
Uniwersytet Otwarty
Osoby spoza społeczności akademickiej, chcące podnieść kompetencje, będą mogły korzystać z najwyższej jakości usług edukacyjnych oraz czerpać z dorobku naukowego i dydaktycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. UMK uruchamia Uniwersytet Otwarty. W planach są kursy, wykłady, debaty i spotkania.
Idea uniwersytetu otwartego zrodziła się w latach 60. ubiegłego wieku w Wielkiej Brytanii – najstarszy powstał w Milton Keynes. Dzisiaj podobne jednostki działają w Hiszpanii, Holandii, Wenezueli, a także w Polsce. Do grona uczelni, którym zależy na wzmocnieniu idei uczenia się przez całe życie i popularyzacji kształcenia ustawicznego, dołączył Uniwersytet Mikołaja Kopernika.
Idea lifelong learning jest nie tylko fundamentem nowoczesnej edukacji, ale także istotnym elementem strategii rozwoju Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dzięki niej uczelnia może skutecznie odpowiadać na wyzwania XXI wieku, wspierać rozwój swoich absolwentów oraz budować silne relacje ze społecznością akademicką i biznesową – mówi prorektorka ds. studenckich i kształcenia dr hab. Monika Wałachowska, prof. UMK.

– Pomysł uruchomienia Uniwersytetu Otwartego wynika z potrzeby, która staje się coraz bardziej widoczna na rynku pracy – ciągłego rozwoju kompetencji. W dobie dynamicznych zmian technologicznych umiejętności muszą być dostosowane do wyzwań współczesności – tłumaczy dr Joanna Cywińska-Raczkowska, dyrektorka Uniwersytetu Otwartego. – Mikropoświadczenia, które będziemy oferować, są już powszechnie stosowaną na Zachodzie formą certyfikacji, a teraz także w Polsce zyskują na znaczeniu. To doskonała metoda na podniesienie kwalifikacji zawodowych w krótkim czasie, bez potrzeby rezygnacji z pracy.
Bogata oferta
Kursy oferowane przez Uniwersytet Otwarty UMK będą bardzo różnorodne pod względem czasowym i merytorycznym. Planowane są zarówno kilkugodzinne warsztaty, jak i kilkutygodniowe programy. Czas trwania zależy od tematu i kwalifikacji, które można zdobyć. Część kursów będzie wymagała posiadania określonych kompetencji, tzw. wiedzy bazowej. Będą w nich mogły uczestniczyć osoby w wieku 18-64 lata.
– Rozwój technologii i automatyzacja wielu zawodów sprawiają, że umiejętności zdobyte w trakcie tradycyjnej edukacji mogą okazać się niewystarczające w dłuższej perspektywie – wyjaśnia prof. Wałachowska. – Dlatego też UMK kładzie nacisk na kształcenie kompetencji przyszłości, takich jak myślenie krytyczne i analityczne, umiejętność pracy w interdyscyplinarnych zespołach, zdolności adaptacji do nowych technologii oraz rozwój kompetencji cyfrowych.
Uniwersytet Otwarty UMK zamierza kształcić w trzech głównych obszarach: cyfrowym, branżowym oraz komunikacyjnym. Nie zabraknie kursów o tematyce medyczno-opiekuńczej, a to ze względu na duże zapotrzebowanie specjalistów z tej dziedziny. W planach są także szkolenia z przedsiębiorczości i zarządzania, farmacji i diagnostyki laboratoryjnej, a także kursy podnoszące kompetencje interpersonalne i językowe.
Oferta będzie aktualizowana i dostosowywana do potrzeb rynku pracy, na podstawie diagnozy realizowanej przez partnera projektu, Izbę Przemysłowo-Handlową. Do 2027 roku przeprowadzone zostaną trzy takie diagnozy – mówi dr Cywińska-Raczkowska. – Obecnie jesteśmy po pierwszej turze badania i opracowujemy na jej podstawie harmonogram pierwszej oferty kursów.

Większość szkoleń poprowadzą wykładowcy z UMK, jednak do niektórych kursów specjalistycznych będą zapraszani trenerzy zewnętrzni, w tym praktycy z biznesu. Jakość kursów będzie monitorowana przez radę szkoleniową, którą powoła prof. dr hab. Andrzej Tretyn, rektor UMK. W jej skład wejdą eksperci posiadający wiedzę i doświadczenie w zakresie kształcenia pozaformalnego oraz przemian w obszarze edukacji i kształcenia.
Uniwersyteckie Centrum Informatyczne UMK pracuje nad uruchomieniem specjalnej platformy do obsługi szkoleń, z profilem uczestnika, szkoleniowca i administratora. Dzięki niej zapisy na kursy będą odbywały się w sposób prosty i intuicyjny, a użytkownicy będą mieli dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych oraz bezpośredni kontakt z prowadzącym. Platforma będzie dostępna online – start zapisów planowany jest w czerwcu. Pierwsza tura kursów ma wystartować we wrześniu.
Mikropoświadczenia
Jednym z innowacyjnych elementów projektu będzie wydawanie mikropoświadczeń (microcredentials) zgodnych z Polską Ramą Kwalifikacji. To cyfrowe certyfikaty potwierdzające zdobycie określonych kompetencji, umiejętności lub wiedzy. Są one ustandaryzowane i mogą być przechowywane w formie cyfrowej (np. jako pliki PDF, odznaki cyfrowe, wpisy w blockchainie edukacyjnym).
Mikropoświadczenia mają dużą rozpoznawalność – wiele z nich jest zgodnych z międzynarodowymi standardami edukacyjnymi, co zwiększa ich wartość na globalnym rynku pracy – mówi dr Joanna Cywińska-Raczkowska. – Ponadto są łatwe do weryfikacji: dzięki cyfrowej formie, pracodawcy mogą szybko i wygodnie sprawdzić autentyczność poświadczenia.
Obecnie, w partnerstwie z Izbą Przemysłowo-Handlową w Toruniu, realizowany jest projekt "LifeLong Learning na Uniwersytecie Otwartym UMK".