Program wolontariatu pozwala na zdobycie nowych umiejętności i integrację z lokalną społecznością Grupa międzynarodowych studentów, jeden z nich wyciąga dłoń na powitanie Życie kampusu

Toruń porusza - integrujmy się!

Fundacja Amicus we współpracy z Kopernikańskim Ośrodkiem Integracji zapraszają do udziału w programie wolontariatu "Toruń porusza integrujmy się!", który pozwala na uzyskanie YUFE Civic Star.

Inicjatywa realizowana jest jako element programu Wolontariatu YUFE, stąd możliwość uzyskania gwiazdki YUFE - YUFE Civic Star, poświadczającej zaangażowanie i rozwój na polu działalności społecznej.

Wolontariat  "Toruń porusza - integrujmy się!" składa się z  trzech rodzajów aktywności:

1. Warsztaty międzykulturowe dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych i średnich (propozycja tylko dla osób studiujących, które mają doświadczenie wymiany międzynarodowej). Zadania wolontariusza/wolontariuszki będą obejmować:
    • przygotowanie około 30-minutowej prezentacji/warsztatu na temat swojej kultury, języka, muzyki, kuchni, zwyczajów, doświadczeń związanych ze studiami dla młodych słuchaczy;
    • przeprowadzenie warsztatów w lokalnych szkołach i przedszkolach oraz odpowiedź na pytania dotyczące prezentacji;
  2. Przygotowanie wydarzeń dla społeczności i mieszkańców i mieszkanek Torunia (np. festyn z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka). Zadania wolontariusza/wolontariuszki mogą obejmować:
    • pomoc w przygotowaniu wydarzeń;
    • przygotowywanie i dystrybucja niezbędnych materiałów dla uczestników;
    • zapewnienie podstawowego wsparcia praktycznego dla uczestników;
    • dodatkowe zadania w zależności od umiejętności (np. fotografia, projektowanie grafiki, śpiew/gra na instrumentach, itp.);
  3. Praca w Ogrodzie Jadalnym w Kopernikańskim Ośrodku Integracji. Zadania wolontariusza/wolontariuszki mogą obejmować:
    • przygotowanie gleby, sadzenie, pielęgnacja roślin, podlewanie, etc.;
    • pomoc w organizacji imprez dla społeczności.

Udział w programie daje możliwość rozwinięcia cennych umiejętności, takich jak komunikacja, kreatywne myślenie, prace w zespole, zarządzanie czasem czy rozwiązywanie problemów. Daje także szansę zdobycia doświadczenia we współpracy z organizacją pozarządową, a przede wszystkim zrobić coś dobrego dla mieszkanek i mieszkańców i lepiej zrozumieć, jak funkcjonują małe społeczności.

Szczegółowy harmonogram zajęć ustalany jest w porozumieniu w koordynatorką programu: Katarzyną Wójcik, e-mail: fundacja@umk.pl

Całkowity nakład pracy potrzebny do uzyskania YUFE Civic Star wynosi 50 godzin i obejmuje:

1. Uczestnictwo w szkoleniu online YUFE Civic Engagement Intro* (1,5 godziny), podczas którego będzie można dowiedzieć się,
    • czym jest YUFE Civic Star;
    • dlaczego uczelnie są zainteresowane zaangażowaniem społecznym;
    • jak rozpoznać i wykorzystać kompetencje zdobyte dzięki uczestnictwu w działaniach dla społeczności;
    • jakie są zasady i praktyczne aspekty uzyskania Civic Star.
  2. Zrealizowanie aktywności (YUFE Help Desk / Community Volunteering Programme);
  3. Pracę nad planem rozwoju osobistego (YUFE Personal Development Plan).

Szczegóły programu: https://virtualcampus.yufe.eu/link/course/OjcduGbKQlsrYSOL

Pozostałe możliwości społecznego zaangażowania w ramach YUFE można znaleźć na stronie https://virtualcampus.yufe.eu/p/home w zakładce Civic Engagement Activities).

* Najbliższe szkolenie YUFE Civic Engagement Intro:

Czas: 12 maja 2023 10:00 - 11:30 CET.

Rejestracja: https://virtualcampus.yufe.eu/link/course/mU8rT2q7r5FRY4eZ

Równość na warsztacie

Artykuł zawiera galerię

Uniwersytety w międzynarodowej sieci