Wirtualna kolekcja średniowiecznych opraw
Od 16 stycznia na profilu UMK w serwisie Google Arts & Culture podziwiać można kolekcję średniowiecznych opraw gotyckich z okresu od XIII do początków XVI wieku przechowywanych w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej. To część cymeliów, które prezentowane są na wystawie "Oprawy gotyckie XIII-XVI wieku ze zbiorów toruńskich" w Ratuszu Staromiejskim.
Kolekcja cyfrowa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Google obejmuje obecnie około 150 obiektów wyselekcjonowanych z zasobów Biblioteki Uniwersyteckiej. Są to przede wszystkim wizerunki Mikołaja Kopernika upowszechnione w ramach jubileuszu 550. urodzin i 480. rocznicy śmierci słynnego toruńskiego astronoma, które obchodzone były w 2023 r. Ponadto w wirtualnej kolekcji można zobaczyć również srebrne oprawy księcia Albrechta Hohenzollerna w wersji trójwymiarowej.
Do internetowych zasobów dołączono teraz niezwykle wartościowe i wyjątkowo piękne oprawy gotyckie z epoki średniowiecza dostępne na dwóch wystawach cyfrowych:
- "Oprawy gotyckie: ukryte detale" – w tej kolekcji można podziwiać oprawy, które dzięki niezwykłej ornamentyce stały się niepowtarzalnym dziełem sztuki i świadectwem historii;
- "Oprawy gotyckie XIII-XVI wieku" – zbiór przedstawia różnorodność form dekoracji i zdobnictwa średniowiecznych opraw, a nawet techniki i materiały introligatorskie.
Warto przypomnieć również, że oprawy, które zostały upublicznione w Google Arts & Culture, oglądać można na żywo na wystawie w Ratuszu Staromiejskim, która potrwa do 2 marca 2025 r. Liczy ona ok. 70 cymeliów introligatorstwa europejskiego z instytucji toruńskich: Biblioteki Uniwersyteckiej, Książnicy Kopernikańskiej, Archiwum Państwowego i Muzeum Diecezjalnego, a także m.in. dzieła malarstwa i rzeźby gotyckiej, prezentujące motyw oprawnych ksiąg ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu. Z okazji wystawy wydano bogato ilustrowany, dwujęzyczny katalog w opracowaniu prof. Arkadiusza Wagnera i współpracowników.