Wydarzenia: Październik 2024

dowiedz się więcej

Wernisaż wystawy "Kamienica"

Wydział Sztuk Pięknych zaprasza na pierwszą wystawę Kolektywu Odruch. Wernisaż wystawy odbędzie się 13 września o godz. 19:00 w Galerii Sztuki Wozownia. Kolekcję "Kamienica" będzie można oglądać do 13 października.

Kolektyw Odruch to część Młodzieżowej Rady Galerii Wozownia, w skład którego wchodzą studenci i absolwenci Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Młodzieżowa Rada Galerii została powołana w marcu tego roku.

Wystawa ma na celu zapoznanie odbiorcy z członkami kolektywu jako twórcami indywidualnymi, którzy wspólnie tworzą jeden, sprawny twórczo organizm. Nawiązując do twórczości wybitnego artysty Kurta Schwitersa, tytułowa kamienica przypomina swoisty Merzbau. Pomimo że z zewnątrz postrzegamy ją jako monolit, w swoim wnętrzu skrywa całe bogactwo osobistych historii, problemów i radości. Czas pozostawia swoje piętno na zamieszkujących je lokatorach, tworząc, podobnie jak ma się to w fotografii, klatki negatywu. W Galerii artyści stworzą przestrzenie imitujące pokoje. Sąsiadują ze sobą, lecz każdy z nich reprezentuje inny typ "sąsiada".

Tego dnia nastąpi również premiera numeru 0 zina Kolektywu.

Swoje prace zaprezentują: Agata Burnat, Albert Piotrowski-Pawlikowski, Alicja Gizińska, Ania Szczepaniak, Edyta Radziewicz, Jagoda Jaworska, Kajetan B Korkuć, Klementyna Papsiejew, Tomek Lingo, Zoha Bielawska. Kuratorem wystawy jest Jacek Świderski.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Lokalna Żywność po wakacjach

Od 30 września do 7 października (do godz. 12:00) na stronie internetowej www.lokalna-zywnosc.pl otwarte będzie okienko zakupowe dla amatorów zdrowej żywności od rolników z województwa kujawsko-pomorskiego. Zamówienie będzie można odebrać 10 października (czwartek) w jednym z trzech punktów w Toruniu lub skorzystać z dostawy do domu.

UMK jest partnerem pilotażowego programu Krótkiego Łańcucha Żywności, w ramach którego powstał sklep internetowy z lokalną żywnością. Podczas otwartych okienek zakupowych można zamówić produkty prosto od producentów z regionu, bez pośredników. W ofercie znajdują się zarówno sery, wędliny i przetwory produkowane z własnych surowców, jak i liczne produkty sezonowe. Na stronie internetowej przy każdym produkcie znajdują się krótkie opisy wyrobów i informacje o producentach.

W pierwszym powakacyjnym oknie zakupowym Lokalnej Żywności pojawiło się kilka nowości. Wśród świeżych warzyw można znaleźć m.in. papryczki chilli, czerwony jarmuż i pasternak. Ponadto dostawcy proponują pastę z chilli, różnego rodzaju miody, wędzone ryby i wyroby garmażeryjne. Nie zabrakło także przetworów z tegorocznych owoców, w tym konfitur i soków. Z przyczyn losowych w tym miesiącu w asortymencie sklepu nie ma produktów z Serowani Jasiurkowscy.

Zamówienia będzie można odbierać 10 października w Auli UMK (w godz. 15:00-16:00) lub w jednym z dwóch pozostałych punktów odbioru w Toruniu. Aby odebrać swoją paczkę, wystarczy podać imię, nazwisko i numer zamówienia. Dostawa do punktu jest bezpłatna.

Istnieje również możliwość dostawy zamówienia pod wybrany adres na terenie Torunia. Zamówienia od 200 zł dostarczane są gratis, a poniżej tej kwoty cena dostawy wynosi 20 zł. Wybierający tę opcję mogą spodziewać się realizacji zamówienia 10 października w godzinach 17:00-20:00.

Sklep internetowy Lokalna Żywność

dowiedz się więcej

Warsztaty brydżowe

W październiku 2024 wznowione zostaną bezpłatne zajęcia brydżowe dla absolwentów, studentów i pracowników UMK.

