W obronie manuskryptu
Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podpisał deklarację poparcia dla zachowania w narodowym dziedzictwie kultury Rzeczypospolitej Polskiej "Kodeksu Korwina". Teraz swój podpis w obronie rękopisu może złożyć każdy.
Podczas poniedziałkowego spotkania w Ratuszu Staromiejskim JM Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala wraz z przedstawicielami środowisk samorządowych i obywatelskich zaapelował do posłanek i posłów na Sejm RP o odstąpienie od inicjatywy pozbawienia Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu znajdującego się w jej kolekcji renesansowego rękopisu. - Środowisko Uniwersytetu Mikołaja Kopernika stanowczo sprzeciwia się pomysłowi odebrania nam tego bezcennego manuskryptu – powiedział rektor, przytaczając znaną maksymę "Nie wszystko, co dozwolone, jest uczciwe". – Tak właśnie odbieram ten pomysł. Mam nadzieję, że słowa deklaracji, którą dziś przyjmujemy, zostaną wysłuchane – dodał prof. Andrzej Sokala.
Swoje poparcie dla pozostawienia manuskryptu w Toruniu może wyrazić każdy chętny, podpisując deklarację na stronie https://www.kodekskorwina.pl/.
Manuskrypt "Epistola de laudibus augustae bibliothecae atque libri quatuor versibus scripti eodem argumento ad serenissimum Mathiam Corvinum Panoniae regem", zwany Kodeksem Korwina, to dokument wykonany w technice pergaminowej, ozdobiony przez mistrzów florenckiej szkoły malarstwa miniaturystycznego. Dziś stanowi jeden z 650 rozproszonych po całym świecie egzemplarzy tzw. rodziny corvinimów, do której należą ocalałe egzemplarze ze zbiorów dawnej biblioteki króla Węgier Macieja Korwina. Kodeks jest najcenniejszym zabytkiem kultury w kolekcji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej - Książnicy Kopernikańskiej i został wpisany na Światową Listę Programu UNESCO "Pamięć Świata".