W ogólnoświatowym rankingu
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu po raz kolejny został ujęty w renomowanym zestawieniu QS World University Rankings.
W tegorocznej odsłonie rankingu QS uwzględniono ponad 1500 uczelni z całego świata, w tym 22 szkoły wyższe z Polski. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu uplasował się w przedziale 901-950 wraz z Uniwersytetem Łódzkim i Politechniką Wrocławską. Podium polskich uczelni w rankingu zajęły Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Warszawska.
W tym roku do światowej czołówki powrócił Imperial Collage London, który awansował z miejsca szóstego na drugie. Pierwsze miejsce na podium niezmiennie zajmuje Massachusetts Institute of Technology, a najlepszą trójkę zamyka University of Oxford.
Tegoroczny ranking QS WUR jest największym opublikowanym do tej pory zestawieniem. Najliczniej reprezentowanym krajem są w nim Stany Zjednoczone (197 szkół wyższych). Drugim w kolejności państwem z największą liczbą uczelni ujętych w rankingu jest Wielka Brytania (90), a trzecim – Chiny (71).
QS World University Rankings przeprowadzany jest od 2004 roku przez organizację Quacquarelli Symonds zajmującą się problematyką nauczania na poziomie wyższym. Najważniejszym celem rankingu jest umożliwienie kandydatom na studia racjonalnego wyboru uczelni oraz popularyzacja idei studiowania poza krajem ojczystym.
Wyniki opierają się na analizie 17,5 mln prac naukowych i opiniach ekspertów z ponad 240 tys. wydziałów akademickich i pracodawców. Eksperci wyróżniają wskaźniki, na podstawie których klasyfikują uniwersytety: reputacja w środowisku akademickim (30 proc.), prestiż absolwentów wśród pracodawców (15 proc.), stosunek liczby wykładowców do liczby studentów (10 proc.), liczba cytowań (20 proc.) oraz międzynarodowa marka uniwersytetu mierzona liczbą pracowników z zagranicy (5 proc.) i studentów spoza kraju (5 proc.). Od edycji z 2024 r. do metodologii QS zostały włączone trzy nowe wskaźniki: zrównoważony rozwój (5 proc.), zatrudnienie (5 proc.) i budowanie międzynarodowej sieci badawczej (5 proc.). Więcej o metodologii QS WUR