Wybitny fizyk z UMK prof. dr hab. Józef Szudy został doceniony za całokształt swojej naukowej działalności Zdjęcie przedstawia troje ludzi. Mężczyzna na środku trzyma dyplom. Nauki ścisłe

Z Nagrodami Marszałka

Przedstawiciele UMK znaleźli się wśród tegorocznych laureatów Nagród Marszałka - wyróżnień, przyznawanych za dokonania w obszarach działalności publicznej i społecznej, profesjonalnej i biznesowej w Kujawsko-Pomorskiem. Nagrodę za całokształt działalności otrzymał prof. dr hab. Józef Szudy z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

Jak czytamy w uzasadnieniu, tegoroczny laureat Nagrody Marszałka za całokształt działalności - prof. dr hab. Józef Szudy "przez blisko trzy dekady z wielkim zaangażowaniem i powodzeniem wyznaczał kierunki rozwoju Instytutu Fizyki i Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. W 2004 roku został członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk, a od 2020 roku jest członkiem rzeczywistym PAN. Specjalizuje się w szeroko pojętej fizyce atomowej, molekularnej i optycznej oraz fizyce zderzeń. Jednym z jego osiągnięć było sformułowanie, wspólnie z kanadyjskim fizykiem Williamem E. Baylisem, kwantowej jednolitej teorii kształtu linii widmowych. Prof. Józef Szudy, wraz z prof. Andrzejem Bielskim, stworzył toruńską szkołę spektroskopii wysokiej zdolności rozdzielczej, która ma uznaną pozycję światową; obejmuje zarówno prace teoretyczne, jak i doświadczalne, kształtując kolejne pokolenia uznanych w świecie badaczy".

Pozostali laureaci z UMK:

Prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski
fot. Szymon Zdziebło, tarantoga.pl dla urzędu marszałkowskiego
Zespół Atlasu Historycznego Miast Polskich
fot. Andrzej Goiński
Studenckie Koło Naukowe Prawa Wyborczego Elektor
fot. Szymon Zdziebło, tarantoga.pl dla urzędu marszałkowskiego

Pełna lista nagrodzonych

Nagrody przyznano po raz dwudziesty. Gala ich wręczenia odbyła się 17 czerwca w Amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

Promotor Grudziądza z nagrodą

Filozofowie z nagrodami ministra