Urodziny Obserwatorium Astronomicznego
Od pierwszych obserwacji astronomicznych w Obserwatorium UMK w Piwnicach mija 75 lat, a 30 od uruchomienia radioteleskopu RT-4. W planach rocznicowych obchodów znalazły się konferencja, zwiedzanie i ognisko.
To podwójna okazja do świętowania nie tylko społeczności Instytutu Astronomii, ale też całego uniwersytetu. W tym roku mija dokładnie 75 lat od pierwszych obserwacji astronomicznych, które wykonano w podtoruńskich Piwnicach. 30. "urodziny" obchodzi także RT-4, czyli najważniejszy instrument badawczy Obserwatorium: 32-metrowy radioteleskop im. M. Kopernika. To znakomita okazja, by przypomnieć osiągniecia astronomów z UMK oraz innych jednostek naukowych, z którymi nasi badacze i badaczki współpracują od lat.
Więcej o historii Obserwatorium Astronomicznego TUTAJ
Obchody zaplanowano w czwartek 19 września. Trzonem będzie jednodniowa konferencja naukowa (PROGRAM), która rozpocznie się o godz. 9.00 w Instytucie Fizyki przy ul. Grudziądzkiej 5 (sala 26). Część przedpołudniowa będzie poświęcona wspomnieniom historycznym, natomiast po południu planowana jest prezentacja najważniejszych oraz najnowszych osiągnięć naukowych. Całość zostanie zakończona wizytą w Obserwatorium i spotkaniem przy ognisku. Organizatorzy zapewniają zainteresowanym transport w obie strony.
Urodziny RT-4
32-metrowa precyzyjna paraboliczna antena, zaprojektowana (inż. Z. Bujakowski ze współpracownikami) i zbudowana w Polsce jest w pełni sterowalnym teleskopem o klasycznym montażu azymut – elewacja. Zwierciadło główne złożone jest z 336 paneli, każdy wykonany z dokładnością 0.35mm. 32-metrowa antena z wysokiej jakości oprzyrządowaniem jest dla polskich astronomów unikalnym narzędziem badań kosmosu. Teleskop jest częścią europejskiej i ogólnoświatowej sieci interferometrycznej VLBI. Wykonywane za pomocą VLBI badania odległych galaktyk i kwazarów, poszukiwania układów planetarnych wokół pulsarów, badania molekuł w gwiazdach i materii międzygwiazdowej to główne z wymienionych tu dziedzin. Rozmiar i położenie toruńskiej 32-metrowej anteny (ważne rozszerzenie sieci VLBI na wschód) i wysoce wykwalifikowana kadra naukowa i inżynieryjna sprawia, że włączenie Torunia do sieci VLBI znacznie poszerza jej możliwości.
- 32-metrowa antena z wysokiej jakości oprzyrządowaniem jest dla polskich astronomów unikalnym narzędziem badań kosmosu. Teleskop jest częścią europejskiej i ogólnoświatowej sieci interferometrycznej VLBI - pozwala to naszej antenie być częścią syntetyzowanego radioteleskopu o równoważnej aperturze ok 10 tys. kilometrów – tłumaczą toruńscy astronomowie. - Budowa tego instrumentu i udział polskich astronomów w międzynarodowej kooperacji zaowocował rozkwitem badań w dziedzinie radiowej.
Warto podkreślić, że znaczenie toruńskiej 32-metrowej anteny wielokrotnie była doceniana przez międzynarodowe środowisko astronomiczne.