Życie kampusu

20 lat międzyuczelnianej informatyzacji

Mija 20 lat od powstania MUCI - Międzyuniwersyteckiego Centrum Informatyzacji. Istotny wkład w jego rozwój mieli przedstawiciele Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Międzyuniwersyteckie Centrum Informatyzacji zostało powołane 10 listopada 2001 r. na mocy uchwały Konferencji Uniwersytetów Polskich. Celem MUCI jest szeroko pojęta współpraca w zakresie informatyzacji uczelni. Projekty realizowane przez Centrum współfinansowane są przez partycypujące w nich uczelnie. Z wypracowanych osiągnięć korzystać mogą wszystkie polskie uczelnie, które przystąpią do projektu, co wiąże się z opłacaniem składki członkowskiej.

Aktualnie realizowanymi przez MUCI projektami są: USOS - Uniwersytecki System Obsługi Studiów, OSA - Otwarty System Antyplagiatowy, SABK - System Akademickich Biur Karier oraz EZD EDU - Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją

O działaniach Centrum decyduje Rada MUCI składająca się z przedstawicieli wszystkich uniwersytetów zrzeszonych w KRUP, a na bieżąco zarządza dyrekcja licząca od pięciu do 11 osób, powoływana na jedną kadencję władz rektorskich. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu miał swojego przedstawiciela w dyrekcji we wszystkich sześciu dotychczasowych kadencjach (dr Tomasz Wolniewicz - cztery kadencje i dr hab. Grzegorz Jarzembski, prof. UMK - dwie kadencje).

UMK miał i nadal ma znaczący wkład w prace MUCI. Z inicjatywy, a często dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu programistów UMK, stworzono szereg rozszerzeń systemu USOS i systemu rekrutacji IRK, takich jak system rezerwacji sal, system wyboru preferencji kierunku w IRK, użycie systemu jednokrotnego logowania w USOSWeb.

UMK niejednokrotnie był liderem we wdrażaniu nowych rozwiązań USOS-a, np. obsługi pensum. Ponadto pracownicy UMK od 2009 roku kierują projektem SABK (Maja Górecka-Wolniewicz w latach 2009-2016 jako kierownik i główny programista; a od 2017 Anna Bielawiec-Osińska jako kierownik i Grzegorz Markowski jako główny programista).

Z okazji 20-lecia MUCI w dniach 9-10 listopada odbyło się hybrydowe spotkanie jubileuszowe (gospodarzem części stacjonarnej był Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), podczas którego podsumowano działalność Centrum, jego rolę na arenie międzynarodowej oraz omówiono realizowane aktualnie projektu.

Najważniejsze etapy wdrożenia projektów MUCI na UMK:

W matematycznej elicie

Dane rzetelnie podane