Witamy na UMK!
115 studentów i studentek z 26 krajów rozpoczyna swoją przygodę na UMK w drugim semestrze roku akademickiego 2023/2024 w ramach programu Erasmus+. Dział Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej zorganizował dla nich Tydzień Orientacyjny.
Tydzień Orientacyjny to wydarzenie dla osób z zagranicy, które zdecydowały się na studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Program wypełniony jest wykładami i warsztatami interkulturowymi. Podczas spotkań studenci i studentki zdobędą praktyczną wiedzę dotyczącą funkcjonowania uniwersytetu, zasad studiowania w Polsce i życia w Toruniu. To także okazja do międzykulturowej integracji.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika wybrali kandydaci i kandydatki z całego świata. Najliczniejszą reprezentację stanowią obywatele Turcji – w tym semestrze do Torunia i Bydgoszczy przyjedzie 45 osób z tego kraju. UMK wybrało również 17 obywatelek Ukrainy. Do grupy dołączyli także studenci i studentki z Azji, Afryki oraz Ameryki Łacińskiej, w tym osoby z Chin, Indonezji, Azerbejdżanu, Pakistanu, Sudanu, Kolumbii i Argentyny.
Tydzień Orientacyjny rozpocznie się 19 lutego. Studentki i studentów z Torunia i Collegium Medicum w Bydgoszczy przywita dr Aranka Ignasiak-Szulc z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania podczas pierwszego spotkania, które odbędzie się na Wydziale Chemii. Uczestniczki i uczestnicy posłuchają także o zasadach savoir-vivre panujących na naszej uczelni, o których opowie dr hab. Michał Balcerzak, prof. UMK z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie. Polską kuchnię i jej najbardziej rozpoznawalne dania przybliży natomiast dr Aleksandra Kleśta-Nawrocka. Następnie teoria zostanie sprawdzona w praktyce – podczas przerwy lunchowej uczestnicy i uczestniczki będą mogli spróbować tradycyjnych pierogów i barszczu. Na zaproszenie UMK pojawi się także Alicja Grajek, kierowniczka Działu Organizacji Wydarzeń w Toruńskiej Agendzie Kulturalnej, która wprowadzi studentów i studentki w życie kulturalne naszego miasta. Na zakończenie dnia rozmowy skoncentrują się na stereotypach dotyczących Polski i Polaków, a Erasmus Student Network Toruń zadba o dobrą orientację w toruńskim kampusie.
Na kolejne dni przewidziano wiele atrakcji, m.in. krótki kurs języka polskiego, warsztaty interkulturowe z dr Lidią Chylewską-Barakat oraz ćwiczenia integracyjne "Meeting Otherness" z Renatą Lesner-Szwarc. Wszystkie spotkania będą odbywać się w małych grupach, dzięki czemu uczestnicy i uczestniczki mają szansę lepiej się poznać. Każda z grup będzie miała także swojego patrona: Mikołaja Kopernika, Fryderyka Chopina, Adama Mickiewicza oraz Marię Skłodowską-Curie. Dzięki temu organizatorzy przybliżą studentom i studentkom z innych krajów sylwetki najbardziej rozpoznawalnych uczonych i artystów w Polsce.
Podczas Tygodnia Orientacyjnego nie zabranie także ruchu – obowiązkowym punktem w harmonogramie będą warsztaty taneczne prowadzone przez instruktorkę Katarzynę Kostańską-Maziarz oraz kurs samoobrony przygotowany przez Huberta Stelmachera. Te pierwsze będą organizowane w ramach projektu "Witamy w Polsce, witamy WŚRÓD NAS II" i finansowane przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.
Główna część Tygodnia Orientacyjnego zakończy się 24 lutego. Studenci i studentki z zagranicy, dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Torunia, będą mieli wtedy okazję poznać toruński zespół staromiejski z profesjonalnymi przewodnikami.