawarto 24 marca. Pod pierwszym z listów intencyjnych w sprawie wspólnego poprowadzenia Szlaku Kopernikowskiego złożyli marszałkowie trzech województw związanych z postacią wielkiego astronoma: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Kolejny listy sygnowali przedstawiciele 26 kujawsko-pomorskich samorządów wszystkich szczebli oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa.
Strony zadeklarowały wolę współpracy przy powstaniu Szlaku Kopernikowskiego w Kujawsko-Pomorskiem i zapowiedziały podjęcie wspólnych działań umożliwiających oznakowanie i promocję szlaku. - Dołączamy do pięknej trasy, która już funkcjonuje w województwie warmińsko-mazurskim – mówił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. - Deklaruję, że zadbamy o to, by niczego nie zabrakło tej pięknej idei. Abyśmy w przyszłym roku mogli zameldować, że zadanie - spójnie oznaczony Szlak Kopernikowski, wyznaczony przez obiekty historyczne związane z postacią wielkiego, niezwykle wszechstronnego uczonego, wielkiego Polaka, który potwierdził moc rozumu i nie bał się poszukiwania prawdy - zostało wykonane.
Kujawsko-pomorski odcinek szlaku wyznaczyła rada ekspercka złożona z historyków, muzealników i specjalistów zajmujących się turystyką. Tworzy on na mapie pętlę we wschodniej części regionu, wyznaczoną przez miejsca związane z Kopernikiem, między innymi: Toruń, Łysomice, Piwnice, Chełmżę, Chełmno, Grudziądz, Dusocin, Kowalewo Pomorskie, Golub-Dobrzyń, Brodnicę, Złotorię, Włocławek i Wąbrzeźno. W rejonie Dusocina pętla połączy się z odcinkiem pomorskim w kierunku Kwidzyna, Sztumu, Malborka i Elbląga, a z kolei w rejonie Wielkiego Głęboczka z odcinkiem warmińsko-mazurskim w kierunku Kurzętnika.
Przypomnijmy, że centralnym wydarzeniem Roku Kopernikańskiego, będzie Światowy Kongres Kopernikański, którego otwarcie nastąpi 19 lutego 2023 r. w Toruniu. Wykład inauguracyjny wygłosi Philip James Edwin Peebles, laureat Nagrody Nobla w 2019 r. w dziedzinie fizyki za teoretyczne odkrycia w kosmologii fizycznej.