Nauki przyrodnicze

Z geologicznym odkryciem roku

Dr hab. Piotr Weckwerth, prof. UMK z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej wraz z zespołem badawczym otrzymał główną nagrodę w konkursie Geologia 2021 organizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska za odkrycie pn. "Megapowódź lodowcowa na Suwalszczyźnie".

W konkursie nagrodzone zostały przedsięwzięcia służące rozwojowi i promocji polskiej geologii, nowatorskie i wysoce efektywne rozwiązania naukowe, techniczne, technologiczne, organizacyjne, ideowe i gospodarcze oraz odkrycia w dziedzinie geologii. Zespół naukowców z UMK okazał się bezkonkurencyjny w kategorii "Dorobek, fundamentalne odkrycie". Oprócz tego nagrody przyznano w kategoriach "Młodzi" i "Popularyzacja geologii i geośrodowiska".

Wszyscy laureaci

Docenione w konkursie Geologia 2021 badania nad megapowodziami prowadzone są przez ośmioosobowy zespół naukowców z UMK, kierowany przez dr. hab. Piotra Weckwertha, geomorfologa, geografa, kierownika Katedry Geomorfologii i Paleogeografii Czwartorzędu WNoZiGP. Z dociekań naukowców z UMK wynika, że podczas ostatniego zlodowacenia na terenie dzisiejszej Suwalszczyzny doszło do jednej z największych powodzi w historii Ziemi. Topniejący lądolód uwolnił ogromne ilości wody nagromadzonej w gigantycznym jeziorze lodowcowym, przez co w czasie kilkunastu dni zmienił się znacząco krajobraz ówczesnej Europy Centralnej.

W kręgu profesorów

Strategiczne powołania

Artykuł zawiera galerię

Najcieplejsze lato w Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie