![W ramach stypendium prof. Łukasz Dominiak będzie realizował projekt badawczy poświęcony libertariańskiej teorii sprawiedliwości](/uploads/lukaszdominiakfulbright2025-portal.jpg)
Ze stypendium Fulbrighta
Dr hab. Łukasz Dominiak, prof. UMK z Instytutu Filozofii WFiNS znalazł się w gronie piętnastu laureatów prestiżowego stypendium Fulbright Senior Award. Naukowiec będzie realizował swój projekt badaczy na uniwersytecie w San Diego.
Program Fulbrighta ma na celu wymianę naukową i kulturową w Stanach Zjednoczonych. Prowadzony jest we współpracy z ponad 160 krajami na całym świecie. Jego inicjatorem był senator J. William Fulbright, który po zakończeniu II wojny światowej podjął działania, by zapobiegać kolejnym międzynarodowym konfliktom. Uważał, że kluczową rolę w tym procesie odegrają środowiska akademickie na całym świecie, dlatego w ramach programu przyznawane są stypendia dla naukowców na różnych etapach kariery, które umożliwiają prowadzenie szeroko zakrojonych badań w międzynarodowych zespołach.
Jednym ze stypendiów realizowanych w programie jest Fulbright Senior Award, który umożliwia osobom zatrudnionym w polskich instytucjach naukowych realizację samodzielnych projektów badawczych i badawczo-dydaktycznych w USA. Jednym z piętnastu laureatów został w tym roku dr hab. Łukasz Dominiak, prof. UMK z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych. W ramach stypendium będzie realizował projekt badawczy poświęcony libertariańskiej teorii sprawiedliwości w University of San Diego w Stanach Zjednoczonych w roku akademickim 2025/2026.
Dr hab. Łukasz Dominiak, prof. UMK jest pracownikiem Instytutu Filozofii Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK, Fellowem Mises Institute w Stanach Zjednoczonych, dwukrotnym stypendystą programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i laureatem konkursu OPUS Narodowego Centrum Nauki. Jest również promotorem w pięciu postępowaniach doktorskich w dyscyplinach filozofia, nauki o polityce i ekonomia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W swoim naukowym dorobku ma także książki i artykuły w takich czołowych czasopismach naukowych, jak Journal of Medicine and Philosophy, Journal of Bioethical Inquiry, Journal for General Philosophy of Science, Quarterly Journal of Austrian Economics czy Journal of Libertarian Studies. Jego zainteresowania badawcze skupiają się przede wszystkim na libertariańskiej teorii sprawiedliwości, ale dotyczą także teorii uprawnień, austriackiej teorii ekonomii i bioetyki.