Studentki z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK od kwietnia 2022 r. pomagają dzieciom z Ukrainy w Ostrowąsie. Dwie młode kobiety - studentki prowadzą zajęcia plastyczne dla dzieci. Życie kampusu

Uśmiech dla przyjaciół z Ukrainy

Zajęcia ruchowe, artystyczne, zabawy z grami planszowymi, a nawet szermierka  – to aktywności, które od połowy kwietnia organizują dla dzieci z Ukrainy pracownicy i doktoranci Katedry Kognitywistyki i Instytutu Psychologii oraz studenci kognitywistyki i Cognitive Science z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK.

Akcja "Uśmiech dla Przyjaciół" została zainicjowana pod koniec marca, kiedy to we wsi Ostrowąs pod Aleksandrowem Kujawskim schronienie w wyremontowanym przez lokalną społeczność Domu Pielgrzyma znalazło 7 kobiet i 17 dzieci zmuszonych do ucieczki z Ukrainy z powodu wojny.

W przedsięwzięcie zaangażowanych jest szereg osób: dr hab. Arkadiusz Gut, prof. UMK – inicjator i koordynator działań; studenci i studentki UMK: Joanna Koziara, Roksana Zielińska, Joanna Sidor, Grzegorz Kallas, Zofia Borzyszkowska, Dorota Domagalska, Aidana Amangeldi, Jakub Janczur; pracownicy naukowi: dr Tomasz Komendziński, dr Łukasz Miciuk, dr Anna Karczmarczyk oraz koordynująca akcję po stronie Domu Pielgrzyma, Szkoły i Oddziału Przedszkolnego w Ostrowąsie, w których dzieci z Ukrainy mają możliwość kontynuacji kształcenia, Edyta Zielonka – dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. kan. Jana Matusiaka w Ostrowąsie.

Celem akcji jest przede wszystkim zapewnienie dzieciom rozrywki w czasie wolnym i wspieranie ich integracji z rówieśnikami z Polski. Oprócz zajęć sportowych i artystycznych grupa wolontariuszy ma jeszcze w planach prowadzenie nauki języka polskiego zarówno dla dzieci, jak i ich mam, organizację wycieczki do Torunia z różnymi atrakcjami i zwiedzaniem oraz zapewnienie wsparcia i pomocy psychologicznej, a także inne aktywności przewidziane na okres zbliżających się wakacji szkolnych. Podejmowane przez wolontariuszy działania są długofalowe, a ich zakres szeroki, co nie miałoby szans powodzenia bez wsparcia rzeczowego i materialnego płynącego od zaprzyjaźnionych osób z Michelin Blanzy we Francji oraz Fundacji Let Arte (również z Francji) – działającej na rzecz dzieci i edukacji w Polsce.

Рухові та художні заняття, настільні ігри, а навіть фехтування – це заходи, які організовують для дітей з України із середини квітня співробітники та аспіранти кафедри Когнітивістики та Інституту психології, а також студенти когнітивістики та Cognitive Science із факультету Філософії та соціальних наук УМК.

Акцію «Усмішка для друзів» розпочалася наприкінці березня, коли у селі Островонс поблизу Олександрова Куявського 7 жінок і 17 дітей, змушені втекти з України через війну, знайшли притулок у відремонтованому місцевою громадою Домі пілігрима.

У проекті бере участь ряд осіб: д-р. Аркадіуш Гут, проф. УМК - ініціатор і координатор діяльності; студентки та студенти УМК: Йоанна Козяра, Роксана Зелінська, Йоанна Сидор, Гжегож Каллас, Зофія Божишковська, Дорота Домагальська, Аідана Амангелді, Якуб Янчур; наукові працівники: канд. Томаш Комендзінський, канд. Лукаш Міцюк, канд. Анна Карчмарчик та координаторка акції із боку Дому пілігрима, школи та дитсадка в Островоні, де діти з України можуть продовжити навчання, Едита Зєлонка – директорка Початкової школи ім. ксьондза Яна Матусяка в Островоні.

Метою акції є, перш за все, організація цікавого вільного часу для дітей та підтримка їхньої інтеграції з однолітками у Польщі. Окрім спортивних та мистецьких заходів, група волонтерів також планує навчати польської мови як дітей, так і їхніх мам, організувати поїздку до Торуня із різноманітними розвагами та екскурсіями, продовжувати надавати підтримку та психологічну допомогу, а також інші різноманітні заходи на період шкільних канікул, що наближаються. Діяльність, яку здійснюють волонтери, є довгостроковою та широмасштабною, яка не мала б шансів на успіх без матеріальної та матеріальної підтримки друзів з Michelin Blanzy у Франції та Let Arte Foundation (також із Франції), що спрямовує свою діяльність на допомогу дітям та освітні програми у Польщі.

•  [fot. Nadesłane] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Lektura, która zbliża

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film

Przyjazna przestrzeń w Bibliotece