Realizację projektu, którym pokieruje prof. Białkowski, przewiduje się na lata 2023–2028 Portret prof. Michała Białkowskiego Humanistyka i sztuka

Zbada krakowską biografię Wojtyły

Dr hab. Michał Białkowski, prof. UMK z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie pokieruje zespołem naukowo-badawczym, który zrealizuje projekt pt. "Biografia Karola Wojtyły. Okres krakowski 1938–1978". Docelowo zespół przeprowadzi kwerendę źródłową w kilkudziesięciu archiwach kościelnych i państwowych w kraju i zagranicą.

Unikatowy projekt, którego realizację zaplanowano na lata 2023-2028, zakłada przygotowanie pierwszej, pełnej, źródłowej biografii Karola Wojtyły, obejmującej czas od rozpoczęcia studiów polonistycznych na UJ do wyboru na papieża. List intencyjny w tej sprawie został podpisany przez Piotra Dmitrowicza, dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie oraz prof. Michała Białkowskiego.

W pierwszym etapie prace zespołu prof. Michała Białkowskiego skupią się na kwerendach archiwalnych. Kolejne działania będą dotyczyły przygotowania samej publikacji. Efektem finalnym będzie zaplanowana na 2028 r. obszerna monografia. "Biografia Karola Wojtyły. Okres krakowski 1938–1978" nie tylko wypełni wciąż istniejącą lukę w polskiej i światowej biografistyce kościelnej, ale także wzbogaci strefę "Pasterz Krakowa" w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Dr hab. Michał Białkowski, prof. UMK – jest historykiem i politologiem, pracownikiem Katedry Bezpieczeństwa Społecznego i Kulturowego w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK. Od 2020 r. pracuje na stanowisku profesora uniwersytetu. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na zagadnieniach związanych z dziejami Kościoła katolickiego, m.in. historią i recepcją Soboru Watykańskiego II, życiem, działalnością i spuścizną kard. Stefana Wyszyńskiego oraz posługą pasterską i nauczaniem Karola Wojtyły-Jana Pawła II. Jest autorem, współautorem i redaktorem naukowym wielu publikacji, m.in. "Sobór Watykański II. Polska historia", "Apostołowie Afryki. Studia poświęcone Wandzie Błeńskiej i kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu SJ", "Prymas i Papież. Studia poświęcone prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu i papieżowi Janowi Pawłowi II".

Polska w Od Nowie

Artykuł zawiera galerię

W profesorskim gronie

Historie z Donbasu w "Świecie Od Nowa"