Spotkania odbywać się będą w każdy czwartek na parterze budynku Wydziału Teologicznego UMK przy ul. Gagarina 37 w Toruniu z instruktorem brydżowym Markiem Ulenieckim.

Warsztaty dla początkujących - od 17 października 2024

  • w sali nr 2, w czwartki, w godz. 18:00-20:00
  • obowiązują jednorazowe zapisy

Warsztaty dla zaawansowanych - od 1 października 2024

  • w sali nr 1, w czwartki, w godz. 17:00-21:00
  • pierwsza godzina z instruktorem, pozostałe – wolne granie
  • bezpłatne dla osób zapisanych do Klubu Brydżowego UMK

Do zajęć dla początkujących można dołączyć do końca października. Grupa zaawansowana zaprasza na zajęcia w każdym momencie.

dowiedz się więcej

"Słowa" w Sekcji Sztuk Pięknych

W Sekcji Sztuk Pięknych w Bibliotece Uniwersyteckiej została otwarta wystawa "Słowa", na której swoje prace prezentują pracownicy Wydziału Sztuk Pięknych. Wernisaż był częścią wydarzeń inaugurujących nowy rok akademicki 2024/2025.

"Słowa" to wystawa prezentująca dzieła z zakresu malarstwa, rysunku, rzeźby i szkła artystycznego. Artystów, którzy prezentują swoje prace, łączy dążenie do zachowania indywidualizmu oraz wyrażenie własnej postawy twórczej poprzez różnorodne podejście do idei dzieła sztuki i znaczenia twórczej materii. Twórcy posługują się językiem wieloznacznym: odwołują się do otaczającego świata, przestrzeni wewnętrznych, sfery wyobraźni oraz utrwalonych w kulturze mitów i pojęć.

Na wystawie swoje prace prezentują: prof. dr hab. Anna Wysocka, dr hab. Iwona Szpak-Pawłowska, prof. UMK, dr hab. Piotr Zaporowicz, prof. UMK, dr Agnieszka Basak-Wysota, dr Justyna Grzebieniowska-Wolska i dr Anna Wójcicka z Katedry Malarstwa oraz dr Magdalena Chomiak z Katedry Technologii i Technik Sztuk Plastycznych.

dowiedz się więcej

Ochrona dobrostanu zwierząt - konferencja

Instytut Medycyny Weterynaryjnej UMK i Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych organizują XXI konferencję naukową pt. "Etyczne i prawne aspekty ochrony dobrostanu zwierząt". Jest to największe tego typu spotkanie naukowe dla lekarzy weterynarii w Polsce.

Podczas konferencji prelegenci z Polski i zagranicy podejmą tematy związane z dobro-stanem zwierząt w różnych kontekstach. W tym roku specjaliści będą kontynuować podjęty na poprzedniej konferencji temat wegetarianizmu, ale tym razem u zwierząt mięsożernych. W pierwszym dniu obrad, zarówno wykłady, jak i panel dyskusyjny, będą poświęcone zadaniom weterynarii w ochronie dobrostanu zwierząt, czasem deprecjonowanej w dyskursie publicznym. Drugiego dnia dyskusja skupi się m.in. na prawnych aspektach ochrony zwierząt i oczekiwaniach konsumentów w sprawie regulacji prawnych dotyczących ich dobrostanu.

Sympozjum odbędzie się w dniach 3-4 października w Hotelu Copernicus przy ul Bulwar Filadelfijski 11. Więcej informacji oraz program wydarzenia można znaleźć na stronie https://rexan.pl/dobrostan2024/

 

 

dowiedz się więcej

X Toruński Kiermasz Książki Regionalnej

Biblioteka Uniwersytecka UMK i Toruński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zapraszają na X Toruński Kiermasz Książki Regionalnej. Wydarzenie odbędzie się 8 października 2024 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu (ul. Gagarina 13). W programie wydarzenia znajdą się targi wydawnicze i spotkania z autorami książek poświęconych regionom północnej Polski.

Kiermasz jest okazją, aby zaopatrzyć się w wartościowe książki, które nierzadko trudno już znaleźć w księgarniach. Będą to tytuły poświęcone "małym ojczyznom": Pomorzu Zachodniemu i Wschodniemu, Warmii i Mazurom, Powiślu oraz województwu kujawsko-pomorskiemu.

