Toruń wokół ŚKK
Wystawy, debaty, spotkania, degustacje – obrady toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego uzupełnią liczne wydarzenia towarzyszące.
We wrześniu w związku z ostatnią odsłoną Kongresu, który organizują wspólnie Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk, czeka nas kilka wystaw poświęconych Kopernikowi w 550. rocznicę urodzin astronoma.
Twarze Kopernika
8 września w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu zostanie otwarta ekspozycja "Misterium Słońca. Kopernik, syn Renesansu", która podejmuje temat wczesnego okresu życia Mikołaja Kopernika. Ambicją Muzeum Okręgowego w Toruniu jest nie tylko prezentacja młodości uczonego, obejmującej jego podróże do Włoch, okres studiów na uniwersytetach w Bolonii i Padwie, ale także wpływu kultury włoskiego renesansu na jego późniejsze dokonania. Za pośrednictwem starannie wybranych dzieł będzie można poczuć ducha czasów, w których wykuwały się zręby teorii heliocentrycznej. Prezentacja będzie składała się z ponad 200 rzeźb, obrazów, grafik, obiektów ceramiki, rzemiosła artystycznego i mebli.
Od 11 do 25 września potrwa wystawa "Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania… Wokół De revolutionibus" Mikołaja Kopernika przygotowana przez Bibliotekę Uniwersytecką. Ekspozycja nawiązuje do tradycji astronomicznej sprzed rewolucji kopernikańskiej i poświęcona jest dziełu De revolutionibus oraz jego późniejszej recepcji. Wystawa planszowa, umieszczona w pasażu między Biblioteką Uniwersytecką a Wydziałem Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, będzie prezentować 14 egzemplarzy pierwszego wydania dzieła (1543 r.) ze zbiorów bibliotek polskich.
W holu Biblioteki Uniwersyteckiej od 11 do 22 września dostępna będzie ekspozycja "Mikołaj Kopernik na walorach filatelistycznych", złożona z 21 plansz wystawienniczych prezentujących unikalny zbiór znaczków, kopert FDC, kart pocztowych, okazjonalnych stempli i innych artefaktów okołofilatelistycznych związanych z postacią Mikołaja Kopernika. Poza walorami z Polski prezentowana kolekcja obejmuje też bogaty zbiór z ponad 70 krajów z całego świata.
Program "Szkoła Przyjaciół Kopernika" oraz VII Ogólnopolski Konkurs "Toruń z historią za pan brat" zaowocują wyjątkową wystawą prac uczniów, którzy stworzyli kartki urodzinowe dla Mikołaja Kopernika oraz zaprojektowali i wydrukowali na drukarkach 3D budowle z miast, które odwiedził Mikołaj Kopernik. Ekspozycję będzie można oglądać od 12 września w holu głównym Collegium Humanisticum UMK przy ul. Bojarskiego 1.
15 września – w ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego – w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu otwarta zostanie "Marek Żuławski. Malarstwo z kolekcji Muzeum Uniwersyteckiego UMK". Będzie to największa dotychczasowa prezentacja prac tego artysty w Polsce i na świecie, obejmująca ponad 250 dzieł sztuki, które w większości podarowane zostały UMK przez żonę artysty Marylę Żuławską. Na wystawę w CSW złożą się obrazy olejne, akryle, serigrafie, rysunki tuszem, litografie, kolaże, rzeźby oraz pamiątki po malarzu.
Kopernik kręci i smakuje
"Czy Kopernik nas jeszcze kręci? – Sztuka opowieści o dziele i życiu wybitnych osobowości" to z kolei tytuł debaty, która 14 września o 15:30 rozpocznie się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego. Uczestnicy wydarzenia będą szukać odpowiedzi na pytanie, czy w czasach mediów społecznościowych i newsów stać nas na panoramiczną i innowacyjną opowieść o wybitnym uczonym, przez 40 lat życia zaszytym w kręgu duchowieństwa na odległej Warmii?
Będzie to też okazja do refleksji nad sztuką opowiadania biografii wielkich ludzi, dostosowaną do współczesności i atrakcyjną dla dzisiejszych odbiorców.
W debacie wezmą udział:
- dr hab. Jacek Wasilewski (Uniwersytet Warszawski) – polski medioznawca, doktor habilitowany nauk społecznych, dziennikarz, pisarz, scenarzysta;
- mgr Joanna Malicka (Uniwersytet Śląski) – producentka filmowa, kierownik produkcji, filmoznawczyni, dziennikarka;
- mgr Agnieszka Jankowiak-Maik – polska historyczka, edukatorka, autorka bloga "Babka od Histy", redaktorka serwisów historycznych.
Wydarzenie poprowadzi Karolina Głowacka, dziennikarka i popularyzatorka nauki, autorka podcastu Radio Naukowe.
Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika toruńscy szefowie kuchni sięgnęli po przepisy z XVI wieku, aby przedstawić je w nowych interpretacjach i stworzyli kopernikańskie menu, które dostępne będzie od 11 do 17 września w wybranych restauracjach w Toruniu w ramach wydarzenia "Zjedz jak Kopernik".
Dania powstaną w oparciu o przepisy pochodzące z "Kuchmistrzostwa" z ok. 1540 roku. To wyjątkowe źródło historyczne – najstarsza polska książka kucharska – jeszcze do niedawna uchodziło za zaginione. Odnalazł je, odczytał i na nowo opracował prof. Jarosław Dumanowski, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Naukowe spotkania
Program Światowego Kongresu Kopernikańskiego to także naukowe wydarzenia towarzyszące.
Od 11 do 15 września potrwa 41. zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego odbywający się nie tylko z okazji 550. rocznicy urodzin Kopernika, ale także w związku z jubileuszem 100-lecia istnienia PTA.
Na 14 i 15 września zaplanowano natomiast organizowaną cyklicznie od 2013 roku Ogólnopolską Konferencję na temat Zanieczyszczenia Światłem. Głównym celem wydarzenia jest prezentacja aktualnego stanu wiedzy i wymiana doświadczeń w zakresie zanieczyszczenia środowiska sztucznym światłem oraz dyskusja nad działaniami służącymi łagodzeniu jego negatywnych skutków. Podczas konferencji poruszone zostaną problemy związane ze środowiskowymi, astronomicznymi, ekonomicznymi i prawnymi skutkami zanieczyszczenia światłem oraz zagadnienia dotyczące prowadzenia pomiarów i obserwacji oraz ukierunkowanego monitoringu tego zjawiska.
Tuż po zakończeniu Kongresu – od 18 do 22 września – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu będzie gospodarzem 65. Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Tematyka konferencji obejmuje prezentację najnowszych osiągnięć badawczych w dziedzinie chemii w 14 sekcjach oraz dyskusję panelową na temat współpracy świata nauki z przemysłem.
Przypominamy, że na program toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego, która potrwa od 12 do 16 września, składa się sześć sekcji tematycznych: historii astronomii, kulturoznawcza, historii medycyny, lekarska, nauczycielska oraz młodzieżowa. Udział w obradach jest bezpłatny, ale na większość wydarzeń obowiązują elektroniczne zapisy. Wyszukiwarka wydarzeń oraz wskazówki na temat procedury zapisów dostępne są pod adresem: https://kopernik550.umk.pl/pl/program.