Wydarzenia: Maj 2025

Wystawa w Collegium Humanisticum
"Na nieludzkiej ziemi. Jeńcy polscy w ZSRR" - to tytuł wystawy, którą będzie można oglądać od 20 marca w holu Collegium Humanisticum przy ul. Bojarskiego 1. Uroczyste otwarcie ekspozycji wypożyczonej z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych odbędzie się o godz. 9:00.
Wystawa jest poświęcona polskim jeńcom wojennym w niewoli radzieckiej, a w szczególności losom internowanych w trzech obozach specjalnych NKWD: Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz historii dochodzenia do prawdy o nich. Głównym tematem prezentacji jest zbrodnia katyńska. Na wystawie znalazło się jednak także miejsce dla historii żołnierzy, którzy trafili do obozów pracy i tam pracowali przy budowie kolei i dróg. Niektórzy z nich przeżyli niewolę, idąc śladem armii Andersa lub Berlinga.
Ekspozycja składa się z 10 części. Otwierają ją przedwojenne fotografie przyszłych jeńców. Następnie śledzimy ich drogę do niewoli, pobyt w obozach, okoliczności odkrycia zbrodni katyńskiej, kamuflowanie jej i polityczne rozgrywanie oraz trudny proces poszukiwania prawdy. Wystawa została przygotowana na podstawie bogatych zbiorów archiwalnych wielu instytucji i osób prywatnych.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 15 maja.

Retro Poniedziałek #2 – Fenomen Minecrafta
Toruńskie Koło Badania Gier zaprasza na cykliczne spotkania poświęcone grom retro. Retro Poniedziałki odbywają się co dwa tygodnie o godz. 17:00 w Collegium Humanisticum. Z przyczyn technicznych drugie spotkanie zostało przełożone na 5 maja i odbędzie się w sali w sali AB 0.09.
Prowadzącym Retro Poniedziałków jest mgr Bartosz Bukatko, przewodniczący koła i doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych UMK. Wykłady mają charakter konwersacyjny, z nastawieniem na odbiorców. Słuchaczami mogą być wszyscy: studenci, doktoranci, a także pracownicy UMK i osoby spoza społeczności UMK. Każde spotkanie skupia się na innym zagadnieniu ze świata gier retro oraz retrogamingu.
Najbliższe spotkanie będzie poświęcone grze Minecraft i popkultury, która wokół niej narosła. Uczestnicy i uczestniczki spojrzą na historię Minecrafta i ewolucję gry oraz porozmawiają, czy o Minecrafcie można mówić jako o grze retro. Organizatorzy zachęcają do zabrania własnych laptopów, by skorzystać z okazji bezpłatnego zagrania w klasyczną wersję Minecrafta z 2009 roku.
Studenci i studentki zainteresowani tematem badania gier mogą również dołączyć do koła naukowego. Więcej informacji o działalności stowarzyszenia można znaleźć na profilu facebookowym.

Przyszłość wykorzystania LLM w wymiarze sprawiedliwości
Wydział Prawa i Administracji zaprasza na prelekcję "Od analizy do predykcji – przyszłość wykorzystania LLM w wymiarze sprawiedliwości", która obędzie się w ramach trzeciej edycji projektu "Prawo handlowe i nowoczesne technologie". Spotkanie online zostało zaplanowane na 5 maja o godz. 18:00. Wykład poprowadzi Dawid Sztuwe, sędzia Sądu Rejonowego w Brodnicy.
W styczniu 2025 r. na Wydziale Prawa i Administracji powstał zespół naukowy pod nazwą Laboratorium Prawnohandlowych Aspektów Nowych Technologii i Eksploracji Kosmosu (LPANTEK). Jego podstawowym celem jest prowadzenie badań naukowych m.in. w zakresie prawnohandlowych aspektów wybranych nowych technologii (sztucznej inteligencji, DLT, systemów autonomicznych i inteligentnych umów). LPANTEK jest także pomysłodawcą projektu "Prawo handlowe i nowoczesne technologie". Więcej informacji o LPANTEK
Motywem przewodnim tegorocznej edycji projektu, podobnie jak w zeszłym roku, jest sztuczna inteligencja (SI, AI). Dynamika zachodzących w tym obszarze zmian technologicznych i prawnych jest na tyle duża, że przedmiotowa materia wymaga dalszej analizy. Niezmienna pozostaje również ogólna hipoteza, że dwie idee mają węzłowe znaczenie dla przyszłości człowieka – idea stworzenia sztucznej inteligencji oraz przesuwania granic poznania przestrzeni kosmicznej.
W ramach projektu odbędą się cztery prelekcje, wszystkie w trybie zdalnym (MS Teams).
Spotkanie poprowadzi r. pr. Michał Nosowski.
Link do spotkania
Wydarzenie na Facebooku

Dzień otwartości dla zdrowotności
Kopernikański Ośrodek Integracji i Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego zapraszają pracowniczki i pracowników UMK na dzień otwartości dla zdrowotności, który odbędzie się 7 maja w godzinach 13-16.
Piknik na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji będzie okazją nie tylko do odpoczynku, ale także aktywnego spędzenia czasu i zdobycia praktycznej wiedzy na temat swojego zdrowia fizycznego i psychicznego. Specjaliści z wielu dziedzin opowiedzą m.in. o profilaktyce chorób kobiecych, leczeniu okulistycznym, profilaktyce otyłości i zdrowym podejściu do sportu. Zaplanowano również warsztaty oddechowe oraz jogę na trawie, a także turniej Boccia.
Chętni będą mogli skorzystać również z mini-konsultacji u fizjoterapeutów, zaplanować ścieżkę rozwoju dopasowaną do swoich potrzeb i dopytać o różnicę między coachingiem i mentoringiem. Zainteresowani będą mogli poznać ofertę Przychodni Specjalistycznej Matopat, w której pracownicy i pracowniczki UMK otrzymują 10 proc. zniżki.
Wydarzenie na Facebooku
Plakat

Polska Od Nowa: Dominika Długosz
Po rocznej przerwie wraca Polska Od Nowa, cykl rozmów z ekspertami i ekspertkami o polskiej polityce. Gościnią dr hab. Marii Wincławskiej, prof. UMK oraz dr. hab. Wojciecha Peszyńskiego, prof. UMK będzie red. Dominika Długosz-Gierszewska.
Głównym tematem rozmowy będzie najnowsza książka red. Dominiki Długosz-Gierszewskiej "Kulisy pałacu prezydenckiego". Podczas wydarzenia uczestnicy i uczestniczki spotkania będą mieli możliwość zadania pytania, zdobycia autografu i zrobienia sobie wspólnego zdjęcia.
Spotkanie odbędzie się 7 maja o godz. 19 w ACKiS "Od Nowa" (ul. Gagarina 37a).
"Polska Od Nowa" to drugi filar inicjatywy "Świat Od Nowa", który od kilku lat z powodzeniem realizowany jest przez dr Agnieszkę Bryc, dr. hab. Marcina Czyżniewskiego, prof. UMK i dr. Patryka Tomaszewskiego. Pomysłodawcy nowego cyklu chcą pokazać, że o polskiej polityce można rozmawiać w sposób merytoryczny i pozbawiony emocji.
Wydarzenie na Facebooku

Konferencja "Ocenianie uczących się osób autystycznych"
Instytut Nauk Pedagogicznych UMK zaprasza na konferencję metodyczną pt. "Ocenianie uczących się osób autystycznych", która odbędzie się 8 maja w budynku przy ul. Lwowskiej 1, w sali 173. Początek o godzinie 9:00.
Do udziału w konferencji zaproszone są przede wszystkim osoby, które pracują z autystycznymi dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. W planie przewidziano kilka wystąpień ekspertów, którzy opowiedzą o sposobach oceniania osób autystycznych oraz jak to wpływa na ich motywację do rozwoju. Konferencja potrwa do godz. 12:00, a całe wydarzenie jest bezpłatne i nie wymaga zapisów.
Program konferencji
Plakat wydarzenia

Tydzień bibliotek: kawa z bibliotekarzem
Od 8 do 15 maja trwa Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem "Biblioteka. Lubię tu być". W programie wydarzeń przygotowanych przez Bibliotekę Uniwersytecką znalazły się spotkania autorskie, wystawa, warsztaty i kiermasze.
Wydarzeniem inaugurującym Tydzień Bibliotek będzie wspólna kawa, na którą zaprasza zespół Biblioteki Uniwersyteckiej. Będzie to okazja do rozmów w swobodnej atmosferze przy kubku kawy, herbaty lub lemoniady. Pracowniczki i pracownicy biblioteki będą czekać na gości przed wejściem głównym do budynku (ul. Gagarina 13) 8 maja od 12:00 do 14:00.
Wydarzenie na Facebooku
Tydzień bibliotek: warsztaty book folding
Od 8 do 15 maja trwa Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem "Biblioteka. Lubię tu być". Do obchodów dołączyła również Biblioteka Medyczna CM w Bydgoszczy.
Biblioteka Medyczna rozpocznie obchody Tygodnia Bibliotek 8 maja od dwugodzinnych warsztatów book folding, zaplanowanych na godz. 12:00. Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki stworzą nietypowe rzeźby, nadając "drugie życie" książkom przeznaczonym na makulaturę.
Chęć zapisania się na warsztaty można zgłaszać e-mailem na adres: biblio@cm.umk.pl lub telefonicznie pod numerem: 52 585 35 09. Można także przyjść na zajęcia bez wcześniejszych zapisów. Zajęcia odbędą się w Bibliotece Medycznej, w budynku audytoryjnym (Pokój Pracy Indywidualnej i Grupowej).

Tydzień bibliotek: spotkanie autorskie z Elizą Kącką
Od 8 do 15 maja trwa Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem "Biblioteka. Lubię tu być". W programie wydarzeń przygotowanych przez Bibliotekę Uniwersytecką znalazły się spotkania autorskie, wystawa, warsztaty i kiermasze.
8 maja zaplanowano spotkanie autorskie z pisarką, prozaiczką, literaturoznawczynią i felietonistką Elizą Kącką. Głównym tematem rozmowy będzie jej książka pt. "Wczoraj byłaś zła na zielono", która opowiada o powolnym, ale pięknym budowaniu trudnej relacji matki z neuroróżnorodną córką. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej (II piętro), a poprowadzi je dr hab. Marcin Wołk, prof. UMK z Wydziału Humanistycznego UMK.
Eliza Kącka jest zawodowo związana z Instytutem Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, zasiada w Zarządzie Głównym Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza oraz kapitule Nagrody Literackiej Gdynia. W latach 2021–2022 była członkinią jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Od stycznia 2023 r. jest stałą współpracowniczką Tygodnika Powszechnego. Finalistka Nagród Naukowych Tygodnika Polityka (2013) oraz Nagrody Głównej w Konkursie im. Inki Brodzkiej (2016). Autorka m.in. dzieł prozatorskich: "Elizja", "Po drugiej stronie siebie" i "Strefa zgniotu", książek akademickich: "Stanisław Brzozowski wobec Cypriana Norwida", "Lektura jako spotkanie. Brzozowski – tekst – metoda" oraz kilku wyborów poezji.
Wydarzenie na Facebooku

I Targi Sztuki Studenckiej
Młodzi artyści i artystki z Wydziału Sztuk Pięknych zapraszają na pierwsze Targi Sztuki Studenckiej, które odbędą się 10 maja w godzinach 10-18 w budynku wydziału przy ul. Sienkiewicza 30/32. Podczas wydarzenia będzie można nie tylko podziwiać prace artystów, ale także porozmawiać z twórcami oraz kupić prace studentów i studentek. Wstęp jest bezpłatny.
Targi Sztuki Studenckiej to otwarte wydarzenie artystyczne, podczas którego studenci prezentują i sprzedają swoje autorskie prace – od malarstwa i grafiki po rzeźbę, biżuterię i rękodzieło. To nie tylko okazja do zakupu unikalnych dzieł, ale także szansa na bezpośrednie spotkanie z młodymi twórcami, poznanie ich inspiracji i wsparcie początkujących artystów. Targi tworzą przestrzeń do wymiany doświadczeń, budowania społeczności miłośników sztuki oraz promowania kreatywności i innowacyjnych form wyrazu.
Wydarzenie na Facebooku

Kiermasz Książki Regionalnej
Biblioteka Uniwersytecka UMK, Książnica Kopernikańska oraz Toruński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zapraszają na targi książki w ramach XI Toruńskiego Kiermaszu Książki Regionalnej. Wydarzenie odbędzie się 12 i 13 maja 2025 r.
W ramach Kiermaszu w Bibliotece Uniwersyteckiej zorganizowane zostaną jednodniowe targi książki (13 maja), na które zaproszeni są wydawcy publikacji o tematyce regionalnej obejmującej Pomorze Wschodnie i Zachodnie, Powiśle, Warmię i Mazury oraz województwo kujawsko-pomorskie. Targom towarzyszyć będą spotkania z autorami książek i debaty. Część wydarzeń towarzyszących odbędzie się 12 maja w Książnicy Kopernikańskiej. Szczegółowy program Kiermaszu zostanie podany do wiadomości wkrótce.
Ewentualne pytania w sprawie kiermaszu należy kierować na adres kiermasz@umk.pl
Więcej informacji:
- Biblioteka Uniwersytecka

Tydzień bibliotek: spotkanie autorskie z Piotrem Wojciechowskim
Od 8 do 15 maja trwa Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem "Biblioteka. Lubię tu być". W programie wydarzeń przygotowanych przez Bibliotekę Uniwersytecką znalazły się spotkania autorskie, wystawa, warsztaty i kiermasze.
12 maja entuzjaści sztuki komiksowej będą mieli okazję poznać Piotra "Śmiechosława" Wojciechowskiego, autora serii komiksów "Opowieści Grabarza" i współtwórcę pisma AKT. Spotkanie z artystą odbędzie się w Akademickiej Strefie Relaksu o godz. 12:00.
Po spotkaniu Centrum Języka i Kultury Chińskiej UMK zaprasza na warsztaty rysowania komiksów. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy (maks. 20 osób). Zgłoszenia należy wysyłać na adres az@umk.pl.
Wydarzenie na Facebooku

Tydzień bibliotek: targi książki regionalnej
Biblioteka Uniwersytecka UMK, Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu oraz Toruński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zapraszają na targi książki w ramach XI Toruńskiego Kiermaszu Książki Regionalnej. Wydarzenie odbędzie się 12 i 13 maja 2025 r.
Wydarzenie zostanie zainaugurowane 12 maja o godz. 17:00 w Książnicy Kopernikańskiej (ul. Słowackiego 8). Tego dnia zaplanowano m.in. spotkanie autorskie z dr hab. Violettą Wróblewską, prof. UMK, które będzie poświęcone jej najnowszej książce "Tabu w polskiej bajce ludowej. Studium folklorystyczne". Dzień później, 13 maja w Bibliotece Uniwersyteckiej zorganizowane zostaną jednodniowe targi książki, na których swoją ofertę zaprezentuje 15 wystawców publikacji o tematyce regionalnej obejmującej Pomorze Wschodnie i Zachodnie, Powiśle, Warmię i Mazury oraz województwo kujawsko-pomorskie. Targom towarzyszyć będą debaty oraz spotkania z autorami książek. Szczegółowy harmonogram można sprawdzić tutaj.

Tydzień bibliotek: Majowy Kiermasz Książek
Od 8 do 15 maja trwa Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem "Biblioteka. Lubię tu być". W programie wydarzeń przygotowanych przez Bibliotekę Uniwersytecką znalazły się spotkania autorskie, wystawa, warsztaty i kiermasze.
14 i 15 maja organizatorzy zapraszają na tradycyjny już Majowy Kiermasz Książek. Wśród wielu pozycji będzie można znaleźć wydawnictwa nietuzinkowe, niejednokrotnie już trudno dostępne. Stoiska będą dostępne w godzinach 9:00-13:30 na placu przed wejściem głównym do Biblioteki Uniwersyteckiej.
Wydarzenie na Facebooku

Tydzień bibliotek: wystawa fotograficzna
Od 8 do 15 maja trwa Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem "Biblioteka. Lubię tu być". W programie wydarzeń przygotowanych przez Bibliotekę Uniwersytecką znalazły się spotkania autorskie, wystawa, warsztaty i kiermasze.
14 maja o godz. 13:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej (II piętro) odbędzie się wernisaż fotografii wnętrz Biblioteki Głównej oraz bibliotek wydziałowych, międzywydziałowych i instytutowych UMK. Autorem zdjęć jest Michał Lewandowski, który postanowił uwiecznić wystrój wnętrz i atmosferę bibliotek, na które czytelnicy najczęściej nie zwracają uwagi, kiedy ograniczają się do wypożyczania książek.
Michał Lewandowski jest fotografem uprawiającym fotografię krajobrazową, konceptualną i portretową. Często tworzy własną wizję otaczającego go świata. Podczas codziennych spacerów fotografuje najczęściej przyrodę. Inspiracje czerpie z natury, muzyki klasycznej, a także sztuk plastycznych. Od 2023 r. pracuje nad projektem związanym z fotografią uliczną. Swe prace eksponował na ponad 30 wystawach indywidualnych i 11 zbiorowych. Jego wystawy to m.in. Złożone stany świadomości, Muzyka lasu, Powódź z nieba, Samotność ciszy, Wyostrzone zmysły.
Wydarzenie na Facebooku

Jak powstają i upadają imperia?
Wydział Nauk Historycznych organizuje międzynarodową konferencję "Imperium i peryferia. Powstanie i upadek wielkich mocarstw", która odbędzie się 15-17 maja. Swój udział zapowiedzieli naukowcy z kraju i zagranicy, którzy specjalizują się w historii imperiów.
Celem konferencji jest dyskusja nad zagadnieniami dotyczącymi mechanizmów powstawania, funkcjonowania i rozpadów imperiów w ujęciu przekrojowym od starożytności po współczesność. W konferencji weźmie udział 13 referentów z obu ośrodków organizujących spotkanie, a także z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Uniwersytetu Łódzkiego i z Universität Hildesheim. W założeniu organizatorów wydarzenie ma zapoczątkować cykliczną współpracę w obrębie tytułowej problematyki.
Organizatorami spotkania jest Towarzystwo Naukowe w Toruniu, Wydział Nauk Historycznych UMK w Toruniu oraz Carl von Ossietzky Universität w Oldenburgu. Wsparcia finansowego konferencji udzieliła Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej z siedzibą w Warszawie.
Obrady odbędą się w Collegium Humanisticum UMK (ul. W. Bojarskiego 1, sala C.0.39).
Więcej informacji
Tydzień bibliotek: warsztaty tworzenia zakładek
Od 8 do 15 maja trwa Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem "Biblioteka. Lubię tu być". Do obchodów dołączyła również Biblioteka Medyczna CM w Bydgoszczy.
Biblioteka Medyczna zaprasza chętnych na warsztaty tworzenia zakładek do książek, które rozpoczną się o godz. 12:00 15 maja. Każdy uczestnik i uczestniczka stworzą własną tekturową zakładkę z dowolnie wybranym motywem. Ba, po co się ograniczać – można stworzyć kilka!
Chęć zapisania się na warsztaty można zgłaszać e-mailem na adres: biblio@cm.umk.pl lub telefonicznie pod numerem: 52 585 35 09. Można także przyjść na zajęcia bez wcześniejszych zapisów. Zajęcia odbędą się w Bibliotece Medycznej, w budynku audytoryjnym (Pokój Pracy Indywidualnej i Grupowej).

Międzynarodowy mailART
"PEACE & TYPO - międzynarodowy mailART" to tytuł kolejnej wystawy w Sekcji Sztuk Pięknych, której wernisaż zaplanowano na 15 maja o godz. 13:00.
Wystawa "PEACE & TYPO" to przekrój dwóch edycji międzynarodowego projektu MailART, skupiającego artystów i artystki z całego świata wokół małej formy artystycznej, m.in. graficznej, malarskiej, kolażowej i projektowej. Organizatorem projektu MailART jest Fundacja Świątynia Sztuki, a kuratorką Agata Dworzak-Subocz. Obie edycje prezentowane były w Muzeum Drukarstwa i Piśmiennictwa w Grębocinie.
Wernisaż odbywa się w pierwszą rocznicę otwarcia Studenckiej Strefy Relaksu w Bibliotece Uniwersyteckiej oraz pierwszego wernisażu w Sekcji Sztuk Pięknych. Przez ostatni rok odbyło się sześć wystaw prezentujących malarstwo, grafikę, plakat, witraż, rzeźbę oraz techniki własne. Więcej o Sekcji Sztuk Pięknych i dotychczasowych wystawach: https://art.umk.pl/sekcja-sztuk-pieknych/
Wydarzenie na Facebooku

Czy nasze ciało i mózg mogą starzeć się zdrowo?
Stowarzyszenie Absolwentów UMK zaprasza na kolejną prelekcję z okazji jubileuszu 30-lecia działalności. 20 maja o godz. 16:30 wykład pt. "Czy nasze ciało i mózg mogą starzeć się zdrowo?" wygłosi dr Marek Jurgowiak.
Podczas spotkania prelegent opowie m.in. o stanie wiedzy medycznej o procesach starzeniowych, jak starzeje się mózg i czy mamy wpływ na bieg tych procesów oraz czy możliwa jest profilaktyka anti-aging.
Wykład odbędzie się w Instytucie Nauk Pedagogicznych UMK (ul. Lwowska 1, wejście od strony kopuły Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych) w sali 394 (II piętro). Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Więcej informacji

YUFE Academy: umiejętność krytycznego myślenia
22 maja o godz. 15:00 odbędzie się spotkanie w ramach cyklu YUFE Academy. W programie, poza dyskusją o krytycznym myśleniu, odbędzie się m.in wykład o AI w prewencji demencji, międzynarodowa debata o zaufaniu do sądownictwa, a także o potrzebie archiwizowania memów.
Spotkanie odbędzie się 22 maja o godzinie 15:00 w Kopernikańskim Ośrodku Integracji (ul. Olszewskiego 16), ale i na Uniwersytecie w Essex, Maastricht oraz Wschodniej Finlandii (UEF), a także wirtualnie. Podczas spotkania transmitowany będzie wykład prowadzony przez prof. Heidi Hyytinen (UEF), a następnie uczestnicy i uczestniczki wezmą udział w dyskusji o krytycznym myśleniu. Po warsztatach wszyscy ponownie połączą się ze sobą wirtualnie i omówią swoje spostrzeżenia.
Spotkanie organizowane jest w ramach YUFE Academy, serii otwartych wykładów odbywających się na zrzeszonych uniwersytetach. Międzynarodowa dyskusja odbędzie się dzięki relacjom, jakie UMK nawiązało z partnerskimi uczelniami tworzącymi sojusz Young Universities for the Future of Europe.
Wykład prowadzony będzie po angielsku, a warsztaty w obu językach. Na wydarzenie obowiązują zapisy. Kompletny program dostępny jest na stronie yufe.eu/academy

Cups of Talks: książki bez granic
22 maja o godzinie 16:30 Kopernikański Ośrodek Integracji zaprasza na otwarte spotkanie z cyklu "Cups of Talks". Motywem przewodnim dyskusji w języku angielskim będą "Książki bez granic".
Tym razem podczas Cups of Talks uczestniczki i uczestnicy zanurzą się w świat literatury. Na spotkanie każdy może przynieść książkę napisaną w swoim ojczystym języku, by przeczytać fragment i zaprezentować brzmienie swojego języka. Chętni będą mogli opowiedzieć o swoich literackich odkryciach i książkach, które znacząco wpłynęły na ich życie.
Dyskusja o gatunkach, motywach i poruszających historiach bohaterów literackich będzie toczyła się w luźnej atmosferze na terenach przy Kopernikańskim Ośrodku Integracji (ul. Olszewskiego 16). W spotkaniu mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani, również osoby spoza społeczności uniwersytetu.
Wydarzenie na Facebooku

Mystery Friend: tajemnicze poszukiwanie skarbów
"Tajemnicze Poszukiwanie Skarbów" – to temat przewodni spotkania, które odbędzie się 22 maja o godz. 17:00 w ramach cyklicznych spotkań "Mystery Friend". Wydarzenie organizuje Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici wraz z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.
"Mystery Friend" to seria comiesięcznych spotkań integracyjnych pełnych niespodzianek. Każde spotkanie to nowe wyzwanie i szansa na rozwój w atmosferze międzykulturowej wymiany oraz edukacji społecznej. Celem projektu jest integracja całej społeczności akademickiej oraz mieszkańców i mieszkanek Torunia. Pod szyldem "Mystery Friend" odbyło się już kilka wydarzeń, m.in. warsztaty malowania tajemniczych portretów, wspólne gotowanie oraz tworzenie karmników i budek dla ptaków.
Tym razem będzie to gra terenowa na terenie kampusu uniwersyteckiego, podczas której uczestnicy i uczestniczki będą rozwiązywać zagadki i podążać za wskazówkami, by odnaleźć ukryte skarby i gadżety. To okazja, by w niecodzienny sposób poznać miasteczko uniwersyteckie i nawiązać nowe przyjaźnie. Zapisy przyjmowane są przez formularz zgłoszeniowy.
Więcej informacji

YUFE Academy: Czy możemy ufać sądom?
"Can we trust courts?" - to temat międzynarodowego panelu ekspertów i praktyków zorganizowanego w ramach cyklu YUFE Academy. Spotkanie odbędzie się 23 maja w godz. 10-12, dyskusję moderować będzie prof. dr hab. Maciej Serowaniec, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UMK.
Czy możemy ufać sądom? Co gdy podejrzewamy o stronniczość instytucję, która miała być bezstronna? O kryzysie w sądownictwie polskim mówi się od lat. Pisano o nim na łamach gazet także poza granicami kraju. A jakim zaufaniem społecznym cieszą się sądy w Europie?
W spotkaniu udział wezmą:
- Prof. dr. Nikitas Hatzimihail z Uniwersytetu Cypryjskiego,
- Dr. Anastasia Karatzia z Uniwersytetu w Essex,
- Prof. dr. sc. Ivana Kunda z Uniwersytetu w Rijece,
- Prof. Patricia Popelier z Uniwersytetu w Antwerpii,
- Prof. Dr. Lars Viellechner z Uniwersytetu w Bremie,
- Bartosz Pilitowski, prezes Fundacji Court Watch Polska.
Na panel obowiązują zapisy. Kompletny program dostępny jest na stronie yufe.eu/academy.
Wydarzenie organizowane jest w ramach YUFE Academy, serii otwartych wykładów organizowanych na partnerskich uczelniach zrzeszonych w sojuszu Young Universities for the Future of Europe. W programie, poza debatą o sądownictwie, m.in wykład o AI w prewencji demencji, a także o potrzebie archiwizowania memów.