W matematycznej elicie
Prof. dr hab. Mariusz Lemańczyk z Wydziału Matematyki i Informatyki jako pierwszy w historii naukowiec z UMK został zaproszony do wygłoszenia wykładu na Międzynarodowym Kongresie Matematyków 2022. To jedno z największych wyróżnień w środowisku matematycznym.
Międzynarodowy Kongres Matematyków (International Congress of Mathematicians - ICM) to największa i najważniejsza konferencja poświęcona matematyce teoretycznej i stosowanej oraz jeden z najstarszych w świecie kongresów naukowych. Pierwszy ICM odbył się w
Zurychu w Szwajcarii w 1897 roku. Konferencje ICM są organizowane co cztery lata przez Międzynarodową Unię Matematyczną we współpracy z organizatorami z kraju goszczącego.
Właśnie ogłoszono listę naukowców zaproszonych do wygłoszenia wykładu podczas przyszłorocznej 29. edycji wydarzenia, która odbędzie się w dniach 6-14 lipca 2022 roku w Petersburgu. W prestiżowym gronie - jako jedyny polski reprezentant - znalazł się prof. dr hab. Mariusz Lemańczyk z Katedry Teorii Ergodycznej i Układów Dynamicznych WMiI UMK, którego wystąpienie zostanie zaprezentowane w sekcji "Dynamics".
Prof. dr hab. Mariusz Lemańczyk - pracuje na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego zainteresowania naukowe obejmują teorię ergodyczną i układy dynamiczne, w szczególności teorię połączeń, teorię spektralną, układy pochodzenia probabilistycznego, dynamikę topologiczną, układy paraboliczne oraz teorię informacji. W ciągu ostatniej dekady jego główne badania przesunęły się w kierunku interakcji między teorią ergodyczną a analityczną teorią liczb. W tematyce tej opublikował szereg przełomowych prac na temat hipotezy Sarnaka o rozłączności moebiusowej układów deterministycznych. Prof. Lemańczyk jest dyrektorem Centrum Doskonałości "Dynamika, analiza matematyczna i sztuczna inteligencja" w ramach Inicjatywy Doskonałości - Uczelni Badawczej. Profesor Mariusz Lemańczyk jest laureatem wielu nagród, m.in. nagrody im. K. Kuratowskiego w 1987 roku oraz nagrody głównej im. S. Banacha Polskiego Towarzystwa Matematycznego w 1998. W roku 2016 r. otrzymał prestiżowe stanowisko Chair Jean-Morlet (CIRM, Marsylia). Jest autorem ponad 120 artykułów naukowych.