Uniwersytet społecznie zaangażowany
Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu rozpoczyna się proces mapowania zaangażowania społecznego. Celem badania jest zwiększenie widoczności dobrych praktyk tego typu na naszej uczelni i zbadanie możliwości podejmowania prospołecznych aktywności w wymiarze międzynarodowym.
UMK realizuje wiele inicjatyw, które przyczyniają się do wypełniania trzeciej misji uczelni. Aktywności umacniające relacje między Uniwersytetem a otoczeniem społecznym są podejmowane zarówno na poziomie instytucjonalnym, jak i jako inicjatywy oddolne osób studiujących oraz zatrudnionych. Organizatorów i współorganizatorów takich działań prosimy o wypełnienie formularza, w którym m.in. mogą opisać podejmowanie przez siebie praktyki oraz ich wpływ na otoczenie, a także ocenić wsparcie instytucjonalne w tym zakresie.
Znaczenie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym jest podkreślone w Strategii UMK 2021-2026 . – Jesteśmy zobowiązani, by wspierać społeczności lokalne wiedzą i zastosowaniem inteligentnych rozwiązań, stymulować rozwój miast regionu, a także być instytucją społecznie zaangażowaną i kulturotwórczą – wyjaśnia prof. dr hab. Włodzimierz Jaskólski, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społecznym i gospodarczym UMK.
Badanie ankietowe, które właśnie się rozpoczyna, ma pomóc w ocenie zasięgu, formy i rodzaju społecznego zaangażowania UMK. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu Uniwersytetu Europejskiego YUFE (Young Universities for the Future of Europe) i odbywa się równolegle na wszystkich uczelniach sojuszu. Dzięki temu przyniesie możliwość międzynarodowego sieciowania inicjatyw podejmowanych na partnerskich uniwersytetach.
UMK jest międzynarodowym liderem pakietu zadań YUFE związanych z relacjami uczelni z otoczeniem społecznym – mówi prof. dr hab. Przemysław Nehring, prorektor ds. kształcenia i dyrektor wykonawczy YUFE na UMK. – Pracujemy razem, aby wspierać mieszkanki i mieszkańców regionu i umożliwiać im uczenie się przez całe życie, wyposażać w umiejętności, dzięki którym będą twórczo zmieniać społeczności, w których żyją, uczą się i pracują.
Jednym z celów konsorcjum na kolejne lata jest stworzenie Sieci Zaangażowania YUFE. Ma ona podnieść rangę działań społecznych uniwersytetów w przestrzeni europejskiej oraz służyć jako platforma wymiany doświadczeń i wskazówek do działania w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
– Dlatego istotnym aspektem badania będzie zebranie danych na temat instytucji, organizacji pozarządowych i podmiotów, z którymi współpracujemy oraz zbadanie ich możliwości do działania w ramach współpracy międzynarodowej – mówi Katarzyna Pawlonka z Działu Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej, zaangażowana w działania YUFE z ramienia UMK.
Analiza danych pozwoli na stworzenie instytucjonalnych ram, które ułatwiłyby podejmowanie międzynarodowej współpracy w tym zakresie.
– Chcemy zwiększyć poziom zaangażowania społecznego osób zatrudnionych w UMK, dlatego jednym z przewidywanych elementów instytucjonalnego wsparcia pracowniczek i pracowników jest możliwość finansowania międzynarodowych wyjazdów szkoleniowych w ramach programu Erasmus+ (STT) – wyjaśnia Karol Mojkowski, koordynator instytucjonalny YUFE na UMK oraz kierownik Działu Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej.
Dane zebrane w wyniku tego procesu zostaną również wykorzystane w raporcie wdrażania Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni w latach 2023-2024 w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Naszym celem jako uczelni jest m.in. kształtowanie postaw obywatelskich osób studiujących, sprzyjających budowaniu wspólnoty, kreatywności, otwartości oraz komunikacji, a także wrażliwości społecznej i kultury pracy – mówi dr Anna Dubownik, uczelniana koordynatorka ds. społecznej odpowiedzialności uczelni.
Co warto podkreślić, uporządkowanie katalogu praktyk zaangażowania społecznego na wydziałach może być w pewnym stopniu przydatne w kontekście kryterium III ewaluacji działalności naukowej ("Wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki"), a także w wymiarze indywidualnym jako istotny składnik wpływający na ocenę pracowniczą (w przypadku nauczycieli akademickich: komponent organizacyjny; w przypadku pracowników niebędących nauczycielami: dodatkowe umiejętności i kwalifikacje jako "aktywności związane z budowaniem pozytywnego wizerunku uczelni w przestrzeni publicznej").
– Naszej analizie będą podlegać działania mające wpływ na społeczeństwo, np. badania naukowe związane z najbliższym otoczeniem - ze społecznością lokalną, otoczeniem przyrodniczym, urbanistycznym, turystyką w mieście i regionie – mówi dr Joanna Cywińska-Raczkowska, zaangażowana w proces z ramienia Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii. – Interesują nas również wydarzenia popularnonaukowe, kulturalne, sportowe i profilaktyczne, współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym przy tworzeniu kierunków studiów, działania okołoedukacyjne dla osób studiujących, np. wolontariat, staże w lokalnych instytucjach, i inne inicjatywy dla mieszkanek i mieszkańców miasta i regionu.
Zgłaszane praktyki muszą spełniać kilka warunków:
- są organizowane we współpracy z zewnętrznymi, lokalnymi organizacjami (np. samorząd, organizacje pozarządowe, rady osiedlowe, itd.),
- są darmowe dla mieszkańców i mieszkanek,
- zostały zrealizowane po 1 stycznia 2022 lub są planowane na 2023 r., albo zostały zrealizowane przed 1 stycznia 2022, ale mają charakter cykliczny i przewidywana jest kontynuacja w kolejnych latach.
Przykładowe praktyki? Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, Wieczór podróżnika, Bieg z książką, Ogród Jadalny, Asystent studenta z ASD, Czwartek z filozofią, Grawitacja, Wampiriada, Kampus UMK bez barier i Dzień Polarny.
Dane będą zbierane do 30 czerwca 2023 r. Dodatkowych informacji dotyczących ankiety udzielają: dr Joanna Cywińska-Raczkowska z Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii (j.cywinska@umk.pl, 56 611 26 40) oraz Magdalena Stremplewska z Działu Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej (magdalena.stremplewska@umk.pl, 56 611 43 48).
Przydatne linki:
Ankieta: https://ankiety.umk.pl/v3/index.php/955776?lang=pl
YUFE: https://yufe.eu/
YUFE UMK: https://www.umk.pl/yufe/
Strategia UMK: https://strategia.umk.pl/?task=news&action=all
Społeczna odpowiedzialność uczelni: https://www.umk.pl/uczelnia/odpowiedzialnosc/
Erasmus+ STT: https://www.umk.pl/wspolpraca/erasmus-plus-2021-2027/pracownicy/szkolenie/