W profesorskim gronie
Prof. dr hab. Grażyna Dąbrowska z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK dołączyła do grona profesorów nominowanych przez Prezydenta RP.
Na mocy postanowienia Prezydenta RP opublikowanego 7 listopada prof. dr hab. Grażyna Dąbrowska otrzymała tytuł profesora w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo.
Prof. dr hab. Grażyna Dąbrowska ukończyła studia na kierunku biologia Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMK w 1992 roku i w 1993 roku została zatrudniona na macierzystym wydziale w Pracowni Genetyki, później przekształconej w Zakład, a następnie w Katedrę. Stopień doktora nauk biologicznych uzyskała w 2001 roku na podstawie pracy pt. "Poszukiwanie genów zaangażowanych w fotoperiodyczną indukcję kwitnienia Pharbitis nil Choisy" napisanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Andrzeja Tretyna. W roku 2014 uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk rolniczych, w dyscyplinie agronomia i specjalności biologia molekularna na podstawie rozprawy pt. "Znaczenie endogennych metalotionein i mikroorganizmów ryzosferowych w obronie roślin przed stresem" na Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.
Prof. Dąbrowska kieruje Katedrą Genetyki Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK od 2019 roku. Jest biologiem molekularnym, zajmuje się genetyką roślin od początku istnienia Katedry Genetyki, gdzie zainicjowała i prowadzi badania ukierunkowane m.in. na poznanie mechanizmów warunkujących tolerancję roślin na stresy biotyczne i abiotyczne ze szczególnym uwzględnieniem roślinnej odpowiedzi ścisłej. W badaniach zajmuje się też zagadnieniami z zakresu biotechnologii środowiskowej, usuwaniem zanieczyszczeń metali ciężkich i tworzyw sztucznych z wody i gleby z użyciem mikroorganizmów i roślin.
Uczestniczyła w pracach badawczych wielu zespołów naukowych, prowadząc badania podstawowe i przedwdrożeniowe. Odbyła długoterminowe staże naukowe w USA (w Horticultural Crops Research Laboratory Corvallis, United States Department of Agriculture w Corvallis, Oregon) i w Chinach (w The National Laboratory of Protein Engineering and Plant Genetic Engineering, Peking University w Pekinie). Jest autorką i współautorką 78 publikacji eksperymentalnych, 22 artykułów przeglądowych oraz czterech podręczników. Zrealizowała 30 projektów, z których sześć dotyczyło badań przedwdrożeniowych. Wiedzę teoretyczną łączy z praktyką - prowadzi także badania, których celem jest opracowanie innowacyjnych, biologicznych rozwiązań do stosowania w rolnictwie, ogrodnictwie i leśnictwie, czego wynikiem są trzy uzyskane patenty i dziewięć zarejestrowanych zgłoszeń patentowych.
Osiągnięcia profesor Grażyny Dąbrowskiej były kilkakrotnie docenione przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyznaniem tytułu Lidera Innowacji Pomorza i Kujaw w kategorii zespół naukowy. Dwukrotnie otrzymała Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Torunia w kategorii Nauka, a trzykrotnie Nagrodą Specjalną JM Rektora UMK w Toruniu "Innowator UMK". Osiągnięcia badawcze prezentowała wielokrotnie na targach innowacyjności, gdzie zostały zauważone i nagrodzone przyznaniem Uniwersytetowi medali i wyróżnień m.in. na Targach Wynalazków Grand Prix Eiffel International w Paryżu, XXII Moskiewskim Międzynarodowym Salonie Wynalazków i Innowacyjnych Technologii Archimedes 2019, targach Euroinvent 2018 w Iasi w Rumunii, XIV Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG w Katowicach, targach Innovation Week in Africa IWA 2021 w Marakeszu (Marok), Silicon Valley International Invention Festival w Santa Clara (USA), Międzynarodowych Targach Wynalazczości Concours Lépine 2018 w Paryżu, Kaohsiung International Invention and Design EXPO w Tajwanie, Międzynarodowych Targach iENA w Norymberdze oraz E-NNOVATE International Innovation & Invention Show 2022 w Bydgoszczy. Badania dotyczące biodegradacji plastiku, zwłaszcza tworzywa PET, zostały zauważone przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Rozwiązanie to zostało wytypowane w 2019 roku jako jedno z 34 ważnych osiągnięć w Polsce i zostało zawarte w publikacji Science in Poland in 34 Snapshots NAWA, która powstała w celu zaprezentowania międzynarodowej społeczności naukowej osiągnięć polskiej nauki oraz promocji Polski jako kraju atrakcyjnego do prowadzenia badań i rozwijania kariery naukowej.
Prof. Dąbrowska jest laureatką X edycji konkursu "Innowacja jest kobietą" organizowanego przez Polską Sieć Kobiet Nauki.