Wśród laureatów tegorocznych Nagród Marszałka znaleźli się m.in. naukowcy UMK Życie kampusu

Z Nagrodami Marszałka

Nauka, sport i promocja - w tych trzech kategoriach marszałek województwa kujawsko-pomorskiego docenił przedstawicieli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podczas uroczystości w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego prestiżowe wyróżnienia odebrali autorzy najbardziej wartościowych przedsięwzięć za lata 2020 i 2021.

W kategorii "Nauka, badania naukowe, postęp techniczny" Nagrodę Marszałka otrzymał zespół naukowców Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w składzie: prof. dr hab. n. med. Wojciech Zegarski, dr hab. n. med. Tomasz Nowikiewicz, prof. UMK; dr hab. n. med. Iwona Głowacka-Mrotek, prof. UMK; dr n. med. Michał Jankowski oraz dr n. o zdr. Magdalena Tarkowska. To wyraz uznania dla przeprowadzenia przez zespół wielopłaszczyznowych badań dotyczących usprawnienia diagnostyki oraz poprawy wyników leczenia pacjentów z najczęściej diagnozowanymi wśród mieszkańców Polski nowotworami złośliwymi (rak piersi, rak jelita grubego).

W tej samej kategorii przyznano również dwa wyróżnienia dla pracowników UMK. Dr hab. Rafał Kot, prof. UMK i prof. dr hab. Leon Andrzejewski z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej zostali docenieni za współautorstwo monografii "Regionalna geografia fizyczna Polski" i opracowanie siedmiu makroregionów fizycznogeograficznych obejmujących obszar całego województwa kujawsko-pomorskiego i wybranych sąsiadujących regionów. Drugie wyróżnienie przyznano dr hab. Sylwii Galij-Skarbińskiej, prof. UMK z Wydziału Nauk Historycznych za działalność naukową w zakresie badań najnowszej historii Polski, zwłaszcza regionu kujawsko-pomorskiego oraz popularyzację dziejów naszych ziem i związanych z nimi postaci.

Wśród wyróżnionych w kategorii "Nauka, badania naukowe, postęp techniczny" znalazła się m.in. prof. Sylwia Galij-Skarbińska z Wydziału Nauk Historycznych
fot. Andrzej Goiński/UMWKP

W kategorii "Sport" jedną z laureatek Nagrody Marszałka została wioślarka Katarzyna Zillmann reprezentująca barwy AZS UMK Toruń. Srebrną medalistkę Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 doceniono za wyjątkowe osiągnięcia sportowe. Zawodniczka na swoim koncie zgromadziła medale zdobyte mistrzostw świata (złoto z Plowdiw 2018, srebro z Sarasoty 2017 i Ottensheim 2019) oraz Europy (złoto z Glasgow z 2018). Wraz z koleżankami z osady zwyciężyła w prestiżowym plebiscycie Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej (FISA), uzyskując tytuł najlepszej Żeńskiej Osady 2018 roku. W 2021 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wyróżnienie w kategorii "Sport" otrzymał natomiast Henryk Boś, prezes Akademickiego Związku Sportowego UMK, którego uhonorowano za całokształt pracy i działalności na rzecz sportu i liczne międzynarodowe sukcesy zawodników akademickiego klubu, w tym srebrny medal olimpijski Katarzyny Zillmann.

Za promowanie województwa poprzez prowadzenie działalności naukowej i organizację wydarzeń takich jak Międzynarodowy Kongres Azjatycki wyróżniona została dr hab. Joanna Marszałek-Kawa, prof. UMK z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie.

Pełna lista laureatów

Młody konstruktor z palmą pierwszeństwa

Pamięć między Wschodem a Zachodem

Uśmiech dla przyjaciół z Ukrainy