Wystawa w 100-lecie urodzin

20 maja minęła 100. rocznica urodzin wybitnego tłumacza literatury polskiej na język niemiecki, edytora, doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, dr. Karla Dedeciusa (1921-2016). Z tej okazji Biblioteka Uniwersytecka zaprasza na wystawę poświęconą uczonemu.

Lista podejmowanych przez niego inicjatyw oraz osiągnięć, nagród i wyróżnień jest długa. Warto wspomnieć choćby jego "Polnische Biblitohek", prezentującą polską literaturę od średniowiecza do współczesności, czy 7-tomową "Panoramę literatury polskiej XX wieku". Ten Europejczyk z Łodzi miał także liczne i serdeczne kontakty z Toruniem. Sam pisał: "Z wielką radością i spełnieniem myślę o Toruniu, o wielu wspólnych przedsięwzięciach, ważnych przyjaźniach oraz rozlicznych honorach, jakie mnie tam spotkały."

Jego zasług dla przybliżenia literatury polskiej niemieckojęzycznym odbiorcom, a także działalności na rzecz pogłębienia wzajemnych kontaktów między Polakami i Niemcami, nie sposób przecenić. Dr Karl Dedecius był twórcą i wieloletnim dyrektorem Deutsches Polen-Institut w Darmstadt, z którego inicjatywy organizowano m.in. projekty badawcze, wizyty studyjne, powstawały serie wydawnicze i opracowania naukowe. Przykładem może być "Bibliografia stosunków polsko-niemieckich w historii i współczesności" kierowana przez dr. Andreasa Lawatego z Instytutu, a tworzona wspólnie z toruńskimi historykami, bibliotekarzami i bibliografami. Sam Dedecius wielokrotnie odwiedzał Toruń i Bibliotekę Uniwersytecką, przez lata współpracował m.in. z Towarzystwem Bibliofilów im. Joachima Lelewela, którego był członkiem honorowym, a które – doceniając tę współpracę - wydało bibliografię jego polskich przekładów pt. "Polonica Dedeciana". Miasto i Uniwersytet również doceniły zasługi Dedeciusa, przyznając mu tytuł doktora honorowego UMK (1995) oraz Nagrodę Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego (1997).

Na wystawie, którą Biblioteka Uniwersytecka organizuje z okazji 100. rocznicy urodzin uczonego, zaprezentowane zostaną materiały ze zbiorów własnych BU oraz dyplom i dokumenty związane z nadaniem Karlowi Dedeciusowi tytułu doktora honoris causa UMK pochodzące z Archiwum UMK. Ekspozycję przygotowali pracownicy Oddziału Informacji Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, a inicjatorem przedsięwzięcia był prof. dr hab. Leszek Żyliński – kierownik Katedry Literatury i Kultury Krajów Niemieckojęzycznych XIX-XXI Wieku Wydziału Humanistycznego UMK, przewodniczący Uniwersyteckiej Rady Bibliotecznej. Wystawa będzie prezentowana do końca sierpnia na I piętrze Biblioteki Uniwersyteckiej. Plakat wydarzenia

Cytat pochodzi z publikacji: Żyliński L.., Zmienne pola dialogu: rzecz o Polakach i Niemcach, Toruń 2020, s. 156.

Majowy wybuch poezji

Podziemne opowieści kościoła św. Jakuba

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film

Tajemnice średniowiecznych dachów