W charytatywnych aukcjach można wylicytować wiele ciekawych przedmiotów i aktywności Puszka WOŚP stoi na stoliku, a obok niej leżą naklejki w kształcie serca z napisem Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Życie kampusu

Wielka orkiestra serc

Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie po raz 13. dołącza do ogólnopolskiej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Swoją cegiełkę do zbiórki dołoży w tym roku także Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, który wystawił na licytację wyjątkowe aktywności.

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się już po raz 32., a jego przewodnia idea to "Płuca po pandemii. Zbieramy dla dzieci i dorosłych". Zgromadzone w tym roku pieniądze wspomogą pacjentów oddziałów pulmonologicznych dzięki zakupowi sprzętu do diagnozowania i monitorowania chorób płuc oraz rehabilitacji osób m.in. po przeszczepach.

Do walki o zdrowe płuca przyłącza się Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie. Organizatorzy "WNoPiB dla WOŚP" przygotowali turnieje sportowe i licytację. W sobotę 27 stycznia o godz. 9:30 zmierzą się ze sobą piłkarze, którzy powalczą o Puchar Dziekana WNoPiB. O godz. 14:00 emocji dostarczą zawodnicy turnieju piłkarskiego o Puchar Anity Nowak. Dzień później o godz. 9:30 na parkiecie zmierzą się uczestnicy turnieju koszykarskiego 3x3. Wszystkie mecze zostaną rozegrane w hali sportowej IV Liceum Ogólnokształcącego.

Jak co roku zbiórkę WNoPiB wsparło także wiele osób, które przekazały przedmioty na licytację. Wśród nich są m.in. oryginalny kubek drużyny hokejowej NHL Toronto Maple Leafs, koszulka z finału UEFA Champions Lague z autografem Szymona Marciniaka oraz oryginalny złoty medal z tego wydarzenia. Nie zabrakło także lokalnych akcentów sportowych. Na aukcję wystawiono m.in. kij do hokeja na lodzie z autografami zawodników KH Energa Toruń i plastron z autografami żużlowców Apatora. Jak co roku swój krawat na licytację przekazał również prof. dr hab. Roman Bäcker z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie. Wszystkie aukcje można znaleźć na Allegro Charytatywni, a przedmioty można licytować do poniedziałku 29 stycznia do godz. 8:00. Cały czas można również wspierać WOŚP, wpłacając dowolną kwotę do wirtualnej skarbonki utworzonej przez WNoPiB.

Więcej informacji o WNoPiB dla WOŚP

W zbiórkę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaangażował się również Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, proponując cztery naukowe wizyty w swoich ośrodkach. Osoba, która wygra licytację oglądania chmury ultrazimnych atomów w Polskim Optycznym Zegarze Atomowym, będzie miała okazję zobaczyć wnętrza laboratoriów fizycznych, w którym znajdują się najdokładniejsze w kraju przyrządy pomiarowe. Unikatowy system dwóch optycznych zegarów wykorzystujących ultrazimne atomy strontu w sieci optycznej został skonstruowany i uruchomiony w Krajowym Laboratorium FAMO w Instytucie Fizyki UMK (we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Jagiellońskim).

Wyjątkowym wydarzeniem będzie również poruszenie serca wahadła Foucaulta. Wygrywając licytację, będzie można własnoręcznie zatrzymać, a następnie uruchomić wahadło Foucaulta zawieszone w Instytucie Fizyki. Wahadło uruchomione ponownie 30 listopada 2023 r. waży 66,6 kg i ma długość 15,7 m. Ponadto pracownicy Instytutu oprowadzą zwycięzcę po najnowocześniejszych laboratoriach.

Dla wszystkich zainteresowanych pracą toruńskich naukowców nie lada gratką będzie także dzień w Centrum Nauk Technicznych. To jednostka badawczo-dydaktyczna, w której znajdują się nowoczesne roboty, maszyny i sterowniki. Specjaliści podzielą się swoją wiedzą oraz pozwolą m.in. sprawdzić się w programowaniu robotów mobilnych, poznać tajniki programowania sterowników przemysłowych i przyjrzeć się pracy maszyn CNC i drukarek 3D. Wizyta obejmuje również zwiedzanie laboratoriów badawczych i sal dydaktycznych.

Na aukcję trafiła także wyjątkowa podróż w gwiazdy w Obserwatorium Astronomicznym w podtoruńskich Piwnicach. Ekspedycja rozpocznie się od zwiedzania Obserwatorium, w trakcie którego będzie można poznać historię tego miejsca oraz zobaczyć wiele instrumentów badawczych. Następnie wraz z naukowcami będzie można uczestniczyć w obserwacjach prowadzonych przez największy w Polsce, 32-metrowy radioteleskop. Zwycięzca zasiądzie za sterami tego instrumentu w tzw. "centrum dowodzenia", czyli w sterowni, która zwykle jest niedostępna dla zwiedzających. Ostatnim etapem podróży będzie prowadzenie obserwacji przy użyciu największego w Polsce teleskopu optycznego. Podczas wizyty w Obserwatorium naukowcy postarają się również odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z kosmosem, astronomią i teleskopami.

Reaktywacja Wahadła Foucaulta

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film

Pomoc prosto z serca

Pełnia kultury w Maiusie