Uczestnicy spotkania przez cały dzień (od godz. 10:00 do 18:00) będą mieli możliwość zakupu książek na stoiskach wydawniczych w holu głównym Biblioteki Uniwersyteckiej.

W ramach Kiermaszu odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących:

  • 11:00 uroczysta inauguracja kiermaszu;
  • 11:30 "Torunianin z pomnika. Lech Bądkowski – pisarz, żołnierz, obywatel" – rozmowa ze Sławiną Kosmulską i Janem Wyrowińskim przy książce "Myśl polityczna Lecha Bądkowskiego". Prowadzenie: dr Michał Targowski;
  • 13:00 "Niemcy o Mazurach w XIX wieku. O Mazurach Alberta Zwecka" – rozmowa z udziałem dr Liliany Lewandowskiej i prof. Janusza Małłka. Prowadzenie: red. Waldemar Mierzwa (spotkanie z cyklu "Mazury w Toruniu");
  • 14:30 – "Wspólnoty pracy i wiary. Sztuka cechów Prus Królewskich" – spotkanie z dr. Franciszkiem Skibińskim i prof. Jackiem Tylickim promujące najnowszą publikację Muzeum Narodowego w Gdańsku. Prowadzenie: dr hab. Piotr Birecki, prof. UMK;
  • 16:00 – "Wokół borowiackich tradycji" - spotkanie z Marią Ollick, autorką książki "Od adwentu do adwentu. Doroczne obrzędy i zwyczaje w Borach". Prowadzenie: dr Jarosław Ellwart;
  • 17:00 – "Ars illuminandi. Promocja publikacji Średniowieczne rękopisy iluminowane z cysterskiego skryptorium w Pelplinie" – spotkanie z autorem, Mateuszem F. Marszałkowskim. Prowadzenie: Weronika Brączkowska;
  • 18:00 – "Z kamerą w międzywojennym Toruniu" - pokaz archiwalnych filmów z prywatnych i publicznych kolekcji. Prowadzenie: red. Szymon Spandowski

Wszystkie wydarzenia odbywają się w sali audytoryjnej Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu (parter). Wstęp na kiermasz i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

Wśród wystawców zaprezentują się: Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej. Archiwum i Muzeum Pomorskie AK oraz Wojskowej Służby Polek, Hanna Pawłowska, Miejska Biblioteka Publiczna w Tucholi im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej w Toruniu, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Oficyna Wydawnicza RETMAN, Toruński Antykwariat Księgarski, Towarzystwo Miłośników Torunia, Towarzystwo Naukowe w Toruniu, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Wydawnictwo Region, Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

dowiedz się więcej

YUFE Academy - świat zapachów

8 października o godz. 13:00 dr hab. Agnieszka Hamerlińska, prof. UMK z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych wygłosi wykład o świecie zapachów. Prelekcja będzie częścią kolejnej edycji YUFE Academy.

YUFE Academy to seria otwartych wykładów organizowanych na partnerskich uczelniach sojuszu Young Universities for the Future of Europe. W wydarzeniach można brać udział wirtualnie, a spotkania prowadzone są w różnych językach. Wszystkie planowane wykłady zebrano w katalogu opublikowanym na YUFE Virtual Campus. Na tej platformie odbywa się również rejestracja na spotkania.

Wykład prof. Hamerlińskiej będzie dotyczył kwestii związanych z rolą zapachów w życiu człowieka, konsekwencji zaburzeń węchu, stymulacji zmysłu powonienia i możliwych sposobów jego wykorzystania w terapii. Wykład w języku angielskim pt. "Welcome to the world of scents" został zaplanowany na 8 października o godz. 13:00, a rejestracja na spotkanie będzie trwała do 7 października.

dowiedz się więcej

Hanna Pawłowska - spotkanie autorskie

Program Absolwencki UMK i Instytut Nauk Pedagogicznych zapraszają na spotkanie autorskie z Hanną Pawłowską, absolwentką pedagogiki, dziennikarką i autorką książki "Pismaczka". Wydarzenie odbędzie się 9 października o godz. 18:00 w sali nr 1 Collegium Minus. Wstęp wolny.

