Trzecia akredytacja dla WFAiIS
Fizyka techniczna prowadzona na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK otrzymała prestiżową akredytację Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych. To trzeci wyróżniony kierunek studiów na tym wydziale.
Akredytacja na lata 2021-2026 została przyznana kierunkowi fizyka techniczna zarówno na poziomie studiów pierwszego, jak i drugiego stopnia.
Komisja zwróciła uwagę na bardzo dobrą bazę Wydziału, wysoki poziom kształcenia i realizację prac dyplomowych w połączeniu z badaniami naukowymi jednostki. Podkreślono również liczne uczestnictwo studentów w badaniach naukowych. Duże znaczenie dla uzyskania akredytacji miała także zaangażowana i posiadająca znaczący dorobek naukowy kadra Wydziału.
W 2020 roku KAUT przyznała akredytację dla informatyki stosowanej I i II stopnia oraz automatyki i robotyki I stopnia na lata 2020-2025. Wizytacja trzeciego kierunku przesunęła się w czasie ze względu na pandemię koronawirusa. Ostatecznie Komisja Akredytacyjna Uczelni Technicznych odbyła się w trybie hybrydowym.
KAUT jest członkiem europejskiej komisji akredytacyjnej European Network for Accreditation of Engineering Education (ENAEE) i od 2013 r. posiada uprawnienia do nadawania europejskiego certyfikatu jakości EUR-ACE® Label. Tym samym jednostki, którym przyznany zostanie certyfikat KAUT/ENAEE, otrzymują równocześnie certyfikat EUR-ACE dla pierwszego i drugiego stopnia studiów akredytowanego kierunku. W 2019 r. KAUT otrzymała re-akredytację EUR-ACE® Label (Bachelor, Master).
Na jej mocy absolwenci akredytowanych kierunków otrzymują odpowiedni certyfikat w języku angielskim informujący o spełnieniu standardów europejskich ENAEE, a ich dyplomy ukończenia studiów uznawane są w całej Europie. WFAiIS UMK jest jedynym w Polsce wydziałem uniwersyteckim (uniwersytetu szerokoprofilowego), który taką akredytację otrzymał.
Komisja Akredytacyjna Uczelni Technicznych jest komisją środowiskową działającą na rzecz podnoszenia jakości kształcenia polskich uczelni technicznych. Została powołana przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych w 2001 r. do dokonywania akredytacji kierunków wyższych uczelni technicznych.
Działalność KAUT dotyczy szeroko rozumianych zagadnień związanych z: podnoszeniem jakości kształcenia, tworzeniem jasnych i jednoznacznych procedur oceny warunków i metod kształcenia, tworzeniem programów studiów uwzględniających systemy stosowane w innych krajach, szczególnie w krajach Unii Europejskiej, tworzeniem warunków ułatwiających krajową i międzynarodową wymianę studentów, promowaniem kierunków studiów spełniających wysokie standardy jakościowe.