Z Nagrodą Instytutu De Republica
Dr hab. Agnieszka Hamerlińska, prof. UMK z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych została laureatką pierwszej edycji Nagrody Instytutu De Republica za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk społecznych.
Celem Nagrody Instytutu De Republica jest wspieranie i promocja najzdolniejszych uczonych, którzy swoją pracą, całym dorobkiem naukowym oraz działalnością międzynarodową są inspiracją dla młodych pokoleń.
Wyróżnienia zostały wręczone w pięciu kategoriach: nauki humanistyczne, nauki społeczne, sztuka, za cały dorobek naukowy oraz za działalność międzynarodową.
W dziedzinie nauk społecznych laureatką została dr. hab. Agnieszka Hamerlińska, prof. UMK z Katedry Pedagogiki Funkcjonalnej Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych.
W uzasadnieniu werdyktu Kapituły konkursowej czytamy, że działalność naukowa prof. Hamerlińskiej jest "pod wieloma względami innowacyjna i interdyscyplinarna", a jej monografia pt. "Onkologopedia - logopedia wobec chorób nowotworowych" otworzyła nowy dział w historii logopedii i pedagogiki specjalnej - onkologopedię. - Od wielu lat udziela konsultacji pacjentom onkologicznym i prowadzi badania naukowe nad jakością życia osób niepełnosprawnych. Umiejętnie łączy role badacza, specjalisty oraz cenionego dydaktyka – zauważyli jurorzy. – W opinii członków Kapituły prof. Agnieszka Hamerlińska posiada nie tylko wybitny dorobek naukowy, ale doskonale łączy działalność naukowo-badawczą z zaangażowaniem społecznym na rzecz osób cierpiących i niepełnosprawnych.
Laureaci otrzymali statuetkę zaprojektowaną przez prof. Macieja Zychowicza oraz nagrody pieniężne. Każda z nagrodzonych osób będzie miała możliwość wydania własnej publikacji w Wydawnictwie Instytutu De Republica w ciągu dwóch lat od otrzymania nagrody.
Dr hab. Agnieszka Hamerlińska, prof. UMK – neurologopeda, pedagog, psycholog, psychoonkolog. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Pedagogiki i Psychologii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, kierunek pedagogika sp. logopedia (2006r.) i psychologia (2008r.). W roku 2008 roku zrealizowała Podyplomowe Studia Neurologopedyczne na Uniwersytecie Gdańskim uzyskując specjalność neurologopedy. W 2011 r., kończąc studia doktoranckie w zakresie pedagogiki na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych na podstawie dysertacji: "Uwarunkowania skuteczności terapii logopedycznej dzieci z dyslalią" pisanej pod opieką prof. Jacka Błeszyńskiego (UMK). W latach 2011-2017 była adiunktem Zakładu Pedagogiki Specjalnej i Logopedii UKW w Bydgoszczy, pełniąc w latach 2015-2017 funkcję Kierownika Pracowni logopedycznej. W tym czasie opublikowała książkę podoktorską "Dyslalia – psychospołeczne uwarunkowania terapii logopedycznej" (2012) oraz wydała pierwszą unikatową, innowacyjną monografię naukową "Onkologopedia – logopedia wobec chorób nowotworowych" (2015), otwierając tym samym nowy dział w historii logopedii, jakim jest onkologopedia. Od 2017 roku pracuje na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych, w Instytucie Nauk Pedagogicznych. Stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika otrzymała w 2020 roku na podstawie osiągnięcia pt. "Mowa przełykowa. Studium onkologopedyczne". W 2021 roku ukończyła studia podyplomowe z psychoonkologia w praktyce klinicznej w Collegium Medicum na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Jej główne zainteresowania naukowe dotyczą: jakości życia osób z niepełnosprawnościami (w szczególności na skutek choroby nowotworowej) oraz zaburzeń mowy i czynności prymarnych (przede wszystkim funkcji jedzenia i węchu). Od 2011 roku wydała 3 monografie autorskie, 3 książki redakcyjne, napisała 33 artykuły naukowe oraz 25 rozdziałów w książkach pod redakcją.
Dr hab. Agnieszka Hamerlińska, prof. UMK będąc czynnym logopedą i psychologiem, pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Ponadto prowadzi badania naukowe m.in. nad zaburzeniami mowy i węchu. Wprowadziła pojęcie niepełnosprawności węchowej na grunt pedagogiki specjalnej. W wyniku tychże poczynań w 2021 r. uzyskała z Inkubatora Innowacyjności 4.0 UMK grant na stworzenie wynalazku do stymulacji i terapii hiposmii (zgłoszenie do Urzędu Patentowego RP nr P442355). Ponadto w 2022 r. otrzymała grant z Polskiej Misji Historycznej umożliwiający kwerendę naukową w Wurzburgu, której celem jest zbieranie materiałów dotyczących rozwoju onkologopedii w Niemczech i dokonania analizy porównawczej. W tym samym roku dr hab. Agnieszka Hamerlińska została zaproszona do funkcji konsultanta w Projektach: "Program aktywacji społecznej osób laryngektomowanych" oraz "Powrót do aktywności seksualnej po leczeniu nowotworów głowy i szyi" (kierownik: Dominika Kozłowska-Wojnar) finansowanych ze środków Unijnych w Ramach Programu Innowacji Społecznych, Włącznik Innowacji Społecznych Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu.
Od lat współpracuje z Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, Polskim Towarzystwem Laryngektomowanych oraz Pracownią Wspierania Rozwoju AiM w Toruniu. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Logopedycznego. Łączy funkcje badacza, specjalisty oraz dydaktyka.