Webometrics Ranking of World Universities jest publikowany od 2004 r. Widok kampusu uniwersyteckiego z lotu ptaka od frontu, po lewej stronie widać rektorat, po lewej aulę a na środku w głębi basen zewnętrzny i bibliotekę uniwersytecką Życie kampusu

UMK w rankingu Webometrics

Czwarta uczelnia w Polsce, 16. w Europie Środkowo-Wschodniej i 647. na świecie – to pozycje Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w Webometrics Ranking of World Universities. Najnowsze zestawienie zostało opublikowane w ostatnich dniach lipca.

Webometrics Ranking of World Universities (Webometryczny Ranking Uniwersytetów Świata) to zestawienie, które w oparciu o złożony wskaźnik bada obecność instytucji akademickich i badawczych w internecie. Laboratorium Cybermetrii, które tworzy ten ranking, przeprowadza ilościową analizę internetu i treści internetowych, szczególnie tych związanych z procesami generowania i komunikacji wiedzy naukowej. Wykorzystując metody ilościowe, Laboratorium zaprojektowało i zastosowało wskaźniki, które pozwalają mierzyć aktywność naukową w sieci. Przy ocenie wykorzystywane są trzy kryteria: widoczność (50 proc.), transparentność (10 proc.) i prestiż (40 proc.). Ranking jest publikowany od 2004 r.

W najnowszej edycji zestawienia Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zajął czwarte miejsce wśród polskich uczelni, plasując się tylko za Uniwersytetem Jagiellońskim, Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mocną pozycję UMK potwierdzają także zestawienia obejmujące poszczególne obszary geograficzne. W Europie Środkowo-Wschodniej Uniwersytet zajmuje 16. lokatę, a w Europie – 257. Na ogólnoświatowej liście najlepszych uczelni UMK zajmuje 647. miejsce wśród 11 991 szkół wyższych ujętych w tegorocznym rankingu.

W międzynarodowej czołówce znalazły się trzy uczelnie ze Stanów Zjednoczonych: Harvard University, Stanford University i Massachusetts Institute of Technology.

Pełna lista rankingowa

Academia Copernicana czeka na zgłoszenia