
YUFE Academy o europejskich szansach i wyzwaniach
Powraca YUFE Academy – seria wykładów otwartych odbywająca się na partnerskich uczelniach sojuszu. W tej edycji poza spotkaniami on-line i on-site odbędzie się również paneuropejska dyskusja o kluczowych umiejętnościach oraz międzynarodowy panel o zaufaniu do sądów w krajach członkowskich.
W tegorocznej edycji YUFE Academy planowanych jest 14 spotkań. Pierwsze odbędzie się na Uniwersytecie w Bremie 9 maja, w obchody Dnia Europy, a dotyczyć będzie dobrostanu międzynarodowej społeczności studentów. W kolejnych tygodniach na tapet trafią tematy związane z dezinformacją, wielojęzycznością w badaniach, sztuczną inteligencją, a także z gotowaniem czy memami.
Pierwszy raz zorganizowane zostanie hybrydowe wydarzenie prowadzone jednocześnie na czterech partnerskich uczelniach: na uniwersytetach w Essex, Maastricht, na Uniwersytecie Wschodniej Finlandii (UEF) oraz na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
22 maja o godzinie 15:00 wykład na temat Skills of Critical Thinking poprowadzi prof. Heidi Hyytinen z UEF. Następnie osoby uczestniczące w różnych lokalizacjach (oraz on-line) rozpoczną dyskusję na ten temat, także w językach lokalnych, aby na koniec wymienić się spostrzeżeniami. W ten sposób, dostarczając platformę do prowadzenia międzynarodowych dysput, organizatorzy chcą wykorzystać pełny potencjał płynący z członkostwa w sojuszu. Wydarzenie na UMK odbędzie się w Kopernikańskim Ośrodku Integracji.
23 maja o godzinie 10 w Dniu Wymiaru Sprawiedliwości eksperci z różnych uniwersytetów YUFE połączą się, aby na forum porozmawiać o zaufaniu społecznym do sądownictwa w państwach członkowskich. Dyskusję poprowadzi prof. dr hab. Maciej Serowaniec, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UMK, a jednym z gości będzie Bartosz Pilitowski, prezes Fundacji Court Watch Polska.
W tej edycji planowany jest również wykład w języku polskim. Sztuczna inteligencja, starzenie i społeczeństwo wyobraźni, czyli dlaczego demencja nie musi być wyrokiem będę tematem wystąpienia dr. Tomasza Komendzińskiego z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK. Wirtualne spotkanie rozpocznie się 28 maja o godzinie 12:00.
Na wydarzenia obowiązuje rejestracja za pośrednictwem Wirtualnego Kampusu YUFE.
Program oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie yufe.eu/academy.
YUFE to jedno z 65 konsorcjów wybranych przez Komisję Europejską do budowy i testowania modelu Uniwersytetu Europejskiego – otwartego, nieelitarnego i integrującego różne środowiska, a także promującego innowacyjność, interdyscyplinarność oraz najwyższą jakość w badaniach i edukacji. YUFE tworzy dziesięć dynamicznych, młodych, skoncentrowanych na studentach uniwersytetów badawczych (łącznie ponad 190 tys. studentów i ponad 32 tys. pracowników) i 2 partnerów nieakademickich zajmujących się edukacją wyższą, rynkiem pracy i przedsiębiorczością. Członkowie YUFE współpracują, by promować swoje programy edukacyjne, opracować mechanizmy ułatwiające mobilność studentów i pracowników oraz stworzyć model szkolnictwa wyższego bez granic, a jednocześnie dobrze osadzonego w lokalnym kontekście, reagującego na zmiany zachodzące w społeczeństwie i na rynku pracy. YUFE dąży do wzmocnienia idei kształcenia przez całe życie, podkreślenia wartości wielokulturowości, wielojęzyczności i integracji europejskiej.