Prof. Jan Wiktor Sienkiewicz stoi na schodach w Collegium Humanisticum, w rękach trzyma okulary Humanistyka i sztuka

Sztuka ponad granicami

Pod kuratorską opieką prof. dr. hab. Jana Wiktora Sienkiewicza z Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Büdelsdorfie w Niemczech 4 czerwca zostanie otwarty Pawilon Polski w ramach Międzynarodowej Wystawy Światowej Sztuki Współczesnej NordArt 2022. Hasło przewodnie Pawilonu to "Ponad granicami/Above borders".

Podczas NordArt rokrocznie swoje dzieła prezentuje ponad 200 artystów z całego świata, których dokonania artystyczne uważane są za wybitne lub rokujące w sztuce światowej. Patronat honorowy nad Pawilonem Polskim objął Paweł Jaworski - Konsul Generalny RP w Hamburgu.

Organizowane w ramach NordArt pawilony narodowe są prezentacją wybranych najlepszych osiągnięć z zakresu sztuk wizualnych danego kraju. Ideą Kuratora Pawilonu Polskiego jest prezentacja międzynarodowemu odbiorcy dorobku wybranych najwybitniejszych polskich artystów plastyków tworzących zarówno w powojennej Polsce, jak i dzieł powstałych na emigracji, zwłaszcza tych, których twórczość przez dziesięciolecia PRL wyparta była z dziejów polskiej kultury. Na wystawie znajdą się dzieła 26 wybitnych polskich artystów starszego i najmłodszego pokolenia tworzących w Polsce i poza Polską.

Wystawa będzie czynna od 4 czerwca do 9 października 2022 r. w Kunstwerk Carlshuette w Buedelsdorfie (Szlezwik-Holsztyn).

Więcej informacji o Pawilonie Polskim

Skuteczni, wydajni, spektakularni

Historyk w Radzie NPRH

"Polonez" dla trojga