W trosce o zabytki Torunia
Uniwersytet Mikołaja Kopernika będzie współpracował z Gminą Miasta Toruń w zakresie prowadzenia interdyscyplinarnych badań naukowych nad przeszłością Torunia i promocji ich wyników, a także ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.
Treść porozumienia w tej sprawie podpisali uroczyście 8 marca 2024 r. prof. dr hab. Wojciech Wysota, prorektor ds. nauk i pierwszy zastępca rektora UMK oraz prezydent Torunia Michał Zaleski.
Na mocy dokumentu powołany zostanie Zespół do Badań Średniowiecznego i Nowożytnego Torunia, który działać będzie w ramach Uniwersyteckiego Centrum Archeologii Średniowiecza i Nowożytności. W jego skład wejdzie 10 osób, wśród których znajdą się pracownicy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, jak również Miejski Konserwator Zabytków, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu czy dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia.
Rola UMK będzie niezwykle istotna z punktu widzenia badawczego, tak żebyśmy nie stracili najmniejszego nawet śladu dawnych warstw kulturowych i artefaktów, mogących poszerzyć znacząco naszą wiedzę na temat początków rozwoju starego Torunia – podkreślił prof. dr hab. Wojciech Wysota. – Dlatego każda inwestycja, która natknie się na ślady dawnej zabudowy, pochówków czy budynków klasztornych, powinna być zbadana, tak abyśmy nie utracili tego najcenniejszego dziedzictwa, którego możemy się tu spodziewać na każdym kroku.
Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu potencjału naukowego UMK: kadry ekspertów, nowoczesnych metod i narzędzi badawczych oraz możliwości publikowania wyników badań w znaczących czasopismach.
W porozumieniu miasto zobowiązało się do udostępnienia miejsc do prowadzenia badań, jak również do uczestniczenia w ich kosztach. Obaj partnerzy zadeklarowali również gotowość do pozyskiwania na ten cel środków zewnętrznych.