Spotkanie z Hanną Pawłowską będzie dotyczyło "Pismaczki", książki autobiograficzno-wspomnieniowej. Jedna trzecia jej treści dotyczy studiów na UMK i życia w Toruniu. Autorka opisuje swoje koleje losu na tle strajków studenckich, stanu wojennego oraz przemian ustrojowych i gospodarczych. Pisze o działalność Klubu Dziennikarzy Studenckich, wspomina również znajomość m.in. ze Sławkiem Wierzcholskim, Ireneuszem Dudkiem, Mariuszem Lubomskim, Grzegorzem Ciechowskim, Krystyną Kutą, prof. Danutą Kunstler-Langner i prof. Krystyną Budek-Szafraniec. 

"Pismaczka" to także opowieść o ludziach spotykanych przez nią w czasie pracy zawodowej, takimi jak: Ryszard Kapuściński, Konstanty Andrzej Kulka, Waldemar Pawlak, czy Adam Struzik. Książka zawiera wiele archiwalnych, nigdy niepublikowanych zdjęć i dokumentów.

Dzień wcześniej autorka weźmie udział w X Kiermaszu Książki Regionalnej w Bibliotece Uniwersyteckiej na Bielanach.

Spotkanie odbędzie się 9 października o godz. 18:00 w Collegium Minus (ul. Fosa Staromiejska 1A) w sali nr 1 na parterze.

  • Więcej o Hannie Pawłowskiej i jej twórczości
  • Wydarzenie na FB
dowiedz się więcej

XXXVI Medyczna Środa

Collegium Medicum UMK zaprasza na XXXVI edycję cyklu wykładów popularnonaukowych "Medyczna Środa".

Tegoroczną odsłonę cyklu zainauguruje 9 października wykład dr. hab. Wojciecha Szczęsnego, prof. UMK pt. "Siostro Krystyno! Proszę założyć choremu wenflon, czyli historia dostępu do łożyska naczyniowego".

Prelekcje odbywają się co tydzień aż do 29 stycznia 2025 r.

Wykłady rozpoczynają się zawsze o godz. 18:00 - dostępne są w formule online na kanale Collegium Medicum UMK w serwisie You Tube.

Harmonogram wykładów

dowiedz się więcej

Jesienne Smaki Wiedzy

Wydział Farmaceutyczny zaprasza studentów i studentki pierwszego roku analityki medycznej, farmacji i kosmetologii na Integracyjno-Edukacyjny Piknik "Jesienne Smaki Wiedzy". Spotkanie będzie okazją zarówno do integracji, jak i poszerzenia wiedzy.

Wydarzenie odbędzie się 10 października 2024 roku na terenie Collegium Medicum przy ul. Jagiellońskiej 13 w Bydgoszczy, w godzinach 12:00-16:00. Przed rozpoczęciem Pikniku, o godzinie 10:30 w Auli A, odbędzie się szkolenie dotyczące praw i obowiązków studentów Wydziału Farmaceutycznego.

W programie pikniku znajdą się ciekawe prezentacje naukowe, gry inspirowane popularnym programem "1 z 10", występy artystyczne studentów z Indii oraz wspólne grillowanie.

Patronat nad wydarzeniem objął prof. dr hab. Dariusz Grzanka, prorektor ds. Collegium Medicum. Organizację Pikniku wspiera również dziekan Wydziału Farmaceutycznego, dr hab. Marek Foksiński, prof. UMK.

Plakat wydarzenia

dowiedz się więcej

Nadzwyczajne Kolokwium Czwartkowe

10 października o godz. 12:30 w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego w Instytucie Fizyki przy ul. Grudziądzkiej 5/7 odbędzie się nadzwyczajne Kolokwium Czwartkowe, które będzie poświęcone prof. dr. hab. Józefowi Szudemu z okazji jubileuszu 85. urodzin.

Referat główny pt. "Teoria i eksperyment. Uhonorowanie osiągnięć prof. Józefa Szudego" wygłosi prof. dr hab. Józef Sienkiewicz z Politechniki Gdańskiej.

