Wydarzenia: Grudzień 2024
Warsztaty brydżowe
W październiku 2024 wznowione zostaną bezpłatne zajęcia brydżowe dla absolwentów, studentów i pracowników UMK.
Spotkania odbywać się będą w każdy czwartek na parterze budynku Wydziału Teologicznego UMK przy ul. Gagarina 37 w Toruniu z instruktorem brydżowym Markiem Ulenieckim.
Warsztaty dla początkujących - od 17 października 2024
- w sali nr 2, w czwartki, w godz. 18:00-20:00
- obowiązują jednorazowe zapisy
Warsztaty dla zaawansowanych - od 1 października 2024
- w sali nr 1, w czwartki, w godz. 17:00-21:00
- pierwsza godzina z instruktorem, pozostałe – wolne granie
- bezpłatne dla osób zapisanych do Klubu Brydżowego UMK
Do zajęć dla początkujących można dołączyć do końca października. Grupa zaawansowana zaprasza na zajęcia w każdym momencie.
Kopernikański Ośrodek Integracji na fotografiach i skanach
14 października o godz. 17:30 rozpocznie się wernisaż wystawy pt. "Kopernikański Ośrodek Integracji na fotografiach i skanach". Spotkanie odbędzie się w budynku "Integracja" w KOI przy ul. Olszewskiego 16.
Podczas wernisażu swoje prace zaprezentują dr Daria Jagiełło i mgr Magdalena Kumorowicz-Brzeska z Katedry Konserwatorstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Ekspozycja przybliży historię budynków całego kompleksu KOI.
Wydarzenie na Facebooku
Ekspozycja ma charakter stały, jest organizowana z okazji roku działalności KOI.
Liga Akademicka na UMK
Od 8 do 10 listopada oraz od 29 listopada do1 grudnia w obiektach Uniwersyteckiego Centrum Sportowego UMK rozegrane zostaną turnieje eliminacyjne Ligi Akademickiej w koszykówce kobiet i mężczyzn.
Liga Akademicka AZS to pilotażowy projekt Akademickiego Związku Sportowego i Ministerstwa Sportu i Turystyki, który ma na celu popularyzację sportu wśród społeczności studenckiej.
Toruński AZS został wybrany na organizatora jednej z czterech grup eliminacyjnych.
Zwycięzca każdej grupy awansuje do Final Four, który w dniach 20-22 grudnia rozegrany zostanie w Krakowie.
Rywalami studentów UMK w grupie eliminacyjnej będą:
- Politechnika Wrocławska
- Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
- Politechnika Koszalińska
- Politechnika Lubelska
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
W turnieju żeńskim zmierzą się ze sobą:
- Uniwersytet Warszawski
- SGGW / Warsaw University of Life Sciences
- Uniwersytet Gdański
- Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie
- Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
Liga Akademicka AZS jest finansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Patronat nad toruńskimi turniejami eliminacyjnymi Ligi Akademickiej objęli JM Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn oraz Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski.
Więcej informacji
Spotkania ze "Sztuką Natury"
Po raz siedemnasty rusza "Sztuka Natury", Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą. Przez kilka dni w Toruniu gościć będą filmowcy i fotograficy z Polski i ze świata, dla których przyroda i natura to główny temat twórczej i artystycznej fascynacji.
Podglądanie i fotografowanie przyrody wymaga cierpliwości i czasu. Najbardziej zaangażowani fotograficy stale są w podróży, ich wyprawy zaczynają się przed świtem, a godziny upływają na cierpliwym oczekiwaniu na ten jedyny moment, w którym przed obiektywem natura wyczaruje wymarzony, wart utrwalenia kadr.
Organizatorzy Festiwalu zaplanowali liczne prelekcje, pokazy, warsztaty fotografii przyrodniczej, pokazy sprzętu i wernisaże wystaw fotograficznych. Podczas wydarzenia nastąpi rozstrzygnięcie dwóch konkursów: fotograficznego i pokazów multimedialnych. Dla uczestników są też przygotowane kultowe kalendarze "Sztuka Natury 2025".
Gośćmi tegorocznej edycji będą m.in.: Stefan Liebermann, niemiecki fotograf podróżujący po całym świecie z aparatem, Adrian Truchta, fotograf zafascynowany światem przyrody w skali makro oraz Magdalena Sarat i Łukasz Łukasik, którzy wspólnie odbiorą Nagrodę Specjalną Festiwalu "Sztuka Natury" za znaczący wkład w rozwój polskiej fotografii i filmu przyrodniczego. Zaplanowano przegląd filmów zrealizowanych przez Leśne Studio Filmowe Lasów Państwowych oraz pokaz filmu pt. "Człowiek i żuraw" Piotra Dziełakowskiego.
Festiwal odbywać się będzie w weekend 29 listopada - 1 grudnia w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa (ul. Gagarina 37a). Rozpoczęcie w piątek o godz. 18:00. Wystawy w grudniu obejrzeć będzie można w Muzeum Podróżników i Galerii Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu.
Więcej informacji na stronach www.sztukanatury.eu i www.artofnature.eu oraz w folderze Sztuka Natury 2024.
Akcja rejestracja
Od 2 do 6 grudnia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu będzie okazja do zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku w ramach projektu Helpers' Generation.
Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku i jest największym ośrodkiem dawców krwiotwórczych komórek macierzystych w kraju. Jej misją jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta, który cierpi na nowotwór krwi.
Wolontariusze Fundacji DKMS będą mieli swoje stoiska w kilku lokalizacjach UMK:
- Wydział Humanistyczny (ul. Fosa Staromiejska 3, parter) - 2 grudnia w godz. 11:00-15:00 oraz 4 grudnia w godz. 10:00-15:00;
- Wydział Matematyki i Informatyki (ul. Chopina 12/18, parter) - 3 grudnia w godz. 9:00-16:00 oraz 5 grudnia w godz. 9:00-15:00;
- Wydział Sztuk Pięknych (ul. Sienkiewicza 30/32) - 2 grudnia w godz. 10:00-14:00 oraz 5 grudnia w godz. 9:00-15:00;
- Biblioteka Uniwersytecka (ul. Gagarina 13, parter) - od 2 do 6 grudnia w godz. 10:00-16:00.
Ponadto wolontariusze pojawią się także w innych częściach miasta. 6 grudnia będzie można ich spotkać w kawiarni Projekt Nano (ul. Podmurna 14) w godzinach 13:00-19:00, a 7 grudnia w Kinie Camerimage (Rynek Nowomiejski 28) w godzinach 14:00-17:00.
Dawcą może być każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI oraz świadomy swojego zobowiązania. Aby zostać potencjalnym dawcą należy odwiedzić stoisko w wybranym dniu i miejscu, wypełnić formularz zgłoszeniowy i umożliwić pobranie wymazu z wewnętrznej części policzka. Następnie Fundacja DKMS potwierdzi rejestrację w bazie potencjalnych dawców.
Wydarzenie na Facebooku
Więcej informacji
Mikołajkowy Jarmark Praktyk i Pracy 2024
Od 3 do 5 grudnia na pięciu wydziałach odbędzie się Mikołajkowy Jarmark Praktyk i Pracy. Stoiska wystawców będzie można odwiedzać od 9:00 do 15:00.
Tegoroczne targi organizowane są przez Biuro Karier UMK i odbędą się po raz ósmy. To okazja, by poznać pracodawców z regionu i nawiązać współpracę z wybraną firmą.
Wydarzenie potrwa trzy dni i odbędzie się na pięciu wydziałach, na których zaprezentują się różne przedsiębiorstwa:
3 grudnia
- Wydział Matematyki i Informatyki: Apator, Ecom.Software, MGA, EIB SA;
- Wydział Prawa i Administracji: Pledziewicz Kancelaria, Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Toruniu, Państwowa Inspekcja Pracy, Zakład Karny w Inowrocławiu, EIB SA;
4 grudnia
- Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania: Grant Thornton Frąckowiak, Apator, Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia, Księgowanie.pl, EIB SA, Kancelaria Mentzen;
- Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej: Apator, Twerd Energo-Plus, MGA, EIB SA;
5 grudnia
- Wydział Humanistyczny: MR. Rabbit Olga Spirewska, Folga SA.
Archeologia miejsca pamięci - wystawa
3 grudnia o godz. 14:00 w budynku Collegium Humanisticum UMK (ul. W. Bojarskiego 1) zostanie otwarta wystawa czasowa zatytułowana "Lamsdorf/Łambinowice. Archeologia miejsca pamięci". Ekspozycja będzie dostępna dla odwiedzających do 14 lutego 2025 r.
Pracownicy Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych od dawna byli przekonani, że Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach wymaga gruntownych badań terenowych, które uzupełnią i zweryfikują dotychczasową wiedzę, a zarazem byli przekonani, że badania te będą stanowić dokument stanu zachowania śladów wojen, obozów i ludzi tu przetrzymywanych.
W latach 2022–2024 CMJW realizowało projekt "Nauka dla społeczeństwa, społeczeństwo dla nauki w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach". Miał on charakter badawczy, społeczny, edukacyjny i konserwatorski. W badaniach wykorzystano źródła i metody charakterystyczne dla trzech dyscyplin nauki: historii, etnografii oraz archeologii. Ich wspólnym punktem odniesienia było Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach – tereny byłych obozów jenieckich i przesiedleńczych, które funkcjonowały tam z przerwami od 1870 aż do 1946 r., a także tereny cmentarzy wojennych. Prezentowana wystawa jest zwieńczeniem projektu oraz przeprowadzonych prac badawczych.
Wystawa pojawiła się w Toruniu dzięki uprzejmości Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu, z którym od wielu już lat współpracuje Katedra Historii Wojskowej Instytutu Historii i Archiwistyki UMK.
Relaks z babeczkami z Erasmusa+
Wspólne dekorowanie babeczek, Q&A z koordynatorami wydziałowymi, quizy i gry interkulturowe – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych na wydarzenie "Relaks z babeczkami z Erasmusa+". Spotkanie odbędzie się 3 grudnia w godz. 11:00-14:00 w Akademickiej Strefie Relaksu Biblioteki Uniwersyteckiej.
Dział Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej zaprasza całą społeczność akademicką do wspólnego świętowania Erasmus+ Day. To doskonała okazja, aby poznać szczegóły programu, porozmawiać z zespołem Biura Erasmus+ oraz uzyskać cenne informacje od koordynatorów wydziałowych na temat zasad wyjazdów.
Uczestnicy wydarzenia będą mogli sprawdzić swoje umiejętności dekoratorskie – o pyszną bazę zadba kawiarnia Cake Today, a zadaniem gości będzie ozdabianie babeczek. Na autorów najpiękniejszych dekoracji, które najlepiej oddadzą ideę współpracy, różnorodności i integracji, czekają atrakcyjne upominki.
Dopełnieniem wydarzenia będą quizy i gry, które przybliżą tematykę interkulturowości.
Wydarzenie można śledzić na Instagramie: https://www.instagram.com/erasmus_ncu/
Wieczór Toruński: Zjawiska pogodowe w hanzeatyckim Toruniu
Towarzystwo Miłośników Torunia zaprasza na kolejny Wieczór Toruński poświęcony historii klimatu i pogody w Toruniu. Spotkanie odbędzie się 3 grudnia o godz. 17:00 w Książnicy Kopernikańskiej (ul. Słowackiego 8), a poprowadzi je prof. dr hab. Piotr Oliński z Wydziału Nauk Historycznych. Wstęp wolny.
Prof. Piotr Oliński opowie o meteorologicznych uwarunkowaniach rozwoju miasta - wielkich burzach i ulewach, tragicznych powodziach, surowych mrozach i śnieżycach oraz innych ekstremalnych zjawiskach pogodowych, które nawiedzały miasto w średniowieczu i czasach nowożytnych.
Wydarzenie na Facebooku
I Ogólnopolski Przegląd Kultury Studenckiej
Samorząd Studencki UMK zaprasza do udziału w I Ogólnopolskim Przeglądzie Kultury Studenckiej, który odbędzie się 6-8 grudnia w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" w Toruniu. Zgłoszenia można przesyłać do 14 listopada.
Ogólnopolski Przegląd Kultury Studenckiej to wydarzenie, w którym każdy chętny może zaprezentować swój artystyczny talent teatralny, kabaretowy, taneczny, muzyczny, filmowy i z zakresu sztuk wizualnych. Mile widziane są również zgłoszenia nieoczywistych form szeroko pojętej sztuki.
Podczas wydarzenia będzie również okazja do wzięcia udziału w warsztatach, które poprowadzą specjaliści różnych dziedzin: od reżyserii po scenografię. Nie zabraknie również spotkań z ekspertami oraz sesji networkingowych i integracji, które pozwolą poznać ludzi o podobnych pasjach i nawiązać współpracę.
Formularz zgłoszeniowy jest dostępny pod adresem: https://docs.google.com/.../1FAIpQLSf4SmWj.../viewform
Więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku: https://fb.me/e/DDC96K7bV
Od Kopernika do kwantowej grawitacji
6 grudnia o godz. 17:00 w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się pierwsza w Toruniu Debata Kopernikańska. Zaproszeni naukowcy będą dyskutować o kluczowych momentach w badaniach wszechświata.
W spotkaniu weźmie udział czterech prelegentów:
- prof. dr hab. Andrzej Dragan (Uniwersytet Warszawski) – fizyk teoretyk, artysta i popularyzator nauki, specjalista od łączenia teorii względności z teorią kwantową;
- prof. dr hab. Andrzej Niedzielski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) – ekspert w badaniach nad planetami pozasłonecznymi i ewolucją gwiazd;
- prof. dr hab. Jarosław Włodarczyk (Polska Akademia Nauk) – historyk astronomii i redaktor serii "Studia Copernicana";
- prof. dr hab. Aleksander Wolszczan (Pensylvania State University) – odkrywca pierwszych planet pozasłonecznych, wybitny astronom i astrofizyk.
Naukowcy prześledzą drogę od heliocentrycznej wizji świata według Mikołaja Kopernika po najnowsze koncepcje mechaniki kwantowej i teorii grawitacji. Inspiracją do rozmów będą idee zawarte w "De revolutionibus", które prowadzą do najnowszych odkryć w astronomii i fizyce: badania planet pozasłonecznych, pomiarów kosmicznych odległości oraz prób połączenia teorii mikro- i makroświata w spójną całość.
Debata będzie transmitowana na żywo na stronie YouTube UMK TV: https://www.youtube.com/watch?v=nX3wa_xt9yI
Więcej informacji
XXIV Towarzyski Turniej Brydżowy Par
Program Absolwencki UMK zaprasza na XXIV edycję Turnieju Brydżowego Par.
Tegoroczny turniej odbędzie się w niedzielę 8 grudnia w godz. 10:00 – 16:00. Turniej zostanie rozegrany w sali nr 1A na I piętrze Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu przy ul. Gagarina 37 (mapka dojazdu).
Sędzią będzie Piotr Szubarga, absolwent matematyki UMK.
- Szczegóły
- Regulamin
- Wydarzenie na Facebooku
Zgłoszenia przyjmowane są parami. Co najmniej jedna osoba z pary musi posiadać Kartę Absolwencką UMK, legitymację studencką UMK lub uczniowską Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu.
Aby wziąć udział w turnieju, należy wypełnić zgłoszenie (do 4 grudnia) i uiścić opłatę wpisową (na miejscu):
- 25 zł dla posiadaczy Karty Absolwenckiej UMK lub legitymacji studenckiej UMK,
- 30 zł dla pozostałych osób,
- aktualni uczniowie ULO UMK są zwolnieni z opłat.
Świąteczne warsztaty ceramiczne
Kopernikański Ośrodek Integracji zaprasza na warsztaty ceramiczne w świątecznym klimacie. Na zajęcia złożą się dwa spotkania: 9 i 16 grudnia. Początek spotkań o godz. 12:00.
W pierwszej części warsztatowej, która odbędzie się 9 grudnia, prowadząca opowie o glinie, technikach zdobienia i wypalania. Do wykonania swoich prac uczestnicy i uczestniczki będą mieli do dyspozycji foremki, koronki i inne odciski. Można przynieść również swoje narzędzia, które pozwolą zrealizować indywidualne pomysły. Czas trwania pierwszego spotkania to ok. 60 minut.
Na kolejnym spotkaniu (16 grudnia) prowadząca przywiezie wstępnie utwardzone prace i opowie o procesie szkliwienia. Po skończeniu prac ozdoby zostaną zabrane na drugi wypał. Czas spotkania to ok. 45 minut.
Osoby, które chcą zapisać się na warsztaty, są zobowiązane do pojawienia się na obu spotkaniach. Zajęcia będą odbywać się w budynku "Integracja" i będą tłumaczone na język angielski. Formularz będzie otwarty do 6 grudnia. W zajęciach może uczestniczyć maksymalnie 25 osób.
Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/eHMabVWuE66WkAX67
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1131610731820765/
Mistery Friend: tajemnicza potrawa
Fundacja Amicus UNC zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Mystery Friend", które odbędzie się 12 grudnia o godz. 17:00 w Kopernikańskim Ośrodku Integracji. Tematem przewodnim najbliższego wydarzenia będzie "Tajemnicza Potrawa".
"Mystery Friend" to seria comiesięcznych spotkań integracyjnych pełnych niespodzianek. Każde spotkanie to nowe wyzwanie i szansa na rozwój w atmosferze międzykulturowej wymiany oraz edukacji społecznej. Ich celem jest integracja całej społeczności akademickiej - studenci i studentki z zagranicy są mile widziani.
Podczas najbliższego spotkania osoby biorące udział w wydarzeniu będą wspólnie przygotowywać wielokulturowe dania. Będzie to okazja do poznania różnorakich kuchni świata, nawiązania nowych przyjaźni oraz podszkolenia swoich umiejętności językowych.
Wstęp jest bezpłatny, wszystkie niezbędne materiały będą dostępne na miejscu.
Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy. Więcej informacji na stronie Fundacji Amicus oraz na Facebooku.
Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu YUFE 2030.