Sztuka po horyzont
Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival rozświetli Toruń od 16 do 20 sierpnia. Sześć instalacji wizualnych w Dolinie Marzeń przygotowały osoby związane z Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Instalacje 13. Bella Skyway Festival są podzielone na trzy strefy: w Dolinie Marzeń, przy Placu Rapackiego i na terenie Muzeum Etnograficznego. Autorami sześciu z dziesięciu wizualizacji artystycznych w Dolinie Marzeń są osoby związane z Wydziałem Sztuk Pięknych:
- "Drzewostaja" Justyny Boguckiej, studentki sztuki mediów i edukacji wizualnej oraz grafiki UMK, to realizacja oparta o ideę antropomorfizacji drzew. Projekt przekazuje spektrum emocji za pomocą zapętlonych animacji mappowanych na pniach.
- Maciej Kwietnicki, absolwent edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych i słuchacz Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych UMK jest współautorem pracy "Nowa nadzieja". Artysta, wraz z Marcinem Jarmulskim i Szymonem Zwolińskim, pokazuje misternie utkane na drzewie gniazdo, w głębi którego pulsuje światło i brzmią organiczne dźwięki.
- Instalacja "Lustro" autorstwa Marcina Molendowskiego, studenta sztuki mediów i edukacji wizualnej UMK to forma postaci ze sznurków, która próbuje wyrwać się z ich pęt, przekazując współczesną refleksję na temat próby ucieczki człowieka od natury, z którą jest nierozerwalnie połączony.
- Dr Katarzyna Łyszkowska, wykładowczyni w Katedrze Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych przygotowała instalację "Spider O'clock". Na pomniku olbrzymiego zegara słonecznego w formie kuli artystka umieściła świetlnego, pokracznego pająka, któremu towarzyszy bicie zegara oraz tupot pająków w rytmie calypso z filmu Toma Burtona.
- "Światła przeszłości" to instalacja przygotowana przez Anastasię Kovalchuk, Marcina Molendowskiego i Martę Sochacką, studentów sztuki mediów i edukacji wizualnej. Realizacja umożliwia chwilę refleksji i fascynacji jasnymi, migoczącymi nad głowami gwiazdami.
- Daniel Okruch, absolwent malarstwa, przygotował instalację "Natura na Balu". Projekt został wykonany ze szklanych liści i prezentuje się jako kreacja Natury na zorganizowanym przez nią Balu.
Bella Skyway Festival odbywa się nieprzerwanie od 2009 roku. Program wydarzenia jest budowany na trzech filarach: nauce, sztuce i ludziach. Motywem przewodnim tegorocznej 13. edycji festiwalu jest "Horyzont zdarzeń". Jak wyjaśniają organizatorzy, okres pandemii spowodował wiele zmian w życiu każdego człowieka. - Jesteśmy bardziej świadomi, że wszystko, co dzieje się wokół nas jest wynikiem zdarzeń, którym możemy zapobiec lub nie. Zarówno w relacjach międzyludzkich, jak i w środowisku naturalnym zachodzą i będą zachodzić nieuniknione zmiany. Tak, jak na horyzoncie zdarzeń wszystko, co przez niego przenika jednocześnie ginie, tak samo pandemia czy zmiany klimatyczne odchodzą w zapomnienie wtedy, gdy o nich nie myślimy - czytamy na stronie organizatorów Festiwalu.
Więcej na stronie http://www.bellaskyway.pl/