Biogram prof. Józefa Szudego

dowiedz się więcej

Kopernikański Ośrodek Integracji na fotografiach i skanach

14 października o godz. 17:30 rozpocznie się wernisaż wystawy pt. "Kopernikański Ośrodek Integracji na fotografiach i skanach". Spotkanie odbędzie się w budynku "Integracja" w KOI przy ul. Olszewskiego 16.

Podczas wernisażu swoje prace zaprezentują dr Daria Jagiełło i mgr Magdalena Kumorowicz-Brzeska z Katedry Konserwatorstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Ekspozycja przybliży historię budynków całego kompleksu KOI.

Wydarzenie na Facebooku

Ekspozycja ma charakter stały, jest organizowana z okazji roku działalności KOI.

dowiedz się więcej

Osoba z niepełnosprawnością w zatrudnieniu - konferencja

"Nowe wyzwania, nowe możliwości" - to hasło przewodnie tegorocznej konferencji "Osoba z niepełnosprawnością w zatrudnieniu". XII edycja wydarzenia odbędzie się 15 października 2024 r. w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa". Początek o godz. 10:00.

Celem przedsięwzięcia jest aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami poprzez podnoszenie świadomości społecznej dotyczącej tejże problematyki. Tegoroczna konferencja poświęcona będzie tematyce zrównoważonego rozwoju oraz dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

Pełny program wydarzenia

Osoby chcące wziąć udział w wydarzeniu powinny potwierdzić obecność do 7 października pisząc na adres prewencja@bydgoszcz.pip.gov.pl. Konferencja będzie także transmitowana na żywo za pośrednictwem kanału Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy w serwisie YouTube: https://tinyurl.com/2s3phs4k. Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy.

Organizatorami wydarzenia są: Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorski Oddział PFRON i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

dowiedz się więcej

Sekcja Sztuk Pięknych czeka na propozycje wystaw

Do końca października społeczność UMK może zgłaszać propozycje wystaw na 2025 r. w Sekcji Sztuk Pięknych – nowej przestrzeni wystawienniczej, która towarzyszy Akademickiej Strefie Relaksu w Bibliotece Uniwersyteckiej.

Akademicka Strefa Relaksu, otwarta przestrzeń do spotkań, pracy i odpoczynku, powstała w ubiegłym roku z inicjatywy prorektorki ds. promocji i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym dr hab. Joanny Kucharzewskiej, prof. UMK oraz dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej dr. Krzysztofa Nierzwickiego. Towarzyszy jej Sekcja Sztuk Pięknych – przestrzeń wstawiennicza obejmująca obu kondygnacji (0 oraz -1). Jej kuratorem jest dr Piotr Czyż z Katedry Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Działalność galerii w maju tego roku zainaugurowała wystawa "Katedry Grafiki WSzP UMK", a już od 1 października w Sekcji Sztuk Pięknych można oglądać wystawę „Słowa”, która będzie dostępna do 20 listopada 2024 roku.

Propozycję wystaw eksponowanych w kolejnym roku kalendarzowym mogą przesyłać wszyscy należący do społeczności UMK. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 października 2024 r. pod adresem mailowym ssp@umk.pl. Zgłoszenie powinno być przygotowane według formularza metryki wystawy: https://art.umk.pl/panel/wp-content/uploads/zalacznik-nr-2.pdf.

O wyborze projektów, które zostaną zrealizowane, zdecyduje Rada Programowa Sekcji Sztuk Pięknych.

Więcej informacji i dane kontaktowe można znaleźć na stronie: https://art.umk.pl/sekcja-sztuk-pieknych/

dowiedz się więcej

Dzień Walki z Rakiem Piersi

Samorząd Studencki zaprasza do udziału w wydarzeniu Różowa Wstążeczka – Symbol Walki z Rakiem Piersi, które odbędzie się 15 października o godz. 16:20 w sali nr 9 na Wydziale Nauk Ekonomicznych Zarządzania UMK.

15 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Różowa wstążeczka, charakterystyczny symbol tego dnia, jest znakiem edukacji, nadziei i solidarności z osobami dotkniętymi tą chorobą. Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce, ale odpowiednia profilaktyka może to zmienić.

W panelu dyskusyjnym organizowanym przez Samorząd Studencki wezmą udział kobiety z toruńskiego stowarzyszenia „Amazonki”, które podzielą się swoimi inspirującymi historiami oraz cennymi doświadczeniami w walce z rakiem piersi.

Celem wydarzenia jest zwiększenie świadomości wśród osób studiujących na temat znaczenia profilaktyki oraz wczesnego wykrywania tej choroby.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/3VoRRsosV

dowiedz się więcej

Krzysztof P. Czyżewski - spotkanie autorskie

17 października 2024 r. o godz. 13:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej odbędzie się spotkanie autorskie z Krzysztofem P. Czyżewskim, absolwentem prawa i autorem powieści kryminalnej "Ostrakon. Da Vinci i Kopernik - spotkanie, o którym Watykan wolałby zapomnieć". Wstęp wolny.

Spotkanie będzie dotyczyło najnowszej książki Czyżewskiego, a poprowadzą je dr hab. Rafał Moczkodan, prof. UMK i dr hab. Adam Kola, prof. UMK z Wydziału Humanistycznego.

Autor z zawodu jest adwokatem, który zajmuje się prawem własności intelektualnej i prawem filmowym. W swoim dorobku ma już kilka innych powieści. UMK patronuje jego najnowszej książce, której akcja dzieje się w Toruniu i na toruńskim uniwersytecie.

W klimat książki oraz spotkania z autorem wprowadzi Państwa film przygotowany przez Dział Promocji i Komunikacji UMK.

dowiedz się więcej

Koncert "LUX AETERNA"

20 października w Katedrze pw. Św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy (ul. Farna 2) o godz. 16.00 odbędzie się koncert pt. "LUX AETERNA" poświęcony pamięci zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.

W koncercie wystąpią: Chór Akademicki UMK w Toruniu, Orkiestra Arte Con Brio z Bydgoszczy oraz soliści pod dyrekcją Arkadiusza Kaczyńskiego. W programie przewidziano fragmenty z najsłynniejszych Requiem: W. A. Mozarta, Gabriela Faure i Johna Ruttera.

Wstęp wolny.

dowiedz się więcej

Nabór do Radia Sfera

Redakcja Radia Sfera ogłasza jesienny nabór. Aby dołączyć do zespołu uniwersyteckiej redakcji, nie trzeba studiować dziennikarstwa ani mieć wcześniejszego doświadczenia. Rekrutacja odbędzie się 21 października o godz. 18:00.

Czym zajmuje się redakcja Sfery? – Robimy wszystko, co kojarzy się z radiem: biegamy z dyktafonem, prowadzimy stałe programy informacyjno-rozrywkowe, tworzymy audycje autorskie. Poza tym piszemy, nagrywamy podcasty i filmy, robimy zdjęcia, publikujemy materiały na stronie internetowej i promujemy nasze działania w mediach społecznościowych. Możesz więc spróbować u nas wszystkiego, co na co dzień robią „duże” redakcje – informują uniwersyteccy radiowcy.

Radio Sfera prowadzi kilka sekcji, do których można dołączyć: informacyjną, sportową, kultury, wideo, mediów społecznościowych, anglojęzyczną. Redaktorzy zapewniają jednak, że niezależnie od zainteresowań, każdy znajdzie w redakcji swoje miejsce i będzie miał okazję opanować podstawy dziennikarskiego i radiowego rzemiosła.

Jesienny nabór rozpocznie się 21 października o godz. 18:00 w siedzibie rozgłośni: Dom Studencki nr 8, parter (ul. Gagarina 17).

Kontakt:

e-mail: redakcja@sfera.umk.pl

tel. 56 611 45 84 lub 56 611 49 87

Można też napisać wiadomość prywatną na FB lub Instagramie: @radiosferaumk.

dowiedz się więcej

DISCO Otrzęsiny UMK

Wieczór planszówek i karaoke, koncerty, potańcówka w rytmie lat '00 oraz turniej sportowy – tak zapowiadają się DISCO Otrzęsiny UMK. Atrakcje potrwają trzy dni od 22 do 24 października.

Pierwszym akcentem tegorocznych otrzęsin, czyli rozrywkowego powitania nowych studentek i studentów naszego Uniwersytetu, będzie wieczór planszówek i karaoke w Ośrodku Aktywności Studenckiej "Kotłownia" (ul. Słowackiego 5/7). Na chętnych czka cała szafa gier planszowych, nie zabraknie atrakcji również dla fanów e-sportu. Początek 22 października o godz. 19:00.

Na środę 23 października Samorząd Studencki UMK zaplanował natomiast koncertowy wieczór w klubie "Od Nowa" (ul. Gagarina 37a). Na scenie pojawią się Dwa Sławy, czyli łódzki duet raperów oraz AntyRefleks – zespół z Żyrardowa, który łączy rock'n'roll z młodzieńczą energią i humorem. Początek o godz.19:00. Po zakończeniu występów odbędzie się silent disco w rytmie lat 2000. Środowy koncert jest jedynym biletowanym wydarzeniem w ramach otrzęsin.

Bilety można kupić online:

https://goingapp.pl/…/disco…/torun-pazdziernik-2024
https://empikbilety.pl/…/disco…/torun-pazdziernik-2024

Dzień później – 24 października o godz. 17:00 w Uniwersyteckim Centrum Sportowym (ul. św. Józefa 17) wystartuje turniej koszykówki 3x3, który – jak zapowiadają organizatorzy – przeniesie uczestników do czasów, gdy królowały dresy z lampasami, flip phony oraz mp3. Obowiązują zapisy przez formularz: https://tiny.pl/3t_4q2wg

DISCO Otrzęsiny UMK na Facebooku: https://www.facebook.com/events/482247598114313/?active_tab=discussion&ref=110

Więcej informacji można znaleźć na stronie Samorządu Studenckiego UMK: https://www.samorzad.umk.pl/

dowiedz się więcej

Naukowa środa u psychologów

Instytut Psychologii UMK zaprasza na pierwsze w tym roku akademickim spotkanie w ramach "Naukowych śród u psychologów". 23 października wykład pt. "Miasto jako ekosystem – nowe wyzwanie – także dla psychologii" wygłosi dr hab. Maciej Trojan, prof. UMK.

"Naukowe środy u psychologów" to seria krótkich wykładów, które odbywają się w Instytucie Psychologii w każdą środę o godzinie 14:00. Inaugurujące tegoroczny cykl wystąpienie odbędzie się 23 października w sali 105. Wstęp wolny.

Streszczenie wykładu: Większość działań prośrodowiskowych koncentruje się na problemach zmian klimatu i zanieczyszczenia środowiska naturalnego, tymczasem bardzo istotnym problemem jest nieustanny wzrost masy produktów wytworzonych przez człowieka w kontekście rosnących skupisk miejskich. Obecnie ponad połowa ludności żyje w miastach. Już niedługo wskaźnik ten osiągnie 70 proc. Rozwój miast, jakie znamy do tej pory, powoduje nieustające wypieranie gatunków innych zwierząt zamieszkujących te obszary i prowadzi do gwałtownego spadku bioróżnorodności. Dlatego powstają interdyscyplinarne zespoły projektowe, których celem jest projektowanie miast jako ekosystemów, w których jest miejsce dla rodzimej fauny i flory. Badania pokazują, że na tak zaprojektowanych obszarach mieszkańcy czują się lepiej i mają mniej problemów zdrowotnych zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Te interdyscyplinarne zespoły pracują i projektują taką przestrzeń głównie w najbogatszych państwach świata, a więc USA oraz Chinach. Czy tak będzie wyglądać prośrodowiskowe miasto przyszłości?

dowiedz się więcej

Wolontariat w Szlechetnej Paczce

Szlachetna Paczka – jedna z największych akcji charytatywnych w Polsce – poszukuje wolontariuszy do najbliższej edycji. Aby dołączyć do zespołu Szlachetnej Paczki, wystarczy wypełnić krótką ankietę. Nabór odbędzie się również w Kopernikańskim Ośrodku Integracji 23 października w godz. 14:00-16:00.

Wolontariusze i wolontariuszki Szlachetnej Paczki to osoby, które są najbliżej potrzebujących. To właśnie oni spotykają się z rodzinami, poznają ich historie i – na ile to możliwe – wspierają je w dążeniu do samodzielności. Wolontariusz_ka jest również łącznikiem między osobami w potrzebie a darczyńcami i przekazuje pomoc obdarowywanej rodzinie.

Formularz zgłoszeniowy

Nabór w KOI: https://www.facebook.com/events/1531755058226306/?ref=newsfeed

W zeszłoroczną edycję Szlachetnej Paczki zaangażowało się blisko 700 tysięcy Polaków, którzy podzielili się dobrem z najbardziej potrzebującymi osobami. Przygotowane wsparcie dzięki zaangażowaniu ponad 12 tysięcy wolontariuszy i wolontariuszek trafiło do ponad 17 tysięcy osób.

Więcej informacji: https://www.szlachetnapaczka.pl/

dowiedz się więcej

Wracają "(w)rzuty karne"

Katedra Prawa Karnego UMK zaprasza na kolejne wydarzenie z cyklu „(w)rzuty karne”. Najbliższe spotkanie, które odbędzie się w 24 października o godz. 16:00 w Audytorium D na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu, poświęcone będzie zagadnieniu zgwałcenia.

Gośćmi wydarzenia będą dr hab. Monika Płatek, prof. ucz., dr hab. Janusz Bojarski, prof. ucz., prokurator Prokuratury Okręgowej we Włocławku Bartosz Wieczorek, a rozmowę poprowadzą jak zawsze dr Natalia Daśko i dr hab. Michał Leciak.

Spotkanie ma charakter otwarty, prowadzone będzie w formie dyskusji, będzie można zadawać pytania i podzielić się swoimi przemyśleniami.

Nagranie z wydarzenia zostanie opublikowane na kanale Katedry Prawa Karnego UMK w Toruniu na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCo1WrbR5HINM44AlURl6SWg

dowiedz się więcej

Spotkanie Polskiej Misji Historycznej

Polska Misja Historyczna zaprasza na kolejne spotkanie z polskimi naukowcami, którzy prowadzili badania naukowe w Würzburgu. Odbędzie się ono w formule online 24 października o godz. 19:00.

W najbliższym spotkaniu wezmą udział:

  • dr Karolina Rokicka-Murszewska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu): Przymus bezpośredni w Polsce i w Niemczech: jak wygląda egzekucja administracyjna obowiązków o charakterze niepieniężnym?
  • dr Magdalena Kowalska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu): Bawarskie konteksty filhellenizmu polskich romantyków w latach 20. i 30. XIX wieku.
  • mgr Tomasz Walczak (Polska Akademia Nauk: Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla): Kancelaria biskupów krakowskich w latach 1455-1488. Ośrodek administracji i kultury pisma.

Spotkanie odbędzie się online (zoom), językiem wykładów będzie język polski. Osoby zainteresowane proszone są o wcześniejsze zgłoszenie mailowe (renata.skowronska@uni-wuerzburg.de), w odpowiedzi otrzymają link do spotkania.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Polskiej Misji Historycznej: http://pmh.umk.pl/start/dzialalnosc/wyklady/spotkania/

Następne spotkanie zaplanowano na listopad 2024 roku.

dowiedz się więcej

Szkolenie  „Jak działa prawo do sądu?”

 „Jak działa prawo do sądu?” – to tytuł szkolenia, które 28 października Fundacja Court Watch Polska organizuje na Wydziel Prawa i Administracji UMK.

Jak prawo do sądu działa w praktyce? Co jest potrzebne, aby prawo do sądu było faktycznie przestrzegane? Jak wygląda realizacja prawa do sądu w Polsce? To tylko część pytań, na które odpowiedzi będzie można poznać podczas poniedziałkowego szkolenia. Osoby, którą wezmą w nim udział nie tylko zyskają podstawową wiedzę o wymiarze sprawiedliwości oraz regułach rządzących procesem sądowym, ależ też zdobędą przygotowanie do pełnienia roli obserwatora rozpraw sądowych w ramach programu „Obywatelski Monitoring Sądów’.

Szkolenie odbędzie się 28 października 2024 r. w godz. 16:00-18:00 w Audytorium G na Wydziel Prawa i Administracji UMK (ul. Bojarskiego 3 w Toruniu).

Spotkanie poprowadzi Bartosz Pilitowski.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy elektroniczne: https://amicus.courtwatch.pl/szkolenia/torun-2024-10-28/ 

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.