Tydzień spięty KLAMRĄ
Występ Teatru Usta Usta Republika rozpocznie cykl spotkań w ramach tegorocznej odsłony festiwalu KLAMRA, który rozpocznie się 2 października. Podczas trwającej siedem dni imprezy przed publicznością zaprezentuje się dziewięć grup.
KLAMRA jest festiwalem teatralnym prezentującym najnowsze i najciekawsze spektakle przygotowane przez najlepsze polskie teatry niezależne. Wydarzenie ma na celu pokazanie szerokiego spektrum krajowej sceny alternatywnej, dlatego przed publicznością prezentują się teatry posługujące się różnorodnym językiem i środkami wyrazu. Tradycją KLAMRY są spotkania i dyskusje z twórcami i aktorami.
Festiwal rozpocznie się spektaklem "Procesy" poznańskiego Teatru Usta Usta Republika, który porusza temat głęboko zakorzenionego poczucia osobistej i społecznej sprawiedliwości. Założycielem teatru jest Wojciech Wiński, który jednocześnie jest reżyserem wielu spektakli i aktorem. Teatr Usta Usta Republika jest dwukrotnym laureatem Nagrody Publiczności KLAMRY za spektakle "777" oraz "Uczta".
3 października wystąpi Teatr Wierszalin, który uczci 30-lecie swojego istnienia premierą spektaklu "Nie-Boska komedia" według dramatu Zygmunta Krasińskiego. Teatr Wierszalin jest dwukrotnym laureatem Nagrody Publiczności KLAMRY za spektakle "Bóg Niżyński" i "Dziady. Noc pierwsza". Tego samego dnia będzie można obejrzeć "Giaura" w wykonaniu Teatru Nemno. Spektakl na podstawie utworu G.G. Byrona jest zrealizowany w formie ostatniej spowiedzi, w której uczestniczy Giaur – pokutnik i Ojciec Spowiednik – Widownia.
Dzień później scenę wypełnią aktorzy Latającego Teatru Kantorowi, projektu artystycznego skupiającego reżyserów teatrów offowych wokół postaci i twórczości Tadeusza Kantora. Artyści wystąpią ze spektaklem "Kantor tu jest", który powstawał w warunkach pandemicznej izolacji. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Magdalena Miklasz.
Piątego dnia festiwalu Arti Grabowski przedstawi "Raport Panika", spektakl nagrodzony główną nagrodą Zygmunta Duczyńskiego na OFF Kontapunkcie 2018 roku, gdzie miał swoją oficjalną premierę. To hybryda monodramu, autorska i przede wszystkim osobista forma wypowiedzi z elementami stand-upu, performance'u i wideo art. Arti Grabowski wraz z teatrem Cinema jest ubiegłorocznym laureatem Nagrody Publiczności KLAMRY za spektakl "Warunki zabudowy".
Sopocki Teatr Tańca pokaże spektakl "DOMówka", na który pomysł narodził się w czasach pandemii. Joanna M. Czajkowska, współzałożycielka i dyrektorka Sopockiego Teatru Tańca, obchodząca w tym roku jubileusz 25-lecia pracy artystycznej i należąca do młodego pokolenia Magdalena Agata Wójcik zdecydowały, że pragną ponownie dzielić tę sama scenę.
7 października na KLAMRZE zagoszczą dwa zespoły: Grupa Gra/Nice i Orbis Tertius - Trzeci Teatr Lecha Raczaka. Pierwszy z nich przedstawi spektakl "Bezimienny/Nieznany", który opowiada o trudach migracji, do której zostali zmuszeni przez los bezimienni bohaterowie. Oglądając spektakl, widz towarzyszy im w długiej podróży do miejsca mającego być ich nowym, ale niekoniecznie wymarzonym domem. Orbis Tertius przedstawi "Podróże przez sny. I powroty". Autorek tekstu i narratorem jest Lech Raczak, wieloletni twórca teatru niezależnego w Poznaniu. W tym spektaklu powróci na scenę po niemal czterdziestu latach. Równorzędnym jego partnerem będzie trio Targanescu, którego muzyka znakomicie ilustruje kolejne senne podróże.
W ostatnim dniu Festiwalu widzowie zobaczą Teatr Cinema w spektaklu "Prorok. Próba orkiestry online". Przedstawienie zostało stworzone w oparciu o teksty Thomasa Bernharda "Chodzenie", Michaela Huellebecqa "Serotonina" oraz tekstach z broszur dotyczących montażu mebli i obsługi robotów kuchennych.
Program festiwalu uzupełnia również cały szereg imprez towarzyszących – spotkań, prezentacji filmowych, koncertów, wystaw fotograficznych, a nawet warsztatów teatralnych.
Rezerwacje karnetów oraz biletów na 29. Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA 2021 przyjmowane są wyłącznie droga mailową.
Zarezerwowane bilety na spektakle należy odbierać najpóźniej 15 minut przed rozpoczęciem przedstawienia. Karnety i bilety można zakupić od 20 września wyłącznie w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa". Centy karnetów i biletów na pojedyncze spektakle można sprawdzić tutaj. Szczegółowe informacje oraz program tegorocznego Festiwalu jest dostępny na stronie KLAMRY.