Dr. Tomasza Wolniewicza (na zdj. z lewej) zastąpi na stanowisku dotychczasowy wicedyrektor UCI dr Tomasz Wojciechowski Życie kampusu

Zmiana u sterów UCI

Dr Tomasz Wojciechowski został nowym dyrektorem Uniwersyteckiego Centrum Informatycznego. Na stanowisku zastąpił dr. Tomasza Wolniewicza, który po ponad 20 latach kierowania UCI przechodzi na emeryturę.

- To był wyjątkowy czas dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, który pod względem wdrożonych rozwiązań informatycznych należy do liderów wśród polskich ośrodków akademickich - napisał rektor prof. dr hab. Andrzej Sokala w liście do odchodzącego dyrektora. - Nie mam wątpliwości w jak dużym stopniu jest to zasługa Pana i zespołu, który Pan stworzył, i którym kierował. Każdy, kto na co dzień korzysta z sieci internetowej, katalogu bibliotecznego, narzędzi ułatwiających zarządzanie i administrowanie Uniwersytetem ma tę świadomość.

Dr Tomasz Wolniewicz jest z wykształcenia matematykiem, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, z którym związał się w pierwszych latach pracy naukowej. W 1985 r. został zatrudniony w Instytucie Matematyki UMK. W 1997 r. został kierownikiem Zespołu Systemów Wieloprocesorowych Ogólnouczelnianego Ośrodka Obliczeniowego, który to zespół został wkrótce potem przekształcony w niezależną jednostkę - Środowiskowe Laboratorium Systemów Wieloprocesorowych. W latach 1999-2002 był zastępcą dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej odpowiedzialnym za jej komputeryzację i modernizację. Jeszcze podczas pracy w Bibliotece zaangażował się w tworzenie Uczelnianego (później Uniwersyteckiego) Centrum Informatycznego, zostając jego kierownikiem, a od 2008 r. dyrektorem. Centrum zajmuje się utrzymaniem sprawnej i bezpiecznej infrastruktury informatycznej na potrzeby badań, dydaktyki i zarządzania Uniwersytetem oraz zapewnieniem wsparcia użytkowników w zakresie korzystania z technologii informatycznych. Dr Wolniewicz jest jednym z twórców sieci eduroam w Polsce, stworzył także Katalog Rozproszony Bibliotek Polskich KaRo.

Tomasz Wolniewicz zakończył pracę na stanowisku dyrektora UCI 30 kwietnia, na emeryturę przejdzie z końcem lipca, do tego czasu pozostanie pracownikiem Centrum.

Od 1 maja 2023 r. funkcję dyrektora Uniwersyteckiego Centrum Informatycznego pełni dr Tomasz Wojciechowski.

Dr Tomasz Wojciechowski nominację na stanowisko dyrektora UCI odebrał z rąk JM Rektora prof. dr. hab. Andrzeja Sokali
fot. Krzysztof Fabisiak

Nowy dyrektor z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu związany jest od roku 1990, kiedy rozpoczął studia na kierunku matematyka. Po ukończeniu studiów w 1995 r. rozpoczął pracę jako informatyk w Ogólnouczelnianym Ośrodku Obliczeniowym UMK, a w 2003 r . został kierownikiem Pracowni Zasobów Informacyjnych (dziś Dział Zasobów Informacyjnych) Uniwersyteckiego Centrum Informatycznego, gdzie koordynował prace nad wprowadzaniem wielu rozwiązań webowych wykorzystywanych na UMK, w tym m.in. opracowaniem i wdrożeniem od strony informatycznej jednolitego systemu stron wydziałowych. W 2018 r. dr Tomasz Wojciechowski objął funkcję zastępcy dyrektora UCI, jednocześnie wciąż kierując Pracownią Zasobów Informacyjnych. Przejął również bezpośrednią opiekę nad Pracownią Sieci Lokalnych. Od 2019 r. koordynuje zadanie 14 – Baza Wiedzy UMK, jest również odpowiedzialny za część informatyczną Zadania 16 – Portal Wiadomości UMK projektu Universitas Copernicana Thoruniensis In Futuro II – modernizacja Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w ramach Zintegrowanego Programu Uczelni. W 2021 r. został opiekunem projektu PIONIER-LAB. Liderem wdrożenia jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe w Poznaniu, a w skład konsorcjum wchodzi 21 uczelni. Dr Tomasz Wojciechowski jest również koordynatorem Celu Operacyjnego V.3 – Zapewnić zaawansowane wsparcie technologiczne i administracyjne procesów kluczowych dla Uniwersytetu Strategii UMK.

20 lat międzyuczelnianej informatyzacji

Naukowa wizytówka uniwersytetu