Wykład im. prof. Antoniego Basińskiego
Wydział Chemii zaprasza na doroczny wykład im. prof. Antoniego Basińskiego, który odbędzie się 5 kwietnia 2023 r. o godz. 11:00. Prelegentem podczas XXVI edycji wydarzenia będzie prof. dr hab. Piotr Stepnowski z Uniwersytetu Gdańskiego.
Prof. Piotr Stepnowski jest rektorem Uniwersytetu Gdańskiego. W przeszłości pełnił również funkcje prorektora oraz dziekana Wydziału Chemii. Był pierwszym dyrektorem Związku Uczelni Fahrenheita w Gdańsku. Jest autorem innowacyjnych metod oznaczania pozostałości farmaceutyków w środowisku i współtwórcą ośrodka badań środowiskowych na Wydziale Chemii UG. Specjalizuje się w analizie chemicznej mikrozanieczyszczeń w środowisku, ocenie toksykologicznej i ekotoksykologicznej związków chemicznych, oznaczaniu pozostałości antybiotyków i chemioterapeutyków w środowisku, badaniach mechanizmów sorpcji substancji chemicznych w glebach i osadach dennych oraz technikach i neutralizacji zanieczyszczeń.
W ramach tegorocznego wykładu im. prof. Antoniego Basińskiego prof. Piotr Stepnowski wygłosi wykład pt. "Analiza śladowa substancji farmaceutycznych w środowisku - możliwości i wyzwania".
Obecność śladowych pozostałości substancji farmaceutycznych w środowisku jest coraz częściej potwierdzana w zbiornikach wodnych i gruntach w niemal wszystkich częściach świata. Do najczęściej wykrywanych leków należą środki psychotropowe czy przeciwpasożytnicze, dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, hormony estrogenne, antybiotyki oraz beta-blokery. Metody umożliwiające oznaczenie tak szerokiej i zróżnicowanej chemicznie grupy analitów w złożonych matrycach środowiskowych wymagają szczególnego, indywidualnego podejścia metodycznego zarówno na poziomie wyodrębniania i zatężania analitów, jak i oznaczeń końcowych.
Podczas wykładu zostaną przedstawione najważniejsze osiągnięcia naszego zespołu w zakresie opracowania technik przygotowania próbek środowiskowych (ASE, MAE, SPE, SPME, UAE) jak i metod analizy ilościowej (GC-MS, LC-MS/MS). Zaprezentowane także będą autorskie rozwiązania w zakresie selektywnego upochadniania analitów oraz alternatywnych technik ekstrakcji z wykorzystaniem nanorurek węglowych lub cieczy jonowych jako faz odbierających.