Wystawa na 20-lecie Muzeum Uniwersyteckiego prezentuje ponad 100 prac kilkudziesięciu artystów z kolekcji własnej, liczącej dziś ponad 25 tys. obiektów. Kultura

20 lat Muzeum Uniwersyteckiego

Muzeum Uniwersyteckie świętuje 20. rocznicę powstania. Z tej okazji przygotowano wystawę, na której zostaną zaprezentowane prace blisko trzydziestu artystów-emigrantów. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć najcenniejsze eksponaty z kolekcji Muzeum.

Wystawa na 20-lecie Muzeum Uniwersyteckiego prezentuje ponad 100 prac kilkudziesięciu artystów z kolekcji własnej, liczącej dziś ponad 25 tys. obiektów. Wstęp do ekspozycji stanowią obrazy na stałe wiszące na ścianach klatki schodowej prowadzącej do sal muzealnych: Stanisława Frenkla, Zygmunta Turkiewicza i Marka Żuławskiego. Główną część rocznicowej ekspozycji zajmuje ponad 30 prac Halimy Nałęcz, malarki, której prace były prezentowane nie tylko w Toruniu, ale również w Wilnie i Londynie. W amfiladzie sal muzealnych będzie można zobaczyć najciekawsze i najcenniejsze oleje, tempery, gwasze, rzeźby, grafiki, rysunki i szkice wielu uznanych artystów-emigrantów, m.in. Jankiela Adlera, Adama Kossowskiego, Bronki Michałowskiej i Janiny Baranowskiej.

Ekspozycję będzie można podziwiać do 28 czerwca 2024 r.

Wernisaż odbył się 12 grudnia w Muzeum Uniwersyteckim przy pl. Rapackiego 1, a jego gościem specjalnym był Andrzej Borkowski, malarz i grafik z Wielkiej Brytanii.
fot. Krzysztof Fabisiak

Szczegółowe informacje o wystawie

Warto przypomnieć, że dzieła z kolekcji Muzeum Uniwersyteckiego można oglądać także w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu, gdzie trwa wystawa prac Marka Żuławskiego, która została przedłużona do 7 stycznia 2024 r. i również jest częścią obchodów 20-lecia Muzeum UMK.

Muzyczny hołd dla Grzegorza Ciechowskiego

Reaktywacja Wahadła Foucaulta

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film

Zbiory UMK w wirtualnej galerii