Nowoczesna biblioteka cyfrowa
43 tys. nowych dokumentów dostępnych w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej - to efekt trzyletniego projektu digitalizacji, którego liderem była Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu. Przedsięwzięcie zostanie podsumowane podczas konferencji zaplanowanej na 9 lipca.
31 lipca 2021 r. kończy się trzyletni okres realizacji projektu "Ucyfrowienie zasobów akademickich regionu kujawsko-pomorskiego dla potrzeb nauki i dydaktyki całego kraju", który zaangażował wielu bibliotekarzy, archiwistów, konserwatorów i techników digitalizacji z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Owoc tej pracy to 28 tys. nigdy wcześniej niepublikowanych cyfrowo, w wielu wypadkach unikatowych materiałów, które wzbogaciły Kujawsko-Pomorską Bibliotekę Cyfrową. Cyfryzacji poddano zbiory kilku instytucji: Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, Archiwum UMK, Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, a także Muzeum Oświaty oraz Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy. Dodatkowo 15 tys. rekordów egzemplarzy opisów bibliograficznych z katalogów bibliotek uczelnianych UMK i UKW poddano retrokonwersji, co łącznie pozwala uzyskać 43 tys. nowych dokumentów w otwartym Internecie.
Podsumowanie prac związanych z projektem będzie tematem konferencji "Ucyfrowienie zasobów akademickich regionu kujawsko-pomorskiego dla potrzeb nauki i dydaktyki całego kraju". Podczas spotkania zaprezentowane zostaną także wybrane ucyfrowione i opublikowane w KPBC kolekcje. Organizatorem przedsięwzięcia jest Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu – lider projektu.
Konferencja rozpocznie się 9 lipca o godz. 10:00. Obrady będą transmitowane za pośrednictwem kanału UMK na platformie YouTube.