Medal został zaprojektowany przez prof. Alicję Majewską z Wydziału Sztuk Pięknych UMK Medal okolicznościowy. Opis medalu znajduje się w treści artykułu Życie kampusu

Wierni kopernikańskiej tradycji

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Torunia zorganizowanej z okazji obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika doceniono osoby i instytucje, które szczególnie przyczyniają się do promocji tradycji kopernikańskiej. Wśród wyróżnionych znalazł się Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz troje profesorów z naszej uczelni.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest jedną pięciu toruńskich instytucji docenionych za wieloletnią aktywność miastotwórczą. Medal z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego odebrał Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala.

- Znaczenie Mikołaja Kopernika wynika w oczywisty sposób z jego największego dzieła, będącego zarazem jednym z największych przejawów ludzkiego geniuszu w całej historii cywilizacji - podkreślił w swoim wystąpieniu dr hab. Marcin Czyżniewski, prof. UMK, przewodniczący Rady Miasta Torunia. - Mikołaj Kopernik podejmował liczne działania na rzecz swojego otoczenia, z których każde zasługuje na pamięć i szacunek, zachował głęboką lojalność wobec swojej ojczyzny, zwłaszcza tej małej, której poświecił większość swojego życia, był wzorem cnót i wartości cennych także w naszych czasach. Cieszył się szacunkiem współczesnych nie jako wielki astronom, lecz jako prawy i sumienny człowiek.

JM Rektor odebrał medal dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w uznaniu za promocję tradycji kopernikańskich
fot. Sławomir Kowalski/UMT

Ponadto uhonorowano medalem troje naukowców z UMK:

Prof. Janusz Małłek i prof. Krzysztof Mikulski z przewodniczącym Rady Miasta dr. hab. Marcinem Czyżniewskim, prof. UMK i prezydentem Torunia Michałem Zaleskim
fot. Sławomir Kowalski/UMT

Lista wszystkich laureatów medalu

Medal został zaprojektowany przez profesor Alicję Majewską: toruńską mistrzynię medalierstwa oraz obiektu rzeźbiarskiego, związaną z Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Na awersie medalu znajdują się: napis "Mikołaj Kopernik", portret astronoma, zarys kręgów planetarnych z Ziemią oraz daty "1473-2023". Na rewersie umieszczono: personifikowane Słońce ponad panoramą toruńskiej starówki, napisy "Toruń" oraz "550", a także kręgi planetarne z Merkurym, Wenus i Ziemią.

Doskonałość potwierdzona certyfikatem

Społeczny ogród wyrośnie na UMK