Nadchodzące wydarzenia
50 lat Stacji Polarnej UMK na zdjęciach
Centrum Badań Polarnych UMK organizuje wystawę fotograficzną "50 lat Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie". Otwarcie wystawy odbędzie się 27 czerwca o godz. 18:00 w Spitsbergen Kunstnersenter, Artists Center (vei 100.2, Longyearbyen, Svalbard).
W roku akademickim 2024/2025 Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu świętuje potrójny jubileusz: 80-lecie istnienia Uniwersytetu, 40-lecie powstania Akademii Medycznej w Bydgoszczy i 20-lecie jej połączenia z UMK oraz powołania Collegium Medicum UMK. To jednak nie jedyne powody do świętowania. 50-lecie swojej działalności obchodzi w tym roku także Stacja Polarna UMK na Spitsbergenie. To właśnie 27 czerwca 1975 roku na Kaffiøyrze rozpoczęła się pierwsza Toruńska Wyprawa Polarna, która zapoczątkowała działalność jednej z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich stacji badawczych w Arktyce.
Z tej okazji przygotowano wystawę fotograficzną "50 lat Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie". Prezentowane prace ukazują historię, codzienność i wyjątkowość toruńskiej Stacji - miejsca, które dla wielu stało się nie tylko przestrzenią pracy naukowej, lecz także drugim domem, miejscem tworzonym z pasją, zaangażowaniem i oddaniem. To wydarzenie o szczególnym charakterze kierowane jest do mieszkańców Svalbardu, turystów, przedstawicieli świata nauki i administracji, a przede wszystkim do uczestników ekspedycji do Stacji Polarnej UMK, jej przyjaciół oraz miłośników regionów polarnych.
Ekspozycję będzie można oglądać do 5 września 2025 r. Wystawa odbywa się pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.

Most między pokoleniami - warsztaty dla seniorów
Kopernikański Ośrodek Integracji zaprasza seniorki i seniorów na letnie warsztaty pod hasłem "Most między pokoleniami", które będą odbywać się od 14 do 25 lipca. Zgłoszenia będą przyjmowane do 2 lipca.
Letnie spotkania przygotowane przez Kopernikański Ośrodek Integracji to szansa na wspólne spędzenie czasu z młodymi wolontariuszami z całego świata. W ramach międzypokoleniowej integracji zaplanowano m.in. wspólne gotowanie, pielęgnowanie ogrodu społecznego i spacery. To szansa, by wzajemnie dzielić się tym, co najważniejsze: swoją wiedzą, doświadczeniem i polską kulturą.
Dla seniorów i seniorek to także okazja, by nawiązać nowe relacje, przełamać pokoleniowe bariery i poćwiczyć znajomość języków obcych w praktyce. Organizatorzy zapewniają pomoc w tłumaczeniu na język angielski.
O uczestnictwie w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń. Aby zarezerwować miejsce należy do 2 lipca napisać wiadomość na adres koi@umk.pl. Pytania dotyczące wydarzenia należy kierować na adres koi@umk.pl lub telefonicznie: 56 611 27 88.
Plan wydarzeń:
Dzień 1: Zapoznanie się Wolontariuszy/Wolontariuszek z Seniorami/Seniorkami (gry towarzyskie)
Dzień 2: Spacer po Jadalnym Ogrodzie oraz przygotowanie grządek do siewu.
Dzień 3: Tradycyjne metody siewu, zebranie dostępnych plonów i wspólne gotowanie.
Dzień 4: Praca nad infrastrukturą ogrodu; naprawa grządek, drewnianych doniczek itp. Wieczór filmowy.
Dzień 5: Wizyta na lokalnym targowisku/ryneczku. Wspólne gotowanie z wykorzystaniem zakupionych produktów.
Dzień 6: Przygotowanie wydarzenia otwartego w Jadalnym Ogrodzie; dekoracje i aktywności.
Dzień 7: Dzień ładowania baterii (odpoczynku).
Dzień 8: Warsztaty międzypokoleniowe, opowiadanie historii.
Dzień 9: Zbieranie plonów i przygotowanie ogrodu do siewu.
Dzień 10: Wymiana kompetencji cyfrowych, warsztaty artystyczne.
Dzień 11: Budowa miejsca pamięci w ogrodzie.
Dzień 12: Przygotowania do imprezy kończącej udział w projekcie.
Dzień 13: Impreza pożegnalna.

Botaniczny spacer z dr Sarą Orzechowską
Kopernikański Ośrodek Kopernikański zaprasza na spacer zielarski, podczas którego uczestnicy zapoznają się z roślinami na danym terenie oraz dowiedzą się, jak je rozpoznawać, co z nich można uzyskać, jak je przetworzyć, do czego użyć - w domowym lecznictwie, kuchni, kosmetyce. Warsztaty poprowadzi dr Sara Orzechowska, która od 9 lat zajmuje się etnobotaniką, zielarstwem, folklorem. Ukończyła interdyscyplinarne studia dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze (UWM), gdzie pobierała nauki biologiczne i antropologiczne (lic. „Rośliny nieśmiertelności w mitach i legendach kultur indoeuropejskich"); kontynuowała naukę na UMK, gdzie skończyła studia magisterskie z folklorystyki i antropologii oraz obroniła doktorat z zakresu etnobotaniki wydany w formie książki "Kobiety i rośliny w folklorze polskim" (Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2024). Jest także z wykształcenia zielarzem-fitoterapeutą, certyfikowanym towaroznawcą zielarskim, ukończyła kursy uniwersyteckie (UMK) z botaniki farmaceutycznej, fitochemii, fizjologii roślin. Jest autorką publikacji i artykułów naukowych oraz popularnonaukowych, posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć z zakresu edukacji etnobotanicznej i zielarskiej.
- Udział jest bezpłatny, ale wymagane jest wysłanie zgłoszenia mailowego na adres: jadalnyogrodkoi@umk.pl
- Kiedy? Piątek 25.07.2025, od 17:00 do 18:30
- Gdzie? Kopernikański Ośrodek Integracji, ul. Olszewskiego 16 (miejsce zbiórki)

UMK Adapciak Camp 2025
Samorząd Studencki UMK zaprasza przyszłe studentki i studentów na wspólny wyjazd szkoleniowo-integracyjny.
W te wakacje UMK Adapciak Camp zaplanowany jest w terminie 31.08-4.09.2025. To dobry start w studenckie życie i wyjątkowa okazja do poznania osób z różnych kierunków studiów. Obóz łączy dobrą zabawę z możliwością zdobycia praktycznej wiedzy na temat struktury UMK i studenckiego życia. W tegorocznym programie nie zabraknie sesji szkoleniowych i spotkań z przedstawicielami Samorządu Studenckiego, a także wielu gier zespołowych i ciekawych imprez tematycznych.
Więcej informacji na stronie Adapaciaka
Link do wydarzenia na Facebooku