Nauki ścisłe

Wyróżnienia dla absolwentek

Dwie absolwentki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zostały wyróżnione w ogólnopolskich konkursach na najlepsze prace dyplomowe. Mgr Oliwię Seklecką doceniono w konkursie "Teraz Polska Turystyka", a lic. Patrycja Grabowska otrzymała wyróżnienie specjalne w konkursie "Złoty Medal Chemii".

Konkurs "Teraz Polska Turystyka" został zorganizowany po raz drugi. Jego celem jest wspieranie utalentowanych osób, które wybrały turystykę jako ścieżkę swojej edukacji i kariery zawodowej. Organizatorami konkursu są Polska Organizacja Turystyczna i Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska", a Ministerstwo Sportu i Turystyki objęło to przedsięwzięcie patronatem.

Tegoroczny konkurs dotyczył prac magisterskich z zakresu rozwoju, zarządzania i marketingu w sferze turystyki krajowej oraz zagranicznej, która skłania osoby z zagranicy do przyjazdu do Polski. Zgłoszenia mogli przesyłać absolwenci i absolwentki studiów magisterskich, których prace otrzymały oceny bardzo dobre. Kapituła konkursu przyznała trzy nagrody i siedem wyróżnień. Mgr Oliwia Seklecka, absolwentka turystyki i rekreacji na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, została doceniona za pracę pt. "Suwalski Park Krajobrazowy jako atrakcja geoturystyczna" napisaną pod kierunkiem dr. hab. Tomasza Karasiewicza, prof. UMK. Autorka zwróciła uwagę na ruch turystyczny w parku krajobrazowym na Suwalszczyźnie oraz na elementy przyrodnicze i osadnictwo na tym terenie. Przedstawiła również wyniki własnych badań i przeanalizowała inne źródła, w tym statystyki i opracowania naukowe.

Więcej informacji

Kolejnym konkursem, w którym doceniono absolwentkę UMK, jest "Złoty Medal Chemii". Nagrody otrzymują co roku autorzy i autorki nowatorskich prac licencjackich lub inżynierskich o znaczeniu poznawczym lub aplikacyjnym w dziedzinie chemii oraz pogranicza tej nauki z biologią lub fizyką. W tegorocznej edycji przyznano trzy nagrody główne, cztery wyróżnienia konkursowe i trzy wyróżnienia specjalne firmy DuPont, która jest fundatorem nagród.

Lic. Patrycja Grabowska otrzymała wyróżnienie specjalnie firmy DuPont za pracę pt. "Materiały hybrydowe zawierające tlenek prazeodymu jako efektywnie działające katalizatory procesu otrzymywania zielonego wodoru". Autorka opracowała katalizatory hybrydowe na bazie tlenków typu perowskit domieszkowanych prazeodymem oraz węglem i azotem. Tanie, wydajne oraz stabilne katalizatory tego typu mogłyby być wykorzystane w procesie pozyskania zielonego wodoru, którego zaletą jest możliwość stosowania jako paliwo nieemisyjne. Promotorką pracy absolwentki Wydziału Chemii była dr hab. Anna Ilnicka, prof. UMK.

W tym roku do konkursu zgłoszono 43 prace z 14 ośrodków akademickich w 10 polskich miastach. Wszyscy finaliści konkursu zyskali możliwość odbycia stażu naukowego w Instytucie Chemii Fizycznej PAN oraz bezpłatnego realizowania badań w jego laboratoriach.

Wszyscy laureaci

Bliskie spotkania